מימד אישי במרחב הביתי

עיצוב הפנים במרחב הפרטי הוא זה שיוצר מימד פרסונלי המשקף את מי שאנחנו. כך היה גם במקרה של בני הזוג שרכשו בית עבורם ועבור חמשת ילדיהם ברמת אביב. בני הזוג ביקשו מראה קז'ואלי ולא מתאמץ שבד בבד יענה על צרכיהם כמשפחה חמה, דינמית ואוהבת.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: אלעד גונן | הנדסאית אדריכלות ומעצבת פנים: דורית ויינברן 29/03/2018
הבתים השוכנים ברחוב הפרברי באיזור רמת אביב ג' בתל-אביב נראים מבחוץ גנריים וזהים.. כשמתמקדים טוב יותר בבית שתכננה ועיצבה הנדסאית האדריכלות ומעצבת הפנים דורית וינברן עבור לקוחותיה, מיד נחשפים למראה חללים שעל פניו נראים מעט לא מיושרים, בטח שלא מוקפדים ועדיין, קשה להתעלם מהמכלול המדויק להפליא שברור כי נוצר תוך כוונה יתרה. 


וינברן, הנדסאית אדריכלות ומעצבת פנים המתמחה בתכנון בתים פרטיים ודירות, נרתמה לתהליך התכנון המחודש תוך שהיא דוגלת לכל אורכו לתת לבעלי הבית דרור לבטא את רצונותיהם. חללי הבית הינם אקלקטיים למראה ברבדים ומובנים רבים. הם משלבים בין מזרח ומערב, ישן וחדש וצבעוניות מגוונת המשלבת בין גוונים חמים וקרים. בעיצובם ניכרת אינטרפרטציה לעיצוב הישראלי השורשי והנונשלנטי ואכן הבית על היבטיו השונים נראה שייך מאוד לתקופה ולמקום. וינברן עצמה מגדירה את מתווה העיצוב כ"א- מוזיאלי". 


ויינברן הקפידה ליצור מכלול של חללים נגישים ומזמינים שנעים לחיות ולהתנהל בתוכם. מיקום הבית בקצה חלקת האדמה הפונה לחורשת האיקליפטוסים יוצרת תחושה אינטימית וכפרית על אף מיקומו באחת הערים המאוכלסות והסואנות בארץ. הנוף הירוק הנגלה מבחוץ חודר פנימה במלוא עוצמתו ומגביר את עוצמת החוויה.טרם השיפוץ היה הבית מסוגר וחשוך. בתכנון המחודש דאגה וינברן לשטוף אותו באור ואוויר טבעיים. לשם כך ביטלה כמעט לגמרי את קירות המטבח והסלון ובמקומם שילבה חלונות גדולי מימדים שמציפים את החלל הציבורי כולו במשאבי הטבע לאורך היום. משחקי האור והצל הנוצרים בחלל משתנים באופן מתמיד ובהתאם לשעה. פרט לכך שהם מוסיפים עניין רב וחוויה רב חושית הם מעצימים את המסר והקונספט אותו ביקשו וינברן ובעלי הבית ליצור. 


 

לצבעוניות בחללים השונים יש תפקיד ויזואלי מרכזי. וינברן בחרה בצבעוניות קלידוסקופית קלילה ומזמינה. בין שלל הצבעים בולטים במיוחד גוונים של כחול ים ששולבו בנגרויות, באריחים ובטקסטיל, גוונים של אדום הבולטים במנורות הפזורות במרחב ואלמנטים נוספים, גוונים של צהוב בספרייה ועוד. עם זאת, הבית רחוק מלהיראות עמוס או מצועצע. נגיעות הצבע הן מידתיות ומעצימות היטב את הזרימה. המראה שמתקבל הוא רך והרמוני ועם זאת דינמי וחוויתי. 


 

 


 קומות המגורים תוכננו כך שיהוו מקום מפלט איכותי. כך למשל סוויטת ההורים הנפרשת על פני מפלס שלם שם תכננה המעצבת חדר שינה מרווח וחדר רחצה מפנק המורכב כולו מקירות זכוכית. החלל הייחודי ורחב הידיים פונה לגג הבית כך מתאפשרת פרטיות, זאת ועוד יצרה וינברן גדר במבוק המשלבת בתוכה צמחיה חיה. האמבטיה עצמה פונה לחדר השינה של בני הזוג, אף הוא עשוי זכוכית, ובזמן שהם שוכבים במיטה נגלית מבעד לוויטרינה המרפסת המרשימה ואור טבעי חודר פנימה ברכות. המראה המתקבל ללא ספק מעורר השראה ונדמה כאילו נלקח ממלון בוטיק ביעד אקזוטי במיוחד. 
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי