הוט קוטור ממוחזר

שאריות עץ מפירוק, מכסים ופקקים, תחתיות משומשות וחומרי פסולת נוספים, הופכים תחת ידיה של אילאריה וונטוריני למותג קרמינה קמפוס - מותג של מוצרי הוט-קוטור בעלי ערך מוסף של עיצוב מקיים 

מאת: מילי טל שוורץ | צילום: | 09/06/2014

אילאריה וונטוריני הקימה את מותג האופנה קרמינה קמפוס’- אטלייה לעיצוב פריטי יוקרה ממוחזרים, תוצרת איטליה.

אילאריה וונטוריני, נצר לאימפריית האופנה ‘פנדי’, מביאה משב רוח מרענן וירוק לעולם הפרסטיג’ והמודה: אופנת עילית מחומרים ממוחזרים.

בית האופנה המשפחתי ‘פנדי’ נוסד ב-1918 ברומא בידי אדל קסגרנדה כחנות למוצרי עור ופרווה ונחשב כיום לשם נרדף לאליטיזם ויוקרה. אחרי שנים בהן שימשה כמנהלת האמנותית של אביזרי Fendissime,-הקו הצעיר של פנדי- וכמעצבת קו ההנעלה של המותג, פרשה ונטוריני ממרוץ החיים המהיר והאורבאני, ובתחילת העשור השתקעה עם משפחתה בחווה חקלאית ב- 
I Casali del Pino’ שבפרברי רומא. המעבר לחיי המשפחה והכפר, הפך מפאוזה קצרה לחיבור מחודש עם הסביבה והטבע, לסיפור אהבה ולדרך חיים. את השטח החקלאי, שנמצא במרחק 15 ק”מ ממרכז בירת המגף, יחד עם מבני הכפר ההיסטוריים של הסביבה, הסבה וונטוריני ברוח ה ‘ביו -ארכיטקטורה’ לחווה אורגאנית ולסביבת מבנים מוגנים לשימור- מהלך שבישר על תחילתו של שינוי רדיקלי בחייה של אשת חיי החברה והזוהר.

בהמשך הדרך, ומתוך חיפוש אחר משמעות, היא הגתה את הרעיון לתרגם למעשה 
את המיומנות, הניסיון והידע שצברה ולמזג בין הפרקטיקה המקצועית לתחום שימור הסביבה. כך, מתוך חזון להקים מותג אופנה עם אמירה אקולוגית, סללה וונטוריני את דרכה חזרה לתעשיית האופנה: ב-2006 היא המירה את האידיאה לפתרון ערכי, והחלה להפעיל במקום את מיזם ‘קרמינה קמפוס’- אטלייה לעיצוב פריטי יוקרה ממוחזרים, תוצרת איטליה.רשימת המרכיבים של פריטי האופנה נרתמת למהפכה האקו-סביבתית של התקופה ועושה שימוש מחודש בחומרי גלם ובאובייקטים קיימים, הכוללים תמהיל מרענן ומפתיע של שאריות, פסולת ואשפה. כך, לדוגמה, שרידי פרווה ונאפה, עור משומש ופקקי-מכסי בקבוקים מתמחזרים לסדרת התיקים Pyramid, ואשפת פלסטיק, שאריות בדי ‘טכנו’ פגומים ותחתיות שתייה משומשות משמשים כחומר גלם במראה עתידני בקולקציית התיקים המטאלית Space Waste. תיקים אחרים, כמו בקו Dragon, עשויים מאריג שנתפר משאריות עץ מפירוק, חלקי מגירות וינטאג’ ושרידי בד ועור, ובקו התכשיטים של המותג נכללים גם צמידי-צמיגי גומי מצעצועים. 

בניגוד לתדמית העממית המזוהה עם עולם המחזור, ‘קרמינה קמפוס’ הינו מיזם אופנה מסוג אחר.  כזה המתרחק מתרבות הצריכה הבזבזנית והתזזיתית לעבר ערוץ פרימיום אלטרנטיבי עם ערך מוסף.מיזם שיש בו היבטים של רגישות למסורת, לחברה ולסביבה, כשהוא אוחז באג’נדה חדשנית ומובחרת של תפנוקים המפיצה את המסר האקו-חברתי דרך כיסם של בעלי ההשפעה והממון.

 

קולקציית הפריטים של המותג רחבה ומגוונת וכוללת אביזרים ותכשיטים, דרך עיצוב רהיטים ועד לקו התיקים המוביל והמוכר של המותג. כהדהוד למורשת פנדי, הליין האקסקלוסיבי של מוצרי הוט-קוטור בעבודת קראפט כולל תהליכי ייצור, ערכים וסטנדרטים מוקפדים לצד איכות ופרטים בתפירת עילית. כל המוצרים בקולקציה הם one-of-a-kind; ממוספרים ומצוידים בתגית מפורטת של רשימת סגנונות, חומרים וזמן העבודה שנדרש לייצורם, ונמכרים בהתאם בבוטיקים נחשבים ברחבי הגלובוס- החל ב’שואו-רום’ אקסלוסיבי במילאנו דרך ניו-יורק, יפן, ועד לערב -הסעודית, במחירים הנעים בין 200-1,200 יורו. 

האופנה כאמצעי לשינוי חברתי הופכת תחת ידיה המיומנות של ונטוריני לכלי מותרות להפצת מסרים, להחדרת ערכים וגם כדרך לפיתוח מדינות נחשלות, כפי שניתן לראות ב‘מיזם אפריקה’ לו שותף המותג- פרויקט של אתיקה אופנתית בשיתוף מרכז הסחר הבינלאומי (ITC), גוף משותף לאו”ם ולארגון הסחר העולמי.מדובר במודל מקורי הפועל תחת המוטו- ‘Not Charity, Just Work’ (=לא צדקה, רק עבודה), במטרה לחבר בין מדינות העולם השלישי לתעשיית האופנה הגלובאלית. הפרויקט מיושם בקניה ובקמרון מאז 2007, ומשלב בתהליך הייצור אומנים מהקהילה המקומית תוך שמירה על מלאכות יד מסורתיות, אג’נדה חברתית-סביבתית, תנאי בריאות משופרים והגינות בתנאי ההעסקה.

בהמשך לכך, קו התיקים החורפי "Message bags”, שנוצר במסגרת הפרויקט, משלב במוצרים בדים, דוגמאות ומלבושים מסורתיים מההווי הקנייתי, וביניהם כותנת Kangas, אריגי Maasai, בדי Shukas משובצים, וכן-Mitumba, (בסווהילית=ביגוד מודרני ומשומש),-פריטי ביגוד וטקסטיל מחנויות יד-שנייה מקומיות. אלה "’מתגלגלים” מחדש בידי אומנים תושבי המקום, וברקמת מכונה מסורתית הופכים לאריגי טקסטיל ססגוניים אשר ממשיכים את דרכם לאיטליה, למוקדים הפזורים ברחבי רומא ונאפולי. שם הם משובצים כחומרי גלם בעבודת קראפט של בעלי מלאכה ואומנים, ונושאים בסופו של התהליך את התווית ‘מייד אין איטליה’.אולם ההישג הגדול של הפרויקט, לדברי ונטוריני, בא לידי ביטוי בקו תיקים המיוצר כולו באפריקה מחומרים מקומיים כמו פסולת, בדי קנבס, אוהלי ספארי ומדי בית ספר. התוצר הוא סדרה נגישה ואותנטית הנמכרת אף היא בבוטיקים בינלאומיים, ומניחה על מגש הכסף של עולם הפרסטיג’ את ערכי העיצוב המקיים.

 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי