עיצוב מודרני, כמיטב המסורת

"מטבחים שמספרים סיפור חיים" - כך מתארת מעצבת הפנים דינה ניר מסטודיו Dinale את העבודות שלה. הפרויקט שתכננה ועיצבה בשרון גם הוא כזה, למרות שהוא שונה מכל מטבח שהתבקשה לעצב עד היום.

מאת: תמי וינצברג | צילום: יהודית הופמן | 15/10/2019

 

הפרויקט: תכנון ועיצוב אגף המטבח וחדר האוכל בבית פרטי בשרון. האגף, ששטחו כ-38 מ"ר, משמש משפחה מסורתית בת 6 נפשות. ההורים עוסקים במקצועות חופשיים, וחלק מהילדים אמנם מתגוררים כבר מחוץ לבית, אולם מרבים לבקר בו. הפרויקט נוצר על פי דרישות ברורות ומפורטות מאוד של בעלת הבית, שהגיעה מגובשת, התכוננה לקראת התהליך וידעה להגדיר באופן מדויק את רצונותיה והעדפותיה.

המעצבת: דינה ניר, מעצבת פנים, בעלת סטודיו Dinale לעיצוב ואדריכלות פנים. התגוררה 11 שנים באיטליה, שם למדה עיצוב, ו-4 שנים בהולנד, ועם חזרתה לארץ המשיכה בלימודיה והחלה לעבוד כשכירה, כשהיא מתמחה בעיצוב מטבחים ופרטי נגרות בהתאמה אישית. את העסק הקימה לפני כשלוש שנים, ובמסגרתו היא ממשיכה בתחומי התמחותה, אולם מציעה גם עיצוב ואדריכלות פנים לדירות קבלן, עיצוב ותכנון של דירות ובתים בתהליך שיפוץ והלבשת בתים. בנוסף מארגנת ניר, שכאמור התגוררה שנים רבות באירופה, טיולי אדריכלים ומעצבים לאירועים כמו שבוע העיצוב במילנו ועוד.

 

 


מדברים מהשטח: לדברי ניר, ברוב הבתים והדירות שהיא מתכננת, המטבח הוא לב הבית. "בדרך כלל כל הפעילות המשפחתית מתנהלת במשך רוב שעות היממה סביב המטבח ובתוכו", היא אומרת. "כולם מוזמנים אליו ומתכנסים בו, מדברים, מכינים שיעורי בית, לעתים מבשלים יחד - לפעמים אפילו עם האורחים עצמם".

אלא שזה לא היה המצב בפרויקט המדובר. "הפעם פגשתי במשפחה שבחרה להפריד את המטבח וחדר האוכל מחלל האירוח והמגורים, ולמעשה ביקשה ליצור אגף נפרד לחלוטין, מה שהיה שונה מהמקובל והעמיד בפניי אתגר מעניין", אומרת ניר.

 

 

 

 


מלכתחילה גם היה ברור לה, שעומדת מולה לקוחה שיודעת בדיוק מה היא רוצה, וזקוקה למישהו שיהיה מסוגל להגשים עבורה את חלום המטבח האולטימטיבי. "אם המשפחה הגיעה לפגישות שלנו עם רשימת צרכים ברורה, שכללה, בין השאר, יצירת תנאים מיטביים לניהול מטבח כשר, עיצוב שיכניס את החוץ פנימה ושימת דגש על פתרונות אחסון מיטביים", היא מסבירה.

ניר הציעה לשנות את מבנה החלונות, כך שהנוף הנשקף מהם יקבל חשיפה מירבית ובשעות היום ישטוף את החלל אור טבעי ובהיר. היא נענתה לבקשתה של בעלת הבית שלא להתקין במטבח אי, ובמקומו יצרה משטחי עבודה עשויים אבן קיסר בגוון טבעי, שמעליהם הותקן פנל זכוכית בגוון ירקרק בהיר מאוד. המשטחים רחבי הידיים פרושים לאורך שניים מקירות המטבח, ובהם שיבצה ניר שני כיורים נפרדים, שביניהם מונחות הכיריים. מתחת למשטחי העבודה שולבו שני מדיחים אינטגרליים, מגירות וארונות עם ידיות נסתרות, כך שהמראה המתקבל הוא נקי ומינימליסטי. שני תנורים בנויים ומקרר רחב ידיים בעל ארבע דלתות מוקמו בקיר השלישי, כשסביבם תכננה ניר ארונות למלוא גובה החלל. התוצאה היא שטח אחסון גדול במיוחד, שמספק מענה לכל צורכי המשפחה, כולל מקום לפלטות שבת ולדוד נסתר לחימום המים, ומתוכנן באופן מדוקדק כדי להבטיח פונקציונליות מירבית. ארון נוסף, המשלב מדפים פתוחים וסגורים נתלה מעל לאחד הכיורים, והוא משמש הן לאחסון והן להצגה של עציצים ופריטים דקורטיביים.

 


 

מבחינת חומרים, לארונות המטבח נבחר ציפוי פורמייקה לבנה בגימור מט, המבטיח נוחות מירבית בשימוש. בארונות ובחלק מספי החלונות שולבו נגיעות קלילות של עץ אלון מבוקע, המעניק לחלל אווירה חמימה מבלי לפגוע בניקיון העיצובי.

בחדר האוכל הצמוד למטבח הוצב שולחן בקו מודרני, המורכב מרגלי מתכת שחורות עליהן מונח לוח עץ עגול ודק, בגוון אלון מבוקע אף הוא, וסביבו ארבעה כיסאות שחורים. פינת הישיבה כולה ניצבת על שטיח פרחוני המוסיף לאווירה החמימה והמזמינה. סביב החלון המשקיף לגינה נבנו שטחי אחסון נוספים, זהים בעיצובם לארונות המטבח.

 כיוון שהמטבח שופץ לחלוטין, וכמעט נבנה מחדש, כל מכשירי החשמל ופריטי הריהוט בו נרכשו במיוחד עבורו, והתוצאה היא התאמה מלאה ומדויקת ותשומת לב מירבית שהוקדשה לכל פרט ופרט.

"מדובר בפרויקט לא סטנדרטי, ואני שמחה לומר שלא רק שהלקוחה הייתה מרוצה מאוד, גם לי הייתה הרגשה נהדרת בזכות העובדה שהצלחתי "לסמן וי" על כל הדרישות שהוצבו בפניי בתחילת הפרויקט - ולהגיע לתוצאה שאני מאוד אוהבת וגאה בה", מסכמת ניר.

 השתתפו בפרויקט: שטיחים - "קרפטיזם"; טוסטר וקומקום חשמלי - Smeg.

לקבלת פרטים נוספים:

https://www.dinanir.com

[email protected]

טל' 054-4216257, 074-7034349

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי