חלל קטן, הזדמנות גדולה

מצוקת הדיור הובילה בעלי בתים רבים לחלק דירות ליחידות קטנות ולהשכירן. הפתרון הזול יחסית למגורים מציג גם אתגר לא קטן בתכנון עיצוב החלל, בצורה שתשאיר מקום לכל החפצים ועדיין הבית יראה מסודר ולא עמוס מדי. אספנו עבורכם מקבץ גדול עם טיפים לעיצוב של דירות וחללים קטנים.

מאת: מערכת בית ונוי | תמונות: אתר pexels י | צילום: | - 29/10/2019

 

  


צבעי הבית והוספת מראות

חללים קטנים מומלץ לצבוע בצבעים בהירים ולהוסיף מספר גוונים שונים בתוך החדר. ככל שתהיה יותר תאורה טבעית ומלאכותית בחדר, הצבע הלבן או הקרם המוחזר אליכם יעניקו תחושה של מרחב גדול יותר. אם תשתמשו גם בריהוט, שטיחים ווילונות בהירים תוכלו להעצים את האפקט.
בנוסף, כדאי לשלב כמה שיותר מראות בחדר. תוכלו להשתמש במראות על ארון הבגדים, מראות בכניסה, מראה גדולה התלויה על הקיר בסלון או בחדר שינה או מראות קטנות התלויות בסמוך זו לזו היוצרות דוגמה מרתקת על הקיר וגורמות גם לחלל להיראות גדול יותר.

משטחי ישיבה הנכנסים מתחת לשולחן

מתכננים להוסיף שולחן אוכל או קפה למטבח? נסו למצוא דרך יעילה יותר בדמות דלפק ארוך (רצוי דלפק שניתן לקפל בעת הצורך). מתחת לדלפק אפשר למקם כסאות גבוהים (כסאות בר) ואם ניתן, כדאי לדאוג שיהיו כסאות מתקפלים שיהיה אפשר לאחסן בעת הצורך. בתחום זה נשמח לשתף המלצה חשובה - מה מקום האחסון הטוב ביותר בדירה קטנה שכמעט אינו תופס מקום? צדי המקרר. זהו שטח שכמעט ואינו נראה לעין ומשאיר מקום לכסאות מקופלים, שולחנות מתקפלים או שולחן גיהוץ קטן.

משטחי הלינה

רגילים לחשוב על המיטה הזוגית בחדר השינה כאפשרות היחידה ללון? מסתבר כי ברחבי העולם יש מגוון דרכים להוסיף פתרונות לינה נוחים מבלי לתפוס הרבה מקום בחלל. הפתרון הראשון - מיטה נשלפת תחת מיטה אחרת היוצרות יחדיו מיטה זוגית. היפנים, חשבו על פתרון יעיל בהרבה, בדירות בהן יש רק שלושים עד ארבעים מטרים, הם משתמשים במזרון מתקפל הממוקם בארון והמיטה עצמה נסגרת והופכת לשולחן כתיבה, תמונה על הקיר או שולחן אוכל לידו אפשר למקם מספר כסאות. 
 
דרך נוספת לנצל את החלל בצורה יעילה היא לבנות לופט או מדף עבה שהופך להיות מצע שינה לאדם אחד לעת מצוא. הפתרון הזה יכול להתאים עבורכם בדירה מאד קטנה או כאפשרות למקום לינה נוסף כאשר אתם מארחים את הבן דוד מאמריקה.

זקוקים לחללי אחסון? השתמשו בריהוט ייעודי

אתגר גדול נוסף בחללים קטנים הוא אחסון כל החפצים שלכם - מספרים ועד הבגדים. למרבה המזל, עם השנים התפתחו פטנטים רבים כמו: מיטה עם מגרות תחתיה, שולחן קפה שהוא למעשה קופסה לאחסון עם פלטת זכוכית או עץ ועוד רעיונות רבים בסגנון זה. באמבטיה תוכלו להשתמש בפתרונות אחסון תלויים כמו מדפי בד המשתלשלים מהתקרה ומשמשים לאחסון התמרוקים שלכם או ארונות צרים ונסתרים מאחורי המראה באמבט.

ניתן להשתמש גם בארונות דו צדדיים המשמשים כשטח אחסון הן עבור המטבח והן עבור הסלון ומהווים חציצה בין שני חדרים או בין המטבח והסלון. בצד של הסלון תוכלו למקם ספרים ובצד המטבח את כלי האוכל החשובים.

רואים רחוק רואים שקוף

מעוניינים להעניק לבית את המראה המהוקצע של עיצבו מודרני ומוגבלים בחלל? השתמשו בחומרים שקופים. החל ממחיצות חצי שקופות עשויות פלסטיק ועד לשולחנות המורכבים מזכוכית שקופה (אפשר גם לשלב צבעים שונים). כך תעניקו תחושה של אווריריות לבית – מבלי לוותר על כל החפצים הפרקטיים.

למי שרוצה להתהדר בעיצוב מיוחד ניתן להשתמש גם באקווריום שקוף בתוך הקיר (עם פתח נסתר להאכלה). הקירות השקופים מעט מעניקים את החציצה הרצויה בין החדרים מבלי לחסום את התאורה העוברת מחדר לחדר.

אל תשכחו לבטח את הדירה שלכם

אחרי שסיימתם לעצב את הבית חשוב לזכור דבר אחד נוסף – רכישת ביטוח לדירה שלכם. אם מדובר בדירת המגורים שלכם ולא בנכס מניב, הן התכולה והן המבנה משמעותיים. ביטוח דירה אינו יקר ויכול להיות מציל נפשות במקרה של נזק משמעותי לדירה כמו: שריפה. דמיינו איזה כאב לב ילווה אתכם אם משהו יקרה לנכס (גם אם הוא קטן מאד) ולא תהיו מבוטחים?

לסיכום, הן חללים קטנים והן חללים גדולים יכולים להיות מעוצבים בצורה מרשימה ולהעניק תחושה של יוקרה או ביתיות בהתאם לבחירתכם. השתמשו ברהיטים "חכמים" המשרתים מספר פונקציות כמו: המיטה המשלבת שטחי אחסון או השולחן המתקפל, הוסיפו מראות להעניק אשליה של גודל וצבעו את הבית בצבעים בהירים. 


 


יצירת קשר - חלל קטן, הזדמנות גדולה