"נשים שמתנהגות יפה - לא עושות היסטוריה"

 

 ראיון עם ליאורה ליטמן כהן, בעלת המותג Okka Okka

אם אתם מתעניינים בשיווק, אחד הדברים הראשונים שבוודאי שמעתם הוא שכדי להצליח בשיווק העסק שלכם, אתם חייבים לבדל אותו מעסקים אחרים. ועל בסיס הטענה החשובה הזו, יושבים להם יועצי השיווק למיניהם ומנסים לעזור לבעלי עסקים למצוא את הבידול שלהם, ובדרך כלל הם מצליחים במשימה הזו, אלא שפעמים רבות, כאשר הבידול הוא תוצאה של מחשבה מלאכותית ולא של אופי העסק, הבידול פשוט לא עובר – הלקוחות לא קונים את זה...

מאת: שירה רייז משולם | צילום: | 09/04/2014

 

הציטוט הזה מכיל בתוכו את כל מה שליאורה מנסה להעביר לנו באמצעות העסק שלה

 

אצל ליאורה, אשר פתחה רק לפני שנה את העסק שלה Okka Okka, הייחודיות והבידול בהחלט עובדים משום שהם נשענים על האופי המיוחד של ליאורה, על אהבתה למלאכת יד ועל אמונתה הגדולה בנשים אינדיבידואליסטיות שעושות יותר מהכול כדי להגשים את החלומות ואת התשוקות שלהן. 

"נשים שמתנהגות יפה – לא עושות היסטוריה" זה הציטוט שליאורה ליטמן כהן בחרה לשים בדף האודות שלה, ואני בהחלט חושבת שהציטוט הזה מכיל בתוכו את כל מה שליאורה מנסה להעביר לנו באמצעות העסק שלה. 

 

סדנת תפירה

מה זה בעצם Okka Okka?

אפשר לומר שהעסק שלי עוסק בטקסטיל, אך מהצד האומנותי שלו. מדובר למשל בבגדים במידות גדולות לנשים שנתפרים בתפירה אישית. יש לי גם סדנאות שאני מעבירה לנשים שרוצות להתחבר לעצמן ולשורשים שלהן באמצעות מלאכות יד מסורתיות. והכי חשוב, האהבה הגדולה שלי - אני מוכרת כריות שעשויות מבדים מיוחדים שאני מייבאת מארה"ב.
 
בשורה התחתונה כל העסק שלי מוקדש לרוח הנשית, אני רוצה להעביר את בשורת הפמיניזם דרך העצובים שאני מוכרת ודרך שאר הפעילויות שאני עושה. לפני שנה, בחורף 2013 הייתי מעורבת בהפקת אופנה שבה דגמנה בחורה מדהימה בשם רותי שחיה עם טרשת נפוצה, וגם רינת,ששרדה באומץ רב את מחלת סרטן השד, עלתה על המסלול. המטרה של רותי ורינת הייתה להעלות את המודעות בציבור ולהראות שגם נשים שמתמודדות עם קשיים ומחלות יכולות לא רק שרוד, אלא גם להיות יפהפיות ומעוררות השראה.
 

שמלת ג'רזי מודרני אישית Okka Okka

החזון הפמיניסטי תמיד היה חלק ממך? 

בהחלט כן, עוד מילדות. אני באה מבית דתי שמקפח נשים בהגדרה המסורתית שלו. אני תמיד הרגשתי את הקיפוח הזה ומאז שאני זוכרת את עצמי ניסיתי לשנות את המצב. 

עכשיו אני סקרנית בנוגע להתחלה? 

במשך שנים רבות הייתי משפטנית, ואז עברתי משבר בריאותי קשה ופשוט ידעתי שהמצב הבריאותי שלי הוא תוצאה של קריירה עמוסה במתחים. אפשר לומר שבתור משפטנית הייתי כל הזמן במצב של מלחמה וסביבת העבודה שלי הייתה אלימה מבחינתי. הגוף לא הגיב טוב ללחצים האלו ואני ידעתי שאני חייבת לעצור הכול ולשנות כיוון. 

במהלך תהליך ההחלמה גליתי שאני מאוד אוהבת בדים, ויותר מזה - גליתי שאני מאוד אוהבת לחפש באינטרנט בדים מיוחדים שמודפסים עליהם יצירות אמנות. כשהתחלתי לחפש יצרני טקסטיל מיוחדים ברשת פשוט נשאבתי לעולם הזה. הבדים המיוחדים והסיפורים שמאחורי אותם בדים היו מבחינתי לא רק עיסוק אלא בשורה שאני חייבת להעביר הלאה. 

צעיף אוריגאמי עם נקודות Okka Okka | סי היימן | צילום: רותם שביט | איפור: חקי שחף

תהליך הייבוא של הבדים הוא תהליך קשה? 

לא, זה לא היה קשה בכלל, יצרתי קשר עם יצרני טקסטיל בכול רחבי העולם והתחלתי לייבא בדים בכמויות קטנות. מה שקשה, מבחינתי, בעסק הזה הוא להסביר לאנשים למה הכריות האלו שעשויות מבדים מיוחדים - והן בעצם מלאכת יד לכול דבר ועניין - עולות יותר. 

למה הכוונה מלאכת יד, התפירה של הכריות? 

זה הרבה יותר מתפירה, את הבדים האומנותיים שאני מייבאת, אני צריכה לייצב עם חומר שנקרא פליזלין ומדובר בתהליך מאוד מורכב. מעבר לכך, הכריות הרבה פעמים עשויות מהדפסים נדירים כמו הדפס שנעשה מתוך הסרט הקוסם מארץ עוץ, או עליזה בארץ הפלאות שזה הדפס מתוך הציור המקורי ברישיון הספרייה הבריטית.

כרית "הסניוריטות השובבות"

מה את הכי אוהבת בכול התהליך הזה של ייבוא הבדים והפיכתם לכריות? 

אני הכי אוהבת להריח את הבד. עוד בנמל כשהבד עובר לידיים שלי אני קורעת את העטיפה ומריחה את הבד. אני אוהבת את הריח של הבד, את המגע שלו ואת האנרגיה שיוצאת מההדפסים האלו... זה פשוט עושה לי טוב. 
 
כרית עם הדפס הציורים של הציירת המקסיקנית פרידה קאלואיך מבחינתך נעשה החיבור בין הכריות למשל לבין פמיניזם?

תראי לדוגמה את הכריות של הציירת המקסיקנית פרידה קאלו. בגיל 18 קאלו נפגעה בתאונת דרכים ואחר-כך היא נאלצה להיות מרותקת למיטה, במשך שנים ארוכות, והיא גם סבלה מכאבים קשים. בנוסף לכך היא הייתה נשואה לצייר דייגו ריברה שבגד בה על ימין ועל שמאל. ולמרות כל הקשיים האלו קאלו לא הפסיקה להיאבק על הזכות לשוויון ולצדק חברתי. כשאני מוכרת כריות עם הדפסים של הציורים של פרידה קאלו, אני מכניסה את המסרים שלה לתוך הבתים הפרטיים של האנשים וזאת מבחינתי דרך מושלמת להעביר את המסר.
 
כרית עם הדפס הציורים של הציירת המקסיקנית פרידה קאלו
 

קשה למכור את הכריות האלו? 

תראי, כולם יודעים שאפשר למצוא כריות זולות, אבל מי שמבין את הערך של הכנסת יצירות אומנות הביתה, ומי שמתחבר למסרים שאני מעבירה, בדרך כלל מוכן לשלם את המחיר שלהן. גם מעצבי פנים ואדריכלים מאוד אוהבים להשתמש בכריות האלו - אין ספק שהן "שיק" מאוד גדול. 

ואיך הסדנאות תפירה שלך קשורות לפמיניזם, נראה שמלאכת יד וישיבה בבית הן ההיפך המוחלט מפמיניזם? 

במהלך הסדנאות תפירה יוצא לי להכיר נשים מיוחדות וחכמות שרוצות להקדיש קצת זמן לעצמן. מדובר אמנם במפגשים ללמוד תפירה, אך בדרך כלל המפגשים האלו הופכים לחוויה מעצימה לנשים וכמובן שגם לי. לפעמים בין גיל 30 ל:40, אנחנו הנשים מבינות שהדברים לא מסתדרים כפי שחלמנו, או כפי שלימדו אותנו להאמין, ולכן אנחנו זקוקות אחת לשנייה, אנחנו זקוקות לחיזוקים וסדנאות התפירה האלו בהחלט נותנות את זה. 

את גם אימא, גם גרה בצפון והסדנאות שלך בעיקר במרכז הארץ, איך זה מסתדר? 

טוב, את בטח יודעת בעצמך שאמהות זה קסם מיוחד. יש לי 5 ילדים מגיל 11 ועד תינוקת בת שנתיים ואכן זה לא פשוט כל הג'אגלינג הזה ... אני פשוט יעילה יותר ומשתדלת להספיק כמה שיותר דברים בזמן נתון, וגם לתת את מלוא תשומת הלב לילדים שלי... איך שהוא הדברים מסתדרים – קסם אמרתי כבר? 

וחזון, בטוח יש לך חזון? 

החזון שלי הוא להפוך את האזור שאני גרה בו אזור "עמק המעיינות", האזור שבין בית שאן לצמח, לאזור תעשייתי משגשג. יש כאן המון אנשים מוכשרים והמדינה פשוט שמה עלינו פס גם מבחינת הפיתוח וגם מבחינת החינוך. יש ליד הבית שלי 3 אזורי תעשייה כמעט נטושים ומה המדינה עושה? פשוט כלום. 

אני רוצה להוביל יוזמה שתהפוך את המקום הזה לאזור משגשג, אני רוצה להפריח את השממה כאן. 

את הכריות של ליאורה ניתן לרכוש גם כאןאולי תאהבו גם:רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי