שדרוג הממ״ד הביתי והפיכתו לחדר מן המניין

מרחב מוגן או בשמו הנפוץ ממ״ד הוא הכלאה שבין חדר מגורים סטנדרטי לבין סוג של מקלט שחייב לעמוד בדרישות בטיחותיות שונות שנועדו לשמור על ייעודו לספק סביבה מוגנת במצבים בטחונים

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | 22/04/2022

דלת מיוחדת, חלונות לא רגילים אם בכלל ועוד אלמנטים כאלה ואחרים, הופכים את המרחב המוגן לחדר בעייתי שמתקשה לשדר את תחושת החמימות שמאפיינת את שאר החדרים בבית. 
אף על פי כן יש מספר דרכים שבאמצעותן אפשר לשדרג כל ממד ולהפוך אותו לחדר הרבה יותר נעים ומעוצב שמשדר את התחושה הנכונה, החל מחדר ילדים שמח ועד למשרד ביתי רציני. קבלו את 5 הדרכים שיעזרו לכם להפוך את הממ״ד לאזור מגורים מזמין.

ניסור בטון ביהלום - שיטת בנייה שכדאי לכם להכיר
באמצעות ניסור בטון ביהלום ניתן לבצע את שתי משימות השדרוג המשמעותיות ביותר בממד ובכל מבנה אחר שעשוי מבטון לרבות מקלטים או חדרים בבניה טרומית (בניה שמתבססת על הרכבת חלקים מוכנים שנבנו מראש - בדרך כלל עשויים בטון).
ניסור בטון ביהלום הינה שיטה שפותחה על מנת להתמודד עם קירות, קורות ותקרות חזקים במיוחד שעשויים בטון. העיקרון של השיטה מתבסס על חיתוך בטון בעזרת דיסק מתכת גדול שמצופה באבקת יהלום ומסתובב במהירות גבוהה.
המגע בין הבטון שבממד לבין מסור היהלום יוצר חיכוך שבמהלכו ניתן לחתוך אפיל ואת הבטון החזק והעבה ביותר שאתם מעלים על דעתכם והכל בדיוק מופתי ויעילות מרבית. השדרוג הראשון שניתן לבצע באמצעות ניסור בטון ביהלום הוא פתיחת או הרחבת חלון והשני הינו הרחבת דלת קיימת.
ניסור בטון ביהלום | תמונה: 123rf
ניסור בטון ביהלום | תמונה: 123rf
 
פתיחת חלון בממד
ישנם הרבה מרחבים מוגנים שאין בהם חלון או שהחלון שמותקן בהם קטן ולא מספק את הצורך הבסיסי. במצבים כאלה ובתנאי שיש היתר לביצוע העבודה (ככל שנדרש), ניתן לנסר פתח ולהתקין חלון או להחליף את החלון הקיים.
ישנם סוגי חלונות רבים ואם אתם ממש רוצים להשקיע תוכלו להתקין אחד עם רשת גלילה ייעודית ופתיחה רחבה ונוחה. מיותר לציין שכל הפעולות צריכות להיות לפי התקן כך שהממד יהיה תקני גם בסיום השדרוג.
פתיחת חלון בממ
פתיחת חלון בממ"ד | תמונה: upslash
 
הרחבת דלת קיימת
ניסור בטון ביהלום יכול לסייע גם במקרים שבהם מעוניינים לפתוח או להרחיב דלת קיימת ובדיוק כמו בפתיחת חלון, גם כאן מנסרים את הבטון בדיוק במקומות הרצויים ומתקינים דלת תקנית.

שדרוג הדלת בממד
אחת מנקודות התורפה של המרחב המוגן היא הדלת המגושמת שלפעמים מזכירה יותר מקלט מאשר דירת מגורים. כל פתיחה או סגירה של דלתות ממד מסוימות יכולה להזכיר לכם שלא מדובר בעוד חדר רגיל.
כאן מגיע פתרון מעניין של דלת כפולה. בעוד שהדלת הכבדה של הממד נשארת פתוחה כל הזמן (למעט מקרים ביטחוניים), הדלת השנייה שמתקינים תשמש אתכם בשגרה היומית. מדובר בדלת שנראית ומרגישה ממש כמו דלת רגילה שתגרום לכם לשכוח שמדובר בממד.

התאימו את הצבע
צביעת המרחב המוגן היא אולי הצעד עם יחס עלות מול תועלת הגבוה ביותר. מדובר בפעולה פשוטה שלעתים קרובות ניתן לבצע אפילו לבד. מומלץ להתאים את הצבע לאופי החדר כך שאם הממ״ד משמש את הילדים, כדאי לבחור בצבעים שישקפו את זה. במידה שהפכתם את הממד למשרד ביתי, כדאי ללכת על צבע לבן ואולי לשלב קיר בצבע נועז.
צביעת ממד דומה לצביעת חדר רגיל וחשוב להקפיד ולצבוע באופן הנכון שכולל מספר שלבים:
פנו את המרחב המוגן ככל שניתן ועטפו חלקים שלא ניתן להוציא מהחדר.
ביצוע תיקונים באמצעות חומרי מילוי מתאימים ולפי הוראות היצרן.
צביעת הקירות בשתי שכבות (יש להמתין לייבוש בין השכבות).
צבעו נקי ובזהירות ואל תאפשרו לנתזי הצבע וללכלוך להתייבש על הרצפה. נקו אותו בהקדם כך שתחסכו לכם עבודת קרצוף ממושכת ומיותרת. הימנעו מבחירת צבעים כהים שעלולים ליצור את תחושת המחנק שאנחנו כל כך משתדלים להעלים.
התאמת צבעים נכונה | תמונה: 123rf
התאמת צבעים נכונה | תמונה: 123rf
 
בחירת התאורה הנכונה
גם לתאורה יש משקל עצום על האווירה במרחב המוגן. הממד משמש כחדר עבודה? תאורה פלורסנטית תתאים במיוחד בעוד שאם זהו חדר שינה, כדאי דווקא לבחור בתאורה חמה ועדינה יותר.
בחירת תאורה נכונה לממ
בחירת תאורה נכונה לממ"ד | תמונה: upslash
 
דגשים של בטיחות בשדרוג מרחב מוגן
קיימות הרבה אפשרויות נוספות לשדרג את הממ״ד ולעתים קרובות יש גם פיתוי לעשות את זה בלי לבדוק את הדברים באופן יסודי. חשוב להדגיש שבשונה מחדר רגיל, הממ״ד חייב לספק בראש ובראשונה את הייעוד הראשוני שלו שהוא יצירת חלל מוגן במקרים בטחונים. כדי לעמוד בייעוד הזה נוסחו שורה ארוכה של תקנות שהממ״ד חייב לעמוד בהן, החל מסוג החלונות, דרך מערכת האוורור ועד לטיוח הקירות.

אז נכון שלעתים היינו שמחים לוותר על חלק מן הדרישות האלה ולהפוך את הממד לחדר (כמעט) רגיל אך לעולם אין לעשות את זה מהסיבה ששיפוץ מרחב מוגן שלא נעשה לפי התקנות עלול להוביל להיחלשות ההגנה וחלילה לאסונות.
לא משנה איזה שיפור או שדרוג אתם מבצעים במרחב המוגן, תמיד תשאלו את השאלה אם הצעד הזה יכול לפגוע בתפקוד הראשי של החדר. במידה שהתשובה חיובית, הימנעו מכך. לא בטוחים מה מותר ומה אסור? גלשו לאתר פיקוד העורף או היוועצו במומחה.

החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים Ecommerce Website Development