עיצוב פנים – הפרטים הקטנים, ההבדל הגדול

איך מעניקים לחדר סטנדרטי מראה יוקרתי בקלות ובמהירות? מה הסוד לצבעוניות הרמונית? וממי עדיף להזמין מטבח? קרן אור מלכא, מעצבת פנים עתירת ניסיון מסטודיו "קרן אור" ובעלת המדרשה לעיצוב פנים בחיפה, מציעה 10 נקודות למחשבה, שבהן טמון ההבדל בין עיצוב נחמד לפרויקט מדהים

מאת: תמי וינצברג | צילום: | 05/08/2022
צילום: עדי אלבז
צילום: עדי אלבז
  
 
"אלוהים נמצא בפרטים", המשפט האלמותי של האדריכל והמעצב לודוויג מיס ון דר רוהה, חביב מאוד על מעצבת הפנים קרן אור מלכא – ולא במקרה. כמי שעוסקת כבר שנים ארוכות בתכנון ועיצוב פנים ואף מהווה מנטורית, מורה ומדריכה למעצבים אחרים, היא רואה את ההבדל בין תיאוריה למעשה ובין עיצוב נחמד לעיצוב מוקפד. "לפעמים, הפער הזה נובע מהבדל של גון אחד בצבע הקיר, מפספוס של סנטימטר אחד ברוחב ארון הרחצה או מההחלטה להוסיף עוד נקודת חשמל אחת במטבח", היא אומרת. הנה כמה רעיונות איך לתכנן נכון, לעצב בחוכמה ולשדרג בקלות כל פרויקט, קטן כגדול:

1. הטיפ החשוב ביותר, כנראה, הוא לא לפחד כלל – לא משינויים, לא מהתהליך, אפילו לא מההוצאה. אין סיבה לחכות 10 שנים כדי לשדרג ולרענן את הבית. אפשר לעשות צעדים קטנים – שיעשו הבדל גדול: להחליף גוף תאורה, להדביק טפט על קיר אחד, לרפד את הספה מחדש. לפעמים הצעד הפשוט הזה מביא להחלטה ללכת על שיפוץ מקיף; לפעמים הוא מספיק כדי לשדרג את החלל ולשנות אווירה.
צילום: ערן ירדני
צילום: ערן ירדני
  
 
2. גם מצבע אין סיבה לפחד. צבע מוסיף עניין, מעשיר את החלל ומשפיע בדרכים שונות על האווירה ומצב הרוח. צבע הוא גם דרך נהדרת לרענן את החלל ולהפוך אותו לטרנדי ועכשווי במינימום השקעה. כדי לשלב צבע בצורה הרמונית אפשר להיעזר ב"חוק שלושת הצבעים": 60% משטח החלל יהיו בצבע שולט, 30% בצבע משני ו-10% בצבע מדגיש. הצבע השולט יכול להיות ניטרלי או בהיר מאוד ועדיין תוספת שני צבעים המתאימים לו ייצרו בחלל הרמוניה לצד עושר ויזואלי.
צילום: ערן ירדני
צילום: ערן ירדני
  
 
3. ממי להזמין מטבח? תלוי מה חשוב לך יותר: על פי רוב נגריה פרטית תוכל לספק את העבודה מהר יותר ולעמוד בלוח זמנים צפוף, בעוד שחברה המתמחה בייצור מטבחים תוכל להציע טכנולוגיות מתקדמות יותר, חומרים חדשים יותר ואבזור עשיר יותר. בכל מקרה, מומלץ לתכנן את השיפוץ בהתאם למועד המשוער של אספקת המטבח.
צילום: רונן קוק
צילום: רונן קוק
  
 
4. ועוד בענייני מטבח: המקום הטוב ביותר לכיור הוא בין שני משטחים, ולא בצמוד לקיר, לארון או אפילו לכיריים. משטח עבודה סמוך לכיור הוא תמיד נכס, וכמו במקרים רבים  אחרים, גם כאן טובים השניים מן האחד. ולא לשכוח שקעי חשמל מעל המשטח - כמה שיותר, יותר טוב. 
צילום: ערן ירדני
צילום: ערן ירדני
  
 
5. עוד משהו שאין יותר מדי ממנו הוא שטחי אחסון. חשבת על מקום לאופניים, אבל מה עם קסדות? ובגדים שנלבשו פעם אחת, מה עושים איתם: זורקים לכביסה? תולים לאוורור? מחזירים לארון? הרעיון הוא לחשוב קדימה בשלב התכנון, לרדת לפרטי פרטים ולפני שמתעוררת בעיה – למצוא לה פתרון.
צילום: עדי אלבז
צילום: עדי אלבז
  
 
6. ואם כבר אחסון - אז שיהיה בשליפה. בארונות התחתונים - במטבח, בחדר השינה, בחדר הילדים או במחסן - לפתרונות נשלפים יש מגוון יתרונות, שהבולטים בהם הם נוחות וניצול מירבי של השטח, בעיקר כשמדובר ביחידות אחסון שעומקן 60 ס"מ ויותר. אם מגירות הן פתרון יקר מדי ביחס לתקציב הנתון, אפשר להחליף אותן במדפים נשלפים ואפילו בסלסלות. עם זאת בתחתית ארון המטבח מומלץ בכל מקרה להתקין מגירה, ולא להתפשר על חלופה אחרת.
צילום: ערן ירדני
צילום: ערן ירדני
  
 
7. הנה משהו שאסור לפספס: ביחידות כיור מוכנות לחדרי רחצה, המשטח העליון בולט מהדפנות הצדדיות ומהחזית בכ-2 ס"מ. יש לקחת זאת בחשבון בשלב התכנון והמדידות.
צילום: ערן ירדני
צילום: ערן ירדני
  
 
8. ונעבור לפרסומות... ביקשו ממך לוותר על טלוויזיה בחדר השינה? אין בעיה, ובכל זאת כדאי לתכנן לה מקום – בתלייה על הקיר, ביחידה נשלפת למרגלות המיטה, על מדף או כוננית – ולהיערך גם מבחינת גישה לחשמל ולאינטרנט. זה יהיה הרבה יותר פשוט בהמשך, אם מישהו ישנה את דעתו.
צילום: ערן ירדני
צילום: ערן ירדני
  
 
9. יוקרה – עד לתקרה: הדרך המהירה ביותר ליצור אווירה יוקרתית וקלאסית בחדר היא באמצעות קרניזים, אותם אלמנטים קישוטיים הממוקמים על פי רוב בנקודת המפגש בין הקיר לתקרה. במקור שימש הקרניז (כַּרְכּוֹב, בשמו העברי) לעיטור חזיתות מבנים, אולם בארץ מתייחס מונח זה לכל בליטה עיצובית לאורכו של הקיר. ניתן למצוא קרניזים מגבס ואפילו מפוליאורטן מוקצף, כך שהם קלי משקל והתקנתם פשוטה. נוכחותם, לעומת זאת, מרשימה והם יוצרים אפקט "וואו" שאין דומה לו.

10. לא לחכות ל"מושלם" – עיצוב פנים הוא המקצוע שלך? סיימת פרויקט? או אפילו את אחד השלבים בו? עכשיו, כשהוא נראה לך טוב ונכון, זה הזמן לצלם אותו. לא רק כדי לא לשכוח, אלא בעיקר משום שבהמשך הלקוח עשוי לערוך שינויים שאינם מתאימים לחזון העיצובי שלך. ותמונה טובה יכולה להיות מה שיביא לך את הפרויקט הבא.
צילום: עדי אלבז
צילום: עדי אלבז
  
 
לפרטים נוספים: קרן אור מלכא | סטודיו "קרן אור"
מרכז פנורמה חיפה
טלפון 052-8521529

החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים Ecommerce Website Development