חג שמח – טיפים והמלצות לעיצוב שולחן החג

ראש השנה כבר כמעט כאן ואתו מגיעות הדילמות הרגילות הקשורות לאירוח ארוחת חג - איך לעצב את שולחן החג על מנת ליצור תחושת חגיגיות ואלמנט של הפתעה. בין אם מתחדשים בכלים וחפצים חדשים ובין אם משתמשים בבסיס הקיים, ניתן בקלות יחסית לעצב שולחן חג חגיגי בחזותו ונוח לאכילה.

מאת: מערכת אתר 'בית ונוי' | צילום: יח"צ | 03/04/2013
נוחות
 

- 

 

 

על מנת להעניק לסועדים חוויה שהיא ראשית נוחה ונעימה רצוי להקצות לכל סועד מרחב של כ- 50-60 ס"מ על גבי שולחן האוכל. לאדם בוגר, אורך קטן מזה יגרום לתחושת צפיפות.

 

-

 

 

מאחר ורוב שולחנות ארוחות החג הם צפופים ועמוסים, לא חייבים לערוך את השולחן עם כל הכלים לכלל הארוחה. אפשר לערוך, הן מבחינת כלי האוכל והן מבחינת הסכו"ם, בהדרגה, לפנות ולהוסיף כלים על פי התקדמות הארוחה.

 

- 

 

 

 

קישוט השולחן המרכזי מוסיף אווירה, צבע וייחודיות לשולחן החג. יחד עם זאת הוא גוזל משטח השולחן ועלול ליצור גם חיץ מיותר בין המסובים. לכן רצוי לשלב 'Center Piece' (אלמנט קישוט מרכזי) נמוך וארוך, שיכול לכלול סידור פרחים נמוך ושילוב של נרות או קצרים ועבים או ארוכים ודקים.


- 

 

 

רצוי להוסיף על יד שולחן האוכל שולחן עזר קטן שעליו יונחו בקבוקי השתייה, פותחנים, מפיות נוספות וכד', על מנת שלא להעמיס על שולחן החג.

 

-

 

 

מאחר ובדרך כלל מסובים סביב שולחן החג מספר גדול של סועדים, פריטים שעוברים 'מיד ליד' רצוי להכפיל ואף לשלש, על פי מספר המסובים. פריטים כמו: מלחיה/פלפליה, כלי רוטב, סלטים למנות ראשונות, חלה וכד', עדיף לפצל ובכך להקל על השימוש בהם.
 

 

שולחן חג מעוצב. צילום: פיטר יורגן. 'קארה דיזיין'.

עריכה וקישוט השולחן

-

 

 

 
צבעוניות - את שולחן החג ניתן לעצב בכל גוון נבחר, מלבן/שמנת מסורתי, עבור בגווני בורדו/זהב אלגנטיים, טורקיז/ירוק עליזים יותר וכלה בצבעי אדמה/תבלינים. את תוספת הגוונים לשולחן ניתן לייצר או על ידי מערכת הכלים, או על ידי הטקסטיל (מפה ומפיות), או על ידי אקססוריז' שונים.

 

-

 

 

אם מערכת הכלים לבנה מסורתית, ניתן לשלב אותה עם מפה בגוון זהה וליצור פלטה שטוחה (ואלגנטית) או לחילופין לבחור דווקא במפה בגוון מועדף וליצור ניגוד בין הכלים לבין המפה.

 

-

 

 

גווני זהב וכסף מעניקים לשולחן החג נופך חגיגי, אלגנטי ויוקרתי. רצוי לבחור באחד משניהם ולשלב אותו בכל האקססוריז' המונחים על השולחן.

 

-

 

 

אם בוחרים לשלב גוון או גוונים נוספים לשמנת/לבן, אלה צריכים להיות מתאימים וליצור כתמי צבע תואמים במפיות (בד או נייר), מפה, פרחים, נרות וכד'.

 

-

 

לא רק גוון, ניתן לבחור אלמנט מוביל כמו פרחים, פרפרים וכד' ולעצב את שולחן החג סביב מוטיב זה באמצעות שימוש במפיות, קישוטים ואביזרים עם דיגום מתאים.
 

שולחן חג מעוצב. רשת 'הצורפים'.

 

שולחן חג מעוצב. רשת 'דומו'.

כלים

-

 

 

כיום מקובל ואף רצוי לשלב מערכות אוכל שונות ולערבב פריטים. כך ניתן להניח צלחת מנה עיקרית ממערכת אחת ועליה להניח צלחת מרק דווקא ממערכת אחרת.

 

-

 

 


במידה ואין מספיק כלים לכלל הסועדים (למשל יש שתי מערכות שונות ל- 6 אנשים) ולא רוצים ליצור ערבוביה של כלים, אפשר לערוך את השולחן כך שכל מערכת תונח בפני כל סועד שני. כך יתקבל בכל זאת מבנה אחיד של פעם מערכת אחת ופעם מערכת שנייה.

 

-

 

על מנת להוסיף אווירה ניתן למזוג את היין לקראף  או לבקבוק זכוכית/קריסטל, במקום להשאירו בבקבוק המקורי.

-

יתן לעשות שימוש בכלים מפתיעים ושונים מהמקובל, על מנת ליצור טוויסט ואווירה הומוריסטית ויצירתית.
 

שולחן חג מעוצב, מספרו של יובל כספין 'אורחים שולחן', בהוצאת 'קוראים'.

סכום לשולחן החג. 'קאסה איטליאנה'.

 

הפתעות, קישוטים ואקססוריז'

 


-

 

 

 

ניתן לעשות שימוש באלמנטים מפתיעים כגון: יצירת פמוטים מתפוחים, תוספת של שמות הסועדים על גבי פתקאות נייר, הכנת תפריט הארוחה מודפס באלגנטיות, סימון הכוסות באלמנטים שונים, אריזות מתנה אישיות קטנות לכל סועד ועוד. אלה יוסיפו עניין והתרגשות. בנוסף ניתן לפזר על גבי השולחן עלי כותרת, אגוזים וכד'. יחד עם זאת, חשוב לזכור שעומס יתר חזותי הוא גם עומס יתר פונקציונאלי ושניהם אינם נכונים לשולחן החג.
 

 

שולחן חג מעוצב. צילום: הילה וויס. 'טורקיז – בית יצחק'.

 

שילוב טקסטיל בשולחן החג. רשת 'דארלן'.

 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי