קל וחומר - 124

חידושים בעולם החומרים והטכנולוגיות - מגזין 124, מאי - יוני 2012   

     
מאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: | 03/05/2012

 

Glow-crete

תחשבו על בטון, טראצו או אפוקסי, שבעקבות חשיפה קצרה של מספר דקות לאור שמש או לאור מלאכותי הופכים לזוהרים לכ-15 שעות! נשמע כפנטזיה, אך לאחר פיתוח של מספר שנים הצליחו מומחים למצוא את נוסחת הפלא הזאת. מדובר בחומר מעוגן פטנט המשלב בתוכו אגרגטים של חול ואבן, שמסוגלים לספוג אור ולפלוט אותו למשך זמן רב ללא צורך בחשמל- חומרים אלו מכונים Photoluminous. כאמור, לאחר חשיפה קצרה לאור, החומר זוהר בעוצמה גבוהה לפרק הזמן הארוך ביותר שפותח עד כה, וניתן להוסיף אותו לכל בטון, צמנט, טראצו או אפוקסי לשימוש בריצוף, קירוי, ריהוט, ליישומי פנים וחוץ. כמו כן, החומר מזכה בנקודות LEED  בזכות העובדה שהוא חוסך שימוש בתאורת אווירה בכ-80% , אינו רעיל ופעיל לאורך זמן ממושך (כ- 15 שנה).

 

 
   

 

 

 

Betonada Rust


חברת ארטן-בטונדה ממשיכה את צעדי החדשנות שלה והפעם משלבת אבקות מתכת בתערובת הבטון על מנת ליצור מראה מתכתי תוך שימוש מינימלי בחומרי גלם. בטונדה הינו חומר ציפוי העשוי ברובו ממרכיבי בטון ו- 4-6% של מינרלים ודבקים המשתלבים יחד לכדי תערובת אחידה. נוסף על חומרי הבטון מוספות אבקות מתכת וחומצות שונות היוצרות את הריאקציה הכימית. המגוון הנוצר הוא אינסופי ומשתנה בהתאם לסוג המתכת וסוג החומצה. החומר מיושם בעבודת יד בשכבות בעובי של 2-4 מ"מ בלבד, ולאחר מכן מתבצעת מריחה של סילר המעניק לו עמידות לאורך זמן בתנאי חוץ ופנים כאחד. את החומר ניתן ליישם על גבי כל משטח כמעט ולקבוע את הטקסטורה, הדוגמא והצבע בהתאם לצורך. את האבקות ניתן ליישם על גבי אריחים מוכנים בגדלים שונים, ברצועות ברחב של 30 ס"מ בארך של 4 מטר ובשטח על גבי משטחים קיימים.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pieri formaliners

מעבר ליתרונותיו המבניים והביצועיים של הבטון, אדריכלים ומעצבים מצליחים להוציא מבטון אדריכלי חשוף מגוון רחב של יישומים אסתטיים יוצאים מגדר הרגיל. בעזרת תבניות פוליאוריטן גמישות ומגוון עצום של דוגמאות, ניתן לשלב את האבן המלאכותית בפריקסט או ביציקות באתר ליישומי חזיתות מבנים, קירות פנימיים, גשרים ועוד. את תערובת הבטון, המוספים והדבקים יש להתאים במיוחד עבור כל יישום ובהתאם למורכבות הדוגמא. התבניות ניתנות לשימוש חוזר.

 

 

 

 

 

 

* תיקון טעות מהמדור הקודם: החומר Resysta מיובא באופן בלעדי ע"י חברת ספדה www.spada.co.il

מתוך מדור 'קל וחומר'. גליון 124, מאי - יוני 2012     
  

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי