תכנון בית נופש קונספטואלי

הבית הקונספטואלי שתכננה האדריכלית אירית אקסלרוד עבור מדריך האדריכלים הנחשב של המגזין "WallPaper"מאופיין בפשטות צורנית, מתאים עצמו לצרכי המשתמש, שומר על יעילות אנרגטית ועל קשר הדוק עם החוץ, ומבטא את תפיסתה המקצועית. כפל המשמעות הטמון בשמו- UNFOLDING HOUSE, מיטיב לתארו: בית שנחשף בממד הפיזי, ובה בעת חושף את כתב ידה המובחן 

מאת: מיה אור | צילום: | אדריכלית אירית אקסלרוד - 03/04/2013
תכנון: אדריכלית אירית אקסלרוד, "אקסלרוד אדריכלים 

 

מדריך האדריכלים השנתי שמוציא לאור המגזין "Wallpaper" מזה מספר שנים, הוא אחד ממאפייני פעילותו המשמעותיים, הן במהדורה המודפסת והן באתר. בעבר קיבץ כל מדריך כזה בין 30-100 משרדי אדריכלים, כאשר הדרישה שהוגדרה למשתתפים בו שמה דגש חד משמעי על ממד של חדשנות בעיצוב מגורים והפרויקטים שנכללו בו הפכו לסוג של בתים "וולפייפריים" טיפוסיים- קונספטים פורצי גבולות, לא פעם אפילו הזויים משהו. במדריך של שנת  2010 מאידך, הושם הדגש על גישתו המקצועית של האדריכל וכיצד היא באה לידי ביטוי בקונספט שהוא מציג, "הבריף שהוצג לאדריכלים היה פתוח יחסית, ואף הדגיש את העובדה שלא מדובר באבות הטיפוס המוכרים. 

  
הוא הגדיר קריטריונים שאמורים להיכלל בתכנון, אך הותיר די והותר מקום לאינטרפרטציות ולבחירות אישיות, כמו, למשל, שימושי  חומרים, מיקום וכד', מתוך כוונה שהקונספט לא יהיה בבחינת רעיון מנותק מהעשייה של האדריכל, אלא בעיקר ישקף ויתמצת את תפיסתו המקצועית ואת החזון האישי שלו " מספרת האדריכלית אירית אקסלרוד, בעלת משרד "אקסלרוד אדריכלים" שנמנתה על מוזמני המגזין הנחשב, אשר לצורך זה עושה "חריש עמוק" בכל רחבי הגלובוס לאיתור קבוצה מובחרת של אדריכלים צעירים ומבטיחים מכל העולם. ההשתתפות בו אף מלווה באירועים נוספים שנועדו למנף את תכניו ויוצריהם, וכך, למשל, העבודות שנכללו בו הוצגו בלונדון במסגרת ה- LONDON FESTIVAL OF ARCHITECTURE, ומשתתפיו קובצו לצילום משותף בחזית בניין פומפידו החדש שתכנן האדריכל שיגרו באן במץ, עוד לפני פתיחתו לקהל. 

הבית: קופסת זכוכית וקליפת מתכת כשכבה עליונה מעליה, אך מנותקת ממנה. חריצה מבוקרת של הקליפה מתוכננת בהתייחס להתנהלות חיי הדיירים, מחדירה אור ושומרת על קשר עם החוץ גם כשהקליפה סגורה.
   
הגדרות הבריף התמקדו בתכנון בית בודד בן 100 מ"ר הניצב בשטח פתוח, ונדרש להיות בר השגה, יעיל אנרגטית, בעל קונסטרוקציה פשוטה וחלל פנים גמיש שניתן לשינויים, וכן, גם להציג חדשנות. עם בריף זה מיקמה אקסלרוד את הבית שלה הנקרא UNFOLDING HOUSE, באי VIGO השוכן לחופי  פורטוגל, אותו איתרה בחיפוש אחר סביבה מתאימה לייעוד שהעניקה לו כבית נופש- סביבה פתוחה המספקת נוף טבע וים, ללא שכנים. "נכנסתי לאתר המציג את איי הנופש היפים בעולם, והאי הזה, שנכלל בקבוצת איים הנקראת CIES, מצא חן בעיני ככזה שמקיים את תנאי הסביבה שראיתי בעיני רוחי". כך, כשהוא נושק למים מצד אחד, ופונה אל טבע ירוק בצד שני, קשה להחמיץ את חתימת ידה של אקסלרוד בתכנון בית, ששפתו, הן כפי שנחשפת במתארו החיצוני והן בזרימת חללו הפנימי, מגלמת לחלוטין את שפתה המקצועית המובחנת מאד- נקייה ומינימליסטית, מתייחסת לרבדיו העמוקים ביותר של החלל ומתמצתת אותם לכדי תכנון מזוקק חף מכל אלמנט מיותר.

מידת ההרמה של הקליפה נתונה לרצון / צורך הדיירים ונשלטת על ידם.
 
אקסלרוד: "מעבר למענה על הקריטריונים שהוגדרו, הרעיון שעמד בבסיס התכנון הוא בית שמתאים עצמו לאקלים ולצרכי המשתמש, ולצד הגמישות שנדרשה משמר גם ממד של תנועה ומערכת יחסים הדוקה עם החוץ והסביבה". הרעיון תורגם לקופסת זכוכית בעלת מתאר מלבני, כשקליפת מתכת מהווה לה שכבה עליונה, אך בה בעת מנותקת ממנה. הקליפה ניתנת להרמה תוך עיגון הדפנות המורמות לקרקע באמצעות מוטות, ומידתה נתונה לרצון המשתמש ונשלטת על ידו, עד כדי פתיחה מלאה "המתיישרת" עם גג הבית ומותירה את קופסת הזכוכית במלוא שקיפותה. קליפת המתכת מחורצת בחריצה מבוקרת ומעודנת שתוכננה בקפידה בהתייחס להתנהלות חיי הפנים, כשהיא מעניקה לה קלילות ומבטיחה כי גם כשהיא סגורה לחלוטין מטעמי שמירה על פרטיות עדיין נשמרת אינטראקציה עם החוץ.

מתוך חלל הפנים: השקיפות מבטיחה קשר ישיר עם החוץ והנאה מנוף הסביבה.
 
אקסלרוד: "החריצה נועדה להחדיר אור לחלל הפנים, הן ברובד ההארה הנדרשת, והן ברובד של תנועה: זווית חדירתו המשתנה במהלך שעות היממה בהתאם לתנועת השמש גורמת לאור לנוע במרחב הפנים, כאשר בתוך כך הוא יוצק לתוכו ממד דינאמי ומהווה אלמנט עיצובי לכל דבר". חלוקת חלל הפנים נשענת על מחיצה אחת קבועה ומחיצות הזזה המייצרות את חדרי השינה וככאלה מאפשרות חלוקה גמישה בהתאם לרצון/צורך. אגב, את שמו של הבית,  שעתה מחפש קונה שיממש את קונספט תכנונו במציאות, העניקה לו אקסלרוד רק בתום תהליך התכנון, ונראה כי אין ראוי מכפל המשמעות הטמון בו כדי להגדירו וליישר קו עם הבריף שביקש להביא לידי ביטוי את תפיסת המתכנן- בית שנפתח/נפרש בהיבט הפיזי, וחושף'/ מגלה את האני מאמין ו"האמת" המקצועית של אקסלרוד  בכל קו ופרט הרוקמים אותו. 

 

אדר' אירית אקלרוד. אתר: www.axelrodarchitects.com
 
 

 

מתוך 'נחשף וחושף'. גליון 124, מאי - יוני 2012


יצירת קשר - תכנון בית נופש קונספטואלי