בנבכי התעשייה

מעצבת הפנים והאמנית מריאנה סיסון יוצרת אמנות אקולוגית ובת קיימא בהתאמה אישית מפסולת ומחומרים ממוחזרים שמקורם בתעשייה. מאמנות לקיר, שטיח או גוף תאורה ועד מחיצה או שולחן עבודה שמתמזגים בחללים מעוצבים

מאת: לימור קלר | צילום: | 18/07/2022

כשמעצבת הפנים והאמנית מריאנה סיסון נכנסת למפעל ייצור, נדמה שילדה קטנה נכנסת לחנות ממתקים. חומרי הגלם מהפנטים אותה, גורמים לדמיון שלה לעוף למחוזות אחרים, וכל מה שהיא רוצה הוא רק לאסוף אותם לחיקה ולחזור לסטודיו כדי להתחיל ליצור מהם את האמנות שלה. "עוד בתקופת הלימודים לתואר עבדתי במפעל כדי להיחשף לטכניקות ולפסולת. הייתי מפתחת מוצרים מפסולת ולא מפסיקה לנסות ועד היום הבית שלי מלא בחומרים. היום אנחנו מבינים שהמשאבים שלנו לא מנוצלים כהלכה, ואחרי הקורונה הבנו איך כדור הארץ יכול להתרפא מאיתנו, בני האדם, אם נפעל בו נכון. לפעמים נראה לי ששכחנו שכולנו אחד – אנחנו והטבע עם המשאבים הנפלאים שנמצאים סביבנו ובשבילנו", היא אומרת.
יצירת אמנות 90 אחוז ממוחזרת, צילום: גלעד רדט
יצירת אמנות 90 אחוז ממוחזרת, צילום: גלעד רדט
  
פרחים מפוסלים מבדי וילונות במגדלי בסר, צילום: ניר לרון וגלעד רדט
פרחים מפוסלים מבדי וילונות במגדלי בסר, צילום: ניר לרון וגלעד רדט
  
ליצירת האמנות בת הקיימא במסגרת המותג האקולוגי שלה, Art Your Space, היא משתמשת במנעד חומרים שמתחיל בחלודה, מתכות נוזליות, נחושת פטינה, ציפוי אלומיניום ובטון, ממשיך בטקסטילים שונים מבדי וילונות לקטיפות יוקרתיות ומשי, בדים דמוי עור ועורות טבעיים, קנבסים, זכוכיות, מראות, פלסטיק, פיברגלס, פרספקס, עצים מעץ מלא ועד פורנירים, וכלה בשימוש בצמחייה טבעית, אצות ים, עצי דקל, אצטרובלים, ענפים, פרחים טבעיים וחנוטים ואפילו זהב 18 קראט, ציור ביין ושמן זית והמבחר הולך ומתרחב מדי יום תוך המסע המופלא שלה בעולם החומרים. "למעשה אני קוראת לתעשייה לאתגר אותי עם שלל חומרים, בין אם הם מתועשים ובין אם טבעיים. אני חוקרת את תגובות החומר להליך הפיתוח, והתוצרים הכי מעניינים יוצאים כשאני מנסה, בודקת וחוקרת".
METAL FANTASY, צילום: יוסי וקנין
METAL FANTASY, צילום: יוסי וקנין
  
סיסון יוצרת שלל פריטים ופתרונות עיצוביים: אמנות על קיר, שולחן עבודה, מחיצות, שטיחים, גופי תאורה ועוד, שמולבשים על חללים מעוצבים. היא עובדת עם לקוחות שמעריכים אמנות, אדריכלים, מעצבים וחברות נדל"ן ואחרות, שרוצות לסגל את ערכי החדשנות ולעבוד בשיטות בת קיימא וקיימות. בין יותר מ-200 עבודות שיצרה, מוצגות חלקן בגלריות, בקומות הכניסה של מגדלי בסר ברמת גן והופיעו גם בתוכנית הטלוויזיה "הבתים היפים בישראל". בנוסף, הן יהיו חלק מאולמות התצוגה של סניפי רשת הולנדיה.
היצירה איימי וויינהאוס, צילום: מריאנה סיסון
היצירה איימי וויינהאוס, צילום: מריאנה סיסון
  
אמנות דיגיטלית
אמנות דיגיטלית
  
היא בת 37, נולדה במינסק, בלארוס, ועלתה לארץ ב-1991 ומאז פועלת מהסטודיו שלה בראשון לציון. את צעדיה הראשונים בתחום עיצוב ה-Art עשתה בגיל 15, כשנחשפה אליו לראשונה, התאהבה והחליטה ללמוד אדריכלות, עיצוב פנים ואמנות בתיכון. מכאן ללימודי עיצוב פנים במכון הטכנולוגי של חולון HIT הדרך הייתה קצרה, והיא סיימה עם תואר ראשון B.DESIGN. היום היא מעצבת חוויית משתמש בחלל ואמנית. "אני חושבת שאמנות הייתה אצלי מגיל צעיר. אמי הייתה מוזיקאית שחלמה להיות מעצבת אופנה ושרבטה על כל פיסת נייר ועיתון בבית, ואבא שלי הוא מרפא אלטרנטיבי והנדימן, וכבר מגיל ארבע הייתי מנגרת איתו ובונה רהיטים לבית", היא מספרת. כשהיא יוצרת בעצמה היא מרגישה שהיא מסתכלת על העולם אחרת ויכולה להחזיר מתנה לעולם כדי לשמור עליו. "אני מאמינה שהחללים בהם אנו נמצאים מעצבים את אישיותנו ואת התחושות שלנו". 

ההשראה לאמנות שלה היא פילוסופיית הקינטסוגי היפנית, שהופכת את שברי הכלים עצמם ליצירת אמנות, כמו גם הטבע, המוזיקה ואף אגדות ילדים. את הערך המוסף שלה כאמנית היא מגדירה בהסתכלות שלה על החומר ועל מה ניתן לחלץ ממנו. ואכן, היצירות שלה מפתיעות, מעוררות את הדמיון ולוקחות את הצופה לממד אחר. אי אפשר להתעלם מהן. "חייבים כישורים מיוחדים כדי לקבל תוצאה מטורפת וחייב להיות מישהו מטורף כדי לקבל תוצאה מיוחדת", אמר עליה מוטי חייקי מ-B-ART-TEC שעבד איתה על גוף תאורה ייחודי, ולקוחה אחרת מוסיפה: "ההיסטוריה שלה, התפילה, הרגשות והאמוציות, הכנות והאמת שלה מבטאים יחד את העולם הפנימי שלה ומכאן גם את המרחב שעוטף אותה".
יצירה מעורות, צילום: מאור מויאל
יצירה מעורות, צילום: מאור מויאל
  
היצירה
היצירה "ירושלים", צילום: מאור מויאל ויוסי וקנין
  
השילוב שלה כמעצבת פנים וכאמנית מוליד יתרונות כמו פיתוחים וחשיבה פרקטית בשילוב האמנות כחלק מהחלל, ניצול ומינוף חומרי הגלם של הפרויקט למערכה של סימפוניה הרמונית ואף מציאת פתרון אקולוגי כערך מוסף לאיכות החיים. האמנות שהיא יוצרת מתייחדת בהיותה אמנות בת קיימא עם תהליכי ייצור בשיטת קיימות. מטרתם של תהליכים אלה להתאים את האמנות לחלל ברמת האסתטיקה וזיקוק הפרויקט ולהרחיב את האמנות בפרויקט תוך ניצול חומרי גלם ומינוף העלויות. כל יצירה שלה יכולה להפוך למוארת על ידי שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. לאחרונה יצרה שיתוף פעולה מרתק עם חייקי לפיתוח יצירת אמנות מוארת במגע מרחף, ובימים אלה היא מפתחת יצירות אמנות מוארות בטכנולוגיה סולארית, כלומר ללא שימוש בחשמל ועל ידי חיבור לאפליקציית בית חכם.
היצירה Be Light, בשיתוף מוטי חייקי, צילום: מריאנה סיסון
היצירה Be Light, בשיתוף מוטי חייקי, צילום: מריאנה סיסון
  
בפינת האוכל יצירה מקורטן ופרספקס. בסלון אליפסות ועיגולים מעוצבים להצגת אוספים, צילום: מאור מויאל
בפינת האוכל יצירה מקורטן ופרספקס. בסלון אליפסות ועיגולים מעוצבים להצגת אוספים, צילום: מאור מויאל
  
מה שולט על מה, לדעתך, האמנות על העיצוב או להפך?
"זה כמו ריקוד בין העולמות. ככל שחוקרים את העולמות שעוסקים בתפיסת אמנות ואסתטיקה, מבינים שהיופי והפראות שנגלים לפנינו הם גם מדעיים, פיזיים ופסיכולוגיים כאחד. אלה הן אנרגיות שמתמזגות ליצירה אחת, כמו החיים. כאמנית, אני רוצה להעשיר חוויית הצופים ולהעצים תחושות ורגשות טובים. כמעצבת, אני מבינה שעליי מוטלת האחריות להוביל לפתרונות פורצי דרך כדי לשמור על הכדור ולדאוג לחיים ראויים בו".
היצירה
היצירה "אמונה" העשויה מעורות וצבע זהב 18 קראט, צילום: יח"צ
  
לפרטים - מריאנה סיסון: 
054-7867446 \ 053-4708638 
artyourspace2020@gmail.com
אינסטגרם: mariannasisson_art


החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים Ecommerce Website Development