המטבח החכם

אחד המאפיינים הדומיננטיים והדרמטיים ביותר של מטבח העכשווי הוא שילוב הולך וגובר של אביזרים, אלמנטים ופריטים טכנולוגיים/אלקטרוניים מסוגים שונים במרחב המטבח. מגמה זו מתחברת לשפת העיצוב במטבח ויוצרת מטבחים שהם יפים וחכמים גם יחד.

מאת: | צילום: | 23/06/2013
מגמה זו מתקשרת למספר תהליכים: יכולות גבוהות מבעבר בתחום הפרזול, פיתוחים טכנולוגיים מגוונים, צרכים אנושיים משתנים. אלה חוברים יחדיו גם לשפה חזותית מובחנת ובאים לידי ביטוי במספר אופנים:
 
המטבח הנסתר

במסגרת תפיסת המטבח המודרני השואף להיות נקי קווים ככל האפשר התפתחה מגמת 'הסתרה'
של חלקים שונים במטבח, על מנת ליצור חזות אחידה ככל האפשר. כך נהוג כיום לתכנן מטבח עם ארונות שלמים, בעלי דלתות הזזה שמאחוריהן 'מוחבאים' אביזרים ופריטים מגוונים כגון מגירות נשלפות, תנור אפייה, מיקרו גל וכד'. דלתות הזזה גדולות אלה נשענות על פיתוחים בתחום הפרזול ובדרך כלל יהיו בעלות מנגון 'טאץ'' מתוחכם ו/או חשמליות. 

המטבח הנסתר, בשילוב מנגנונים חשמליים חדישים מאפשר גם להניע ולהזיז לא רק דלתות אנכיות אלה גם משטחים אופקיים. באמצעות מנגנונים אלה ניתן להסתיר ולגלות גם את הכיור, הברז (החשמלי, הנשלף), מדיח כלים עם פתח עליון, מערבל וכד'.  

 
שילוב מסכים במטבח מאוחרי משטח הנראה כמראה כאשר המסך כבוי. חברת 'HIFRAME'
שילוב מסכים במטבח מאוחרי משטח הנראה כמראה כאשר המסך כבוי. חברת 'HIFRAME'
 

 

גם מסכי טלוויזיה הנכנסים למרחב המטבח נהנים מתפיסת ההסתרה ומנגנונים חשמליים מניעים אותם פנימה והחוצה ממשטח העבודה, על פי הצורך.

המגירה החשמלית
 

אם עד לפני מספר שנים עוד התלהבנו מפיתוח מגירות 'אל-טרק', כיום המגירות החדשניות מגיעות גם מערכות בקרה ושליטה אלקטרוניות המאפשרות למגירה לנוע על ידי נגיעה קלה בכל אזור במגירה. היתרון של פיתוח זה הוא היכולת לפתוח את המגירה גם שלא באמצעות הידיים, אם אלה 'תפוסות' עם מוצרים ומצרכים. 

מסכים, רבותי, מסכים
 

המטבח החדש כולל מערכות מולטימדיה משוכללות ומתוחכמות הכוללות בדרך כלל מסך LCD המחובר לרשת האינטרנט ולמחשב ומשמש הן לצרכים בידוריים כמו צפייה בטלוויזיה, הן כמסך מחשב לצורך גלישה באינטרנט והן לצרכים של שליטה במערכות 'בית חכם'. המסך במטבח יכול להיות תלוי, נשלף מתוך משטח או מותקן מאחורי משטח זכוכית. 
  

עיצוב פנים , שילוב מסך בסביבת המטבח
עיצוב פנים , שילוב מסך בסביבת המטבח "רגבה"
 
 

אביזרי הייטק במטבח
 

בנוסף לכל אלה, המטבח הופך לזירה בה משולבים אביזרים ופריטים כגון נקודות עגינה, מערכות שמע, מערכות תאורה, מקלדות ועכברים לשימוש במסך גם כמחשב ועוד.
 

 למגוון חברות ומוצרים 
 

 
מדף אלקטרוני מתוחכם המתרומם מתוך ארון המטבח ומופעל באמצעות שלט ומסתיר פריטים שאינם בשימוש. 'מטבחי הדקל'
מדף אלקטרוני מתוחכם המתרומם מתוך ארון המטבח ומופעל באמצעות שלט ומסתיר פריטים שאינם בשימוש. 'מטבחי הדקל'
  

 

ערוץ העיצוב בוידאו ... אדריכלים ומעצבים משתפים 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי