בין עבודה ידנית לתחכום טכנולוגי

 

"חשיבה מחוץ לקופסא", הלכה למעשה, באסופת הפרוייקטים של דור העתיד ... חייבים לראות בשביל להאמין 

מאת: | צילום: | - 16/12/2013

 

Predictable

 

 

מענה ליצר האנושי שתדיר מבקש לצפות את העתיד בדמות שעונים אינטראקטיביים המציגים למשתמש תחזית אישית בתחומי חייו השונים. אפליקציה הנשענת על אלגוריתם התר אחר תבניות והקשרים בתוך המידע שיוצר המשתמש במהלך חייו, וכשמזוהה פעולה צפויה מחושבת הדרך לפתרונה ו/או להעצמתה. האינטראקציה עם האפליקציה נעשית באמצעות מקרנים תוך ניצול משטחים אישיים להצגת הממשק. 

עיצוב: טל דור, המחלקה לעיצוב תעשייתי, בצלאל. 

 


מברשות מונובלוק

 

 

 

מברשות מתועשות מיוצרות בתהליך שמרני המבוסס כמעט כולו על עבודה ידנית בשילוב מיכון הדוחס שיער מלאכותי לידית הפלסטיק.הפרויקט מציע שיטת ייצור חדשה, הנשענת על התכה מקומית של סיבי השערות הפלסטיים בתבנית והפיכתן לידית אינטגראלית. עיצוב האובייקטים נעשה בהשראת ארכיטיפים של כיפוף וקיפול אלומות הפלסטיק, המהדהדות סכמות של מברשות קש. 

עיצוב: ניפוסי שי, המחלקה לעיצוב תעשייתי, שנקר. 


 

'למלא את החסר'

 

 


עידוד הפרשה של הורמון המלטונין, המעכב גידול תאים סרטניים, באמצעות מנורת לילה היוצרת 'שקיעה מדומה'.המנורה מורכבת משני מיכלים שונים בצורתם, אך זהים בנפחם, המחוברים באמצעות שני צינורות דרכם עובר נוזל מוליך, כאשר קוטר הצינור מכתיב את קצב זרימת הנוזל- 'הטענה' מהירה מול 'התרוקנות' איטית. כשהופכים את המנורה בדומה לשעון חול, עובר הנוזל למיכל התחתון, העגול, ו"סוגר" מעגל חשמלי למשך 15 דקות- זמן הירדמות ממוצע של אדם. עם סיום מעבר הנוזל, יפתח המעגל החשמלי והנורה תכבה.  

עיצוב: הדס בר אילן, המחלקה לעיצוב תעשייתי, מכון אבני. 


 

משוטט במדבר 

 

 

במסגרת מלחמה במדבור (התדרדרות איכויות הקרקע בשולי מדבריות): רובוט אוטונומי המצויד במערכות מבוססות חיישנים משמש לאיסוף נתונים מהשטח- מידת קרינה, כמות משקעים, לחות קרקע וכד'-  ומסייע בכך לזהות את מקור הבעיה שעדיין אינו ידוע. המידע הנאסף נשלט באמצעות תקשורת לוויינית, ותנועת הרובוט מתרחשת עם זרימת הרוח, בדומה לתנועתו בטבע של צמח ה- Tumbleweed: מבנהו קפיצי נפתח לכדי תצורת כדור המתגלגל עמה, וכשהיא אינה נושבת הוא עובר לתצורה שטוחהבמצב המתנה ("נייח").בעיצוב הפרויקט ניתן דגש על פשטות מכאנית, כמו גם על עלות ומשקל נמוכים. העבודה נעשתה בשת"פ עם מומחים לנושא המדבור, וכחלק מהתהליך מתבצעים ניסויים ראשוניים במדבר הישראלי. 

עיצוב: שלומי מיר, המחלקה לעיצוב תעשייתי, בצלאל. 


 

מערכת תה קינטית

 

 

פרויקט העוסק במושג הזיכרון, ו"מנציח" דיגום אישי שנוצר בעת שתיית תה חם. לכוסות, שנוצרו בטכנולוגיית ניפוח זכוכית, דגם כפולה המכילה שעווה, אשר בעת מזיגת הנוזל החם הופכת לנוזלית. הבסיסים החרוטים של הכוסות נעים על צירם, וכשהשעווה הנוזלית שהתפשטה בתוכם מתקררת מתקבל "ציור" כתוצר של השימוש האישי. 

עיצוב: שרי מנור, המחלקה לעיצוב תעשייתי, מכון אבני.


 

SMALL TALK

 

 

עיצוב מבוסס על טכניקה של קיפול נייר: מערכת ישיבה מתקפלת מציעה תוספת למערך הכיסאות בבית כפתרון עיצובי ופרקטי לאירוח. המערכת נפתחת למצב ישיבה לשלושה אנשים, מתקפלת בקלות לנפח מצומצם ומקלה על  האחסון, וניתן לארגן את הצבתה בין קו ישר עד מצב של כמעט חצי גורן. 

עיצוב: סתיו בלנק, המחלקה לעיצוב תעשייתי, סמינר הקיבוצים.  צילום: ערן תורג'מן.


 

לקטוף את האור 

 

 

 

גוף תאורה בטעינה אלחוטית לשימוש בבית ובחצר, לילדים ולמבוגרים. השימוש ניתן להיעשות במצב נייח, או ע"י "קטיפת" הכדור מבסיס הגוף כך שישמש כתאורה ניידת. 

עיצוב: שגיא בנשלום, המחלקה לעיצוב תעשייתי, HIT, חולון.  

 

 

רהיטים בליפוף ממוחשב

 

 

הקוד הפתוח ומדפסות התלת-ממד מרחיבים את המהות העיצוביתומאפשרים למעצב לתפקד כמיקרו-יצרןהמגדיר לעצמו את תנאי הייצור. הפרויקט מציג פיתוח שיטת יצור אלטרנטיבית המבוססת על ליפוף ממוחשב והדבקה של חוטים המאפשרים שליטה על עיצוב מוצרים דקים, חזקים וקלים. כפיילוט ראשוני נוצרו חפצי יומיום כשרפרף וגוף תאורה.


עיצוב: אנדריי גרשניקוב, המחלקה לעיצוב תעשייתי, שנקר.


 

בשכבות  

 


שדרוג וחידוש טכנולוגיות של למינציית עץ: החל כפרויקט מחקרי והתפתח לטכניקה של שילוב צינורות מתכת בין שכבות הפורניר כחלק מתהליך הלמינציה. האובייקטים המוצעים נותנים ביטוי לממד הפונקציונאלי שנוצר בטכניקה זו, כמו גם לממד האסתטי הנובע מתוכה.  

עיצוב: עפרי בן אשר, המחלקה לעיצוב תעשייתי, HIT, חולון. 


 

קורקינט עירוני תלת-גלגלי

 

 

קורקינט חשמלי עם 3 גלגלים, מציע חווית נסיעה בטוחה יותר ויכולת התמודדות עם מכשולים ומהמורות. משטח העמידה מאפשר לרוכב לשלוט בסיבובים בעזרת הרגליים, ובין הגלגלים הקדמיים מותקן מנגנון מכני בהשראת עולם הסקייטבורדים, המעניק יציבות משופרת. המנועים החשמליים ממוקמים בגלגלים וכבלי הבלמים עוברים בשלדת האלומיניום לשמירת מראה נקי.


עיצוב: עומר אורבך, המחלקה לעיצוב תעשייתי, שנקר. 


 

טקסטיל מזוין 


 


פיתוח טכניקה ייחודית ששמה דגש על משמעות הנעל והחציצה שהיא יוצרת בין כפות הרגליים לקרקע. שילוב בין עולם המתכות לבין טכנולוגיות עיבוד מעולם הטקסטיל ותובנות צורניות וחומריות של מחקר חומרי. 


עיצוב: בר מורן, המחלקה לעיצוב תעשייתי, בצלאל. 


 


טביעת כף רגלי


 

 

 


קונספט לעיצוב וייצור עצמי של נעליים, משלב בין טכנולוגיה מתקדמת של ההדפסה בתלת מימד ועבודה ידנית.  הפרויקט מציע אפשרויות בחירה מסוימותהמאפשרות לייצר נעל ייחודית לפי טעם אישי, תוך ריגוש שנוצר אגב המעורבות בתהליך. (הפרויקט נעשה בשיתוף עם חברת (Stratasys.


עיצוב: יעל בלו, המחלקה לעיצוב תעשייתי, HIT, חולון. 


 

בעקבות קרי ברדשו...    

 

HIDE AND SEEK

 

 

חיפוש אחר חלל המפריד בין העקב לרצפה: סדרה של נעלי עקב לנשים בגזרות שנוצרו אינטואיטיבית. הנעליים עוצבו במסגרת מחקר על בישול עורות והצורניות הנובעת מטכניקת העיבוד המסורתית שנעשית בעורות צמחיים. בתהליך השריה במים מתרכך העור, כאשר הגמישות המתקבלת מאפשרת יצירת צורה סביב תבנית הנעל. עם הבישול מתקשה העור למצבו הסופי.


עיצוב: שלי טובאק, המחלקה לעיצוב תעשייתי, סמינר הקובוצים. צילום: רותם ויזל פלדמן. 


 

נעלי לאטקס

 


פרויקט שנולד מתוך התבוננות בכוויות וצלקות, ומתוך מחשבות על יחס החברה לפגמי גוף אלה. לאטקס נוזלי שימש להעתקת טקסטורות של סוגי עור שונים ותפירת נעליים בעלות אסתטיקה לא שגרתית הנדמית כקרומים רפויים, כעור שני מצולק ואנושי. הלאטקס התפור משתלב עם סוליות תעשייתיות. 


עיצוב: דותן כהן, המחלקה לעיצוב תעשייתי, מכון אבני. 


 

Flow

 

 


נעלי הליכה לחולי סוכרת, שנועדו לשפר את זרימת הדם: סוליית הנעל ושני צידיה יוצרים בזמן ההליכה פעולת עיסוי הממריצה את זרימת הדם בכף הרגל. 


עיצוב: לילך שטיינר, המחלקה לעיצוב תעשייתי, בצלאל. 


 אולי תאהבו גם...

 

>> בתים פרטיים מעוצבים 


>> עיצוב חדרי הבית 


 

>>  חברות ומוצרים

 

 


 יצירת קשר - בין עבודה ידנית לתחכום טכנולוגי