Ana Yela- Marrakesh

עיצוב בתי מלון הוא תחום שיש בו גם מן הפרטי, וגם מן הציבורי. יש בו פנים גם מהעולם המסחרי, גם הביתי וגם האישי. העיסוק בעיצוב בתי מלון מאפשר יצירת סיפור מיוחד. האורחים, המארחים ושרשרת האנשים העוסקים במלאכה יוצרים יחדיו סיפור אישי, חוויית אירוח כוללת ושלמה. 

מאת: רות ארד אדריכלית ומעצבת פנים המתמחה בעיצוב בתי מלון | צילום: | 23/03/2016
 
זוהי רשימה שלישית בסדרה אשר נכתבת תוך מסעותי בעולם בעקבות בתי מלון אשר מצטיינים בעיצוב יוצא דופן. עיצוב בתי מלון ואירוח הינו תחום המחקר והעיסוק שלי מזה כעשור. אני מזמינה אתכם להצטרף אל מחוזות רחוקים ומופלאים. בכל רשימה נצא יחד לטיול קטן אל עבר חוויות יוצאות דופן אשר ייחרטו בזכרונכם, כל ביקור כזה ילווה בהסברים מקצועיים שינטעו משמעות נוספת בחווית האירוח.
 
מרוקו 2011, טיסת קונקשן מקזבלנקה למרקש האגדה מתחילה. עולם קסום שאני הגעתי אליו עם שטיח קסמים. לקזבלנקה הגעתי לרגל עבודה, עיצוב מסעדה , התקבלתי בכבוד השמור למלכה או לפחות כך הרגשתי, שני נציגים המתינו לי עם שלט ודאגו להעביר אותי ביקורת גבולות ללא גבולות. המשך הביקור היה מעניין ושונה מכל מה שהכרתי, וכך גם חווית התכנון והעיצוב.

במהלך ביקורי שהיתי בעיר ההיסטורית מרקש. כדי לחוות את המקום באופן מיטבי בחרתי לשהות בריאד, בית הבנוי סביב חצר פנימית וחלונותיו פונים פנימה,אל החצר, במרכז החצר בדרך כלל בריכת מים לנוי ולפנאי. חלק מהריאדים במרקש שופצו והפכו למלונות בוטיק, וכך גם הריאד בו שהיתי - המלון Ana Yela - אני ילה, הוא שמה של ילדה שסביבה נרקם הסיפור. בשנת 2007 שופץ הריאד, במהלך השיפוץ נגלה לבעל הבית חדר נוסף שהוא לא ידע על קיומו. החדר היה מוסתר בקיר שככל הנראה נבנה כתוספת מאוחרת למבנה המקורי. בחדר נגלה ארון ישן עשוי עץ כהה משובץ כסף שנראה כמו תכשיט. בתוך הארון נמצא דף עם כתב קליגרפי בערבית הכתוב משני צידיו ובו נכתב:  
 
"... שמי ילה, ואני בת 16 , היום זה היום האחרון שלי בבית הנפלא שבנה סבי לפני שנים רבות, אני עומדת להינשא לגבר שכבש את ליבי, אותו אני אוהבת בכל ליבי. במרפסת שלנו יש מגדל קטן ממנו ניתן לראות את כל העולם, את גגות מרקש, את הרי האטלס המושלגים, את עצי הדקל בנווה המדבר, ואת המדבר האינסופי הסובב אותנו. בלילה כשכולם ישנים אני לעתים חומקת החוצה לגג המגדל הקטן ,יושבת על השטיח הקטן ומביטה בירח והכוכבים מנצנצים בשמי העיר האדומה. כמה בתים במורד הרחוב ממני גר ילד שאהבתי, לילה אחד הוא עלה על גגות הבניינים עד לבית שלי וטיפס על גג המגדל הקטן שלי, באותו הלילה הוא גילה לי את סוד השטיח עליו ישבנו. הוא סיפר שמדובר בשטיח מעופף ושאל אם ארצה לצאת לסיבוב. להצעה שלו היה מחיר, הוא רצה נשיקה, בקושי העזתי להשיב לו. הלב שלי פעם בקצב, אני לא יודעת אם יותר התרגשתי מהמחשבה על הנשיקה הראשונה או מהרעיון של טיסה לילית מעל לבתי העיר. לבסוף סרבתי, פקפקתי שהוא יכול לגרום לשטיח הישן הזה לעוף, הוא נהג להפציר בי שוב ושוב עם הצעתו כל לילה בפגישותינו. לילה אחד השמיים היו מעוננים ואורות העיר זהרו בהילה אדומה. ברגע של חולשה נתתי לו אותה, התשוקה שלי גברה, וכך יצא שהשפתיים שלי נגעו באלו של גבר בפעם הראשונה. העולם סביבי החל מסתובב וכמעט שאיבדתי הכרה כשלפתע השטיח החל לעוף, היינו חסרי משקל והחלנו לעוף מעל גגות העיר האדומה, היה זה הרגע היפה ביותר בחיי. כשהנשיקה הסתיימה נחתנו בבטחה חזרה על גג המגדל הקטן, לאט לאט חזרתי לחושי, הרגשתי נלהבת והלב שלי בער, הלב שלי נקשר לאותו הגבר שהיום נושא אותי לאשה. לעתים קרובות אני נזכרת באותו הלילה והשטיח המעופף, ואני מקווה שעוד רבים יעופו עליו וימצאו אהבה..."
 
Credit: Bernd Kolb – small tower overlooking the atlas snowing mountains
Credit: Bernd Kolb – small tower overlooking the atlas snowing mountains

 
Credit: Bernd Kolb – flaying carpet terrace view
Credit: Bernd Kolb – flaying carpet terrace view

האדריכלות והעיצוב של המלון מספרים את סיפורה של הילדה ילה, שחיה פעם בבית זה. שחזור הבניין לקח חודשים ובו לקחו חלק בעלי מקצוע העובדים על פי שיטת המסורת המרוקנית המוכרת בעולם. כלל העבודות נעשו כעבודת יד ללא כלים טכנולוגיים מתקדמים, וכמאה אומנים לקחו חלק בשיפוץ זה. אחת מפניני העיצוב בפרוייקט הינו שימוש בטקסטים של ילה באמצעות קליגרפיה. אמן קליגרפי שיצר תבליטי כסף עם טקסטים על דלתות החדרים, כאשר כל דלת מהווה פסקה מסיפורה של ילה. כל פריט ריהוט, תאורה ודקורציה ואפילו כלי האוכל עוצבו על ידי Bernd Kolb and Yannick Hervy והגימורים בוצעו על ידי בעלי מקצוע מקומיים. התוצאה פרוייקט שהוא כולו יצירת אמנות, כל החושים מתעוררים תוך תעתועים והשראה, הרגש מתעורר בחוויה יוצאת דופן.
 
Credit: Bernd Kolb calligraphers of Morocco, hammered the story in silver on the vast doors
Credit: Bernd Kolb – roof top overlooking the swimming pool

 
Credit: Bernd Kolb hotel room and Hebrew script vase
Credit: Bernd Kolb calligraphers of Morocco, hammered the story in silver on the vast doors

כל החדרים פונים לחצר המרכזית כאשר דלתותיהם המעוטרות מוצגות לחלל המכרזי באופן תאטרלי, החדרים עצמם קסומים, תקרת קשתות וקירות בגמר טדלק שהינו טיח מרוקני עמיד במים, המזרן ממוקם על במת בטון ומונח על הרצפה, התרגשתי לגלות כדים בכתב עברי עם מילים של אהבה, קדושה, אחדות. ביקשתי לשהות בחדר בו היו כתובים הטקסטים הללו, זה יצר עבורי חיבור בין עולמות, הסיפור והקליגרפיה הערבית מול ערכי היהדות, שכולם מסתכמים במילים, אותיות ומהות עמוקה.
 
#fids434- 5#     
 
 
Credit: Bernd Kolb
Credit: Bernd Kolb hotel room and Hebrew script vase

אם חשקתם בחוויה תרבותית עם מורשת רבת שנים שמשלבת מציאות עם דמיון, התחילו לתכנן את החופשה הבאה, גם אצלי עכשיו בעקבות הכתיבה התעורר הרצון לחזור לבקר ולהתמסר לחוויה המיוחדת.

Credit: Bernd Kolb

ניתן ליצור קשר בכתובת מייל: info@rutharad.com  או דרך אתר אינטרנט:  www.rutharad.com
 
לקריאת הרשומות הקודמות בסידרה:
 
Credit: Bernd Kolb – roof top overlooking the swimming pool
 
Credit: Bernd Kolb – roof top overlooking the swimming pool
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי