למה בטון מוחלק הוא הטרנד הבא בעולם הריצוף

היום כבר אי אפשר להיכנס לחניון, קניון, אולם אירועים או כנסים בלי לפגוש באחד הפיתוחים המרשימים של השנים האחרונות: הבטון המוחלק. כשהוא נושא עמו יתרונות מרשימים הכוללים בטיחות מקסימלית, נראות מעוררת רושם, עמידות למשך שנים רבות ומחיר סופר אטרקטיבי, אל תתפלאו אם אחרי קריאת הכתבה הבאה גם אתם תרצו להתקין בבית בטון מוחלק.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: שאטרסטוק | - 06/08/2019

צילום: שאטרסטוק
 

מהו בטון מוחלק?

בטון מוחלק הינו חומר גלם פופולרי בתעשייה ובשימושים ציבוריים שונים, שעבר עיבוד מיוחד וקיבל מראה של מקשה אחידה המבטיחה עמידות מקסימלית ומשדרגת  את המראה הכללי של החלל. הודות לאפשרות ליהנות גם מבטיחות מקסימלית וגם ממראה אסתטי יוקרתי, רבים מבעלי העסקים מיישמים את השיטה בחללי פנים וחוץ כאחת.

 

למה בטון מוחלק הוא כל כך פופולארי?

החל מחניונים דרך קניונים ועד שטחים ציבוריים נרחבים, לבטון המוחלק אינספור יתרונות ההופכים אותו להצלחה מסחררת בתחום העסקי והמסחרי. הבטון המוחלק שומר על בטיחות מקסימלית של המשתמשים ומקנה לחלל מראה יוקרתי, חדשני ומעוצב המשתלב בסביבה הכללית ומאפשר התמצאות והתניידות נוחות יותר.

 

 

צילום: שאטרסטוק


יתרונות

-         מחיר

מחירו של הבטון המוחלק נחשב לאטרקטיבי, מה שמבטיח צמצום משמעותי  בעלויות השקעה בפרויקטים גדולים.

-         יציבות

חוזקו של החומר והמרקם הייחודי שלו הופכים אותו לעמיד בפני שימושים רבים ומגוונים, ביניהם משקל מכוניות, חללים ציבוריים ועוד. כל אלו, מבלי לסכן את המשתמשים או לפגוע במראה החיפוי.

-         נראות מרשימה

שלא כמו בטון לא מחופה, הבטון המוחלק ניתן לעיצוב במגוון עצום של אפשרויות, מה שמקנה למנהלי הפרויקט או לבעלי המבנה "להתפרע"עם העיצובים ולקבל כל סגנון שאי פעם חלמתם עליו. זה יכול להיות סגנון אורבני או כפרי, סגנון מינימליסטי או סוריאליסטי רק תבחרו את הסגנון המועדף עליכם ותאמו עם האדריכל.

-         בטיחות המשתמשים

הודות לטכנולוגיות המושקעות ומיושמות בבטון המוחלק, השימוש השוטף בו אינו  נפגע.הוא עמיד בפני תנאי מזג אוויר או משקלים גבוהים, כך שגם כעבור שנים רבות אין בבטון המוחלק סכנה להרס, טפטוף, סדקים ונזקים אחרים.

 

 

צילום: שאטרסטוק


תהליך ההתקנה מ-א' ועד ת'

שמו של הבטון המוחלק מרמז על מהותו: זהו משטח יצוק מבטון הכולל תשתיות לייצוב החומר ולחיזוק עמידותו. השטח מפולס ומותקנת בו רשת ברזל המחזיקה את היציקה ומשמרת אותה למשך שנים רבות. הרשת היא זו המבטיחה עמידות ושלמות הבטון גם לאחר מספר עשורים של שימוש רציף.

לאחר יציקת הבטון ולפני שהוא מתייבש מגיעים לשלב הגימור:בשלב זה מלטשים את הבטון כמו בשיטה של פוליש וקס ומוסיפים פיגמנטים מיוחדים המעניקים למשטח מראה מבריק. המראה המבריק יכול להגיע בדוגמאות שונות, על פי הזמנת הלקוח.

יתרון  משמעותי נוסף של הבטון המוחלק הוא מניעת ההחלקה ושמירה על בטיחות מקסימלית של המשתמשים במשטח. באופן זה מתקבל משטח אסתטי ומרשים שאינו מסכן את העוברים ושבים.

 

הנחת בטון מוחלק בהליקופטר

מסתבר שזו היא השיטה הטובה ביותר להחלקת בטון. כיום נהוג לבצע את העבודה על פי השלבים הבאים:

1. הכנת המשטח

בחללי פנים בהם קיים ריצוף קודם, מפרקים את החיפוי לשימושים אחרים או לאתרי פסולת. מחליקים את המשטח הקיים ומכינים אותו לקראת הנחת הבטון.בחללי חוץ החשופים לאוויר הפתוח נעזרים בבובקאט להחלקת השטח ולהידוקו.

2. יציקה

השלב השני הוא שלב יציקת הבטון. בטון זה אינו כבטון רגיל: מחירו גבוה מעט מהרגיל והוא מכיל כמות גבוהה יותר של מלט וחול. יוצקים את הבטון בהתאם לתנאי המשטח.

3. ייבוש

על מנת לצקת את הבטון במרקמו המיטבי יש להביאו למצב של 90% ייבוש ולפיכך, לאחר היציקה יש להמתין מספר שעות עד להגעה למרקם הרצוי.

4. הנחת חומר מקשר

החומר המקשר תפקידו הקשחת הבטון והגברת היציבות שלו. ברוב המקרים עושים שימוש באבקה המפוזרת על גבי הבטון באופן ידני ובצורה אחידה יחסית המבטיחה את אחידות המשטח.

5. החלקה

השלב החמישי הוא שלב ההחלקה בו הליקופטר, הוא מכשיר פוליש על להבים מחליק את הבטון בזמן התייבשותו. כלומר, על ההליקופטר ליישר את הבטון בד בבד עם שלבי ההתמצקות של החומר.

6. מניעה עתידית

על מנת להימנע ממצבים של בלאי הכולל סדקים, התפוצצויות של החומר, הרס מואץ ועוד חותכים בו חתכים מבוקרים על פי תכנון מראש. החיתוך מתבצע עד יומיים ממועד הנחת הבטון.

7. הגנה

הגנה מקסימלית למשטח מתאפשרת רק באמצעות יישום סילר באופן אחיד וכולל. הסילר מתאפיין ברמת ספיגה גבוהה, תכונה המבטיחה כי הבטון יישאר מוגן למשך שנים רבות ללא חשיפה לתנאי בלאי שונים. יתרון נוסף שמעניק הסילר לבטון הוא  נראות מרשימה ומבריקה. לחילופין, ניתן להשתמש בסילר בעל מראה מאט או חצי רטוב.

 

צילום: שאטרסטוק


כל העיצובים, כל הטרנדים

משרדי הייטק

בנייני משרדים ומבנים לשימושים מסחריים עושים שימוש בבטון מוחלק להענקת בטיחות מקסימלית למשתמשים, שמירה על נראות עסקית והבטחת עמידות למשך שנים רבות.

חניונים

הבטון המוחלק הינו בין הפתרונות היעילים והמקצועיים ביותר לחניונים ציבוריים ופרטיים הודות לרמת הבטיחות הגבוהה שהוא מעניק למשתמשים, יכולת ההתניידות הנוחה בתוך החניונים, הנראות הגבוהה של הרכבים, החזר האור ועוד.

 

צילום: שאטרסטוק


בתים פרטיים

תוך שילוב של בטון גולמי ועיצובים ייחודיים וחדשניים כיום בעלי בתים בוחרים בבטון המוחלק לעיצובים אורבניים בסגנונות מינימליסטיים שונים.היתרון הגדול של הבטון המוחלק בשימוש הביתי הוא התחזוקה המינימלית אל מול העמידות הגבוהה למשך שנים רבות, במראה ייחודי ויוצא דופן.

מסעדות

יותר ויותר בעלי מסעדות יוקרה משתמשים בבטון מוחלק גם במקומות פרטיים כגון מלונות בוטיק, ברים מעוצבים ומסעדות. העיצובים החדשניים של הבטון המוחלק מאפשרים לשלב אותו במגוון סגנונות עיצוב תוך יצירת אווירה אלגנטית ומעוררת רושם.

 

טיפים

·        חשוב לזכור כי הנחה של בטון מוחלק בכל חלל שהוא מוסיפה לגובה בין 4-5 ס"מ נוספים לפחות, ה"גונבים" מגובה החלל. חשוב לקחת זאת בחשבון ולחשב את הגובה לפני תחילת העבודה.

·        זכרו כי אחת למספר שנים יש לחדש את שכבת הסילר המצפה את הבטון המוחלק.

·        אל תוותרו על שלבי המיגון והבטחת ההגנה המקסימלית לצורך שמירה על עמידות הבטון למשך שנים רבות קדימה.

 

רגע לפני שיוצאים לדרך

הבטון המוחלק הוא הטרנד הבא אבל לא רק הודות לטכנולוגיות החדשניות המיושמות בו, הוא מביא אתו דפוסי עבודה המבטיחים זריזות, יעילות ואפקטיביות לשנים רבות. הצעד החשוב ביותר לביצוע הוא בדיקה מעמיקה של איש המקצוע על מנת להבטיח לעצמכם עבודה איכותית נטולת מפחי נפש.

רוצים לקבל עוד מידע לפני שמתחילים? מוזמנים להתייעץ עם דותן וקנין, הבעלים של חברת ד.ו פרויקטים, שסייע בכתיבת הכתבה ומתמחה בתחום החלקת בטון ומגוון פתרונות חיפוי לריצוף למגזר העסקי והפרטי.

יצירת קשר - למה בטון מוחלק הוא הטרנד הבא בעולם הריצוף