חידושים בתחום העיצוב - סיכום עשור

העשור הראשון של המילניום השלישי מסתיים. אז מה היה לנו? אילו בשורות,חידושים, המצאות ופטנטים הוא הביא עמו לתחום עיצוב הבית? מקבץ (חלקי בלבד) של מוצרים וטכנולוגיות ש"עשו כניסה" הביתה, מהם חידושים של ממש, ומהם רק "טוויסטים" פשוטים, אך חכמים, המשדרגים את חזותו האסתטית ו/או את חיי היום יום

מאת: אביטל מאור | צילום: יח"צ | חברות שונות - 03/04/2013
סביבת הבית מתחדשת כל העת. לעיתים אלה הם חידושים קטנים, אשר מקלים על החיים בתחומים שונים, ולעיתים חידושי ענק, מהפכניים ופורצי דרך, מהם שנרשמו כפטנטים. חומרים חדשים, טכנולוגיות מתקדמות ועיצוב יצירתי ומתוחכם עומדים בבסיס תהליך דינאמי של התחדשות תדירה ומניבים מוצרים אשר השתלבותם בבית הופכת את חיינו לקלים יותר, נעימים יותר, יפים ונוחים יותר. כך, למשל, הפרזול של האלף השלישי כבר מזמן אינו סיפור על ציר ומסילה, מעתה אמרו חיישנים, לחיצות, מערכות מתוחכמות המשתלבים במגירות ובמערכות אחסון למיניהן  ומעניקים מגוון פתרונות וקלות נסבלת מאד של קיום. 

 

 

Liquid Chrystal - 
הטכנולוגיה החדשנית של למינציית ה- 'Liquid Chrystal', המשולבת בפתרונות הפעלה משוכללים, מציגה עולם חדש בתחום ההצללה, דקורטיבי ופונקציונאלי כאחד. שילוב הטכנולוגיה במערכות של ויטרינות שקופות הופך אותן לאטומות, ובכך מעניק פתרון מצוין למפתחים גדולים הרווחים היום בתחום העיצוב. הטכנולוגיה ניתנת לשילוב במערכות הבית החכם ומאפשרת לייצר משחקי הצללה נקיים מבחינה אסתטית. ניתן לעשות בה שימוש בכל מקום בו קיים משטח זכוכית (דוגמת חלונות, דלתות ארון וכד')., והיא אף מאפשרת לשלב תהליך צריבה על גבי הזכוכית על מנת ליצור ממד אסתטי נוסף.

 

שולחן עבודה / מיטה / ספריה ברהיט אחד:

שולחן עבודה, מיטת שינה, ספריה ושולחן אוכל, והכול ביחידה אחת - מערכת ריהוט חכמות, שמשנות את ייעודן בהתאם לצרכים דינאמיים של ימינו: כך, למשל, מיטה שבלחיצה קלה מתקפלת לקיר ובמקומה נפתח שולחן עבודה ועליו כל הציוד והמחשב הנייד שהנחנו ביום קודם. המנגנונים  המכאניים המשולבים בבסיס היחידה רשומים כפטנטים, עומדים בתקני הבטיחות המחמירים ביותר ומאפשרים תפעול נוח להפליא.


ברזים וראשי מקלחת עם פונקציות מוספות:

הברזים וראשי המקלחת אינם עוד רק אמצעי פשוט שנועד להזרים מים בחדר הרחצה. החדשניים והטכנולוגיים שבהם מציעים מגוון פונקציות המשולבות כחלק אינטגראלי של פעילותם – תאורת LED, מתזי ריח, שליטה על רמת הזרם, הפעלה ללא מגע ועוד.
היתרון: מלבד הערך האסתטי ניתן לקבל זרמים בצבעים שונים על פי טמפרטורת המים ולהתפנק בהתאמה לצרכים משתנים במהלך היממה. 

תאורה:
תאורת LED היא אחת הבשורות המהפכניות של העשור האחרון, אם לא המהפכנית שבהן, שפתחה כר נרחב של אפשרויות בתחום העיצוב. אחד החידושים האחרונים הוא כדור תאורה המפיץ אור בגוונים שונים, על פי בחירה, בהתאם למצב הרוח ולאווירה המבוקשת. כדור התאורה מצויד בשלט המאפשר לבצע את ההחלפה בנוחות, ולמותר לציין שמעבר לצבעוניות שהוא מייצר בחלל הוא חסכוני באנרגיה. 

ראשי מקלחת של חברת 'דורנברכט' הכוללים תאורת LED, מגוון עוצמות זרימה ושילוב של מתזי ריחות ארומאטיים. רשת 'חזי בנק'.
 

 

גוף תאורה חכם, לוצ'ה תאורה.
 

פתרונות של נוחות ואסתטיקה:
מי לא מכיר את ריבוי השקעים, על סוגיהם השונים, החיווט, הפתקיות, המפתחות ושאר פריטים שאף פעם לא נמצא להם מקום ראוי. פתרון אסתטי ופונקציונאלי כאחד מספקת מנורת שולחן הכוללת חמישה שקעים חשמליים הממוקמים בגוף המנורה באורח נסתר מן העין. המנורה מעוצבת ככוס אטומה, בבסיסה ניתן להסתיר את החיווט ובחלקה העליון הקעור כעין צלחת ניתן להניח מפתחות, מטבעות וכד'.

מערכות ישיבה משולבות במערכות שמע:
מערכות הישיבה (הן ספות והן כורסאות) הופכות למפנקות יותר ויותר, וזאת, לא הודות לעיצוב ארגונומי ולשימוש בחומרים משובחים- שילוב של מערכות טכנולוגיות מתקדמות, דוגמת חיבורים פנימיים למערכות שמע – כולל רמקולים וחיבורים לאוזניות MP3. מעניק ליושבים תחושה של מערכת "Surround" המנעימה להם בצלילי מוסיקה, עד כדי התנתקות מהסביבה. 

מערכת ישיבה עם רמקולים, טולמנ'ס.
 
מדיחים גופי תאורה:
מי לא רוצה שאבני הקריסטל יבהיקו וינצנצו. חברת 'Schonbek' נענתה לאתגר בדמות גוף תאורה ייחודי הניתן להדחה במדיח הכלים. אבני הקריסטל של גוף התאורה מולבשות על גבי פלטה הניתנת לשליפה פשוטה ואשר אותה ניתן להכניס ללא חשש למדיח הכלים.

מדיח כלים עם פתח עליון:
אחרי מכונות כביסה עם פתח עליון, מגיע עכשיו תורם של מדיחים עם פתח כזה- פתרון נוח להתכופפות הנדרשת בעת הכנסת והוצאת כלים מהמדיח. מדיח הכלים ממוקם במפלס הכיור ובצמוד אליו, כך שניתן להכניס לתוכו את הכלים ישירות מהכיור.

דלתות בקו הקיר:
עבור מראה נקי לחלוטין, המבקש ליצור חזית אחידה עם הקיר, נולדה קולקציית 'No Door' האיטלקית, של דלתות המתמזגות עם הקיר. החזות האחידה מתאפשרת באמצעות גימורים זהים לדלת ולקיר, המעניקים מראה רציף והרמוני מבחינה עיצובית.

טלוויזיות מוטמעות במשטח:
טכנולוגיה חדשה ה- 'Mirror Image', מבית 'Ad-Notam', הגרמנית, מאפשרת כיום להטמיע מסכי LCD בתוך משטחי זכוכית או מראה, כך שהמסך נעלם, למעשה, ומשתלב לחלוטין בגוון הזכוכית. המסכים, הדקים במיוחד, מותקנים מאחורי הזכוכית או המראה, וכשהם כבויים הם בלתי נראים לחלוטין.  ניתן להתקין את המסכים על מחיצות, דלתות ארון, דלתות מקרר וכד'.

מסכי LCD כתמונה / מראה, ניופאן.
 
אביזרי מטבח:
כבר לא חדש, אבל ראוי לאזכור – הסיליקון – פרץ לחיי היומיום שלנו לפני מספר שנים ומאז נכנס במרץ למטבח, למגוון רחב ביותר של אביזרי עזר: כפות בחישה, מסננות, תחתיות לסירים, תבניות אפיה, לקקנים ועוד ועוד. 

היתרונות: עמיד בפני חום, צבעוני, רך למגע, מונע הידבקות וניתן לקיפול.

 

 

בחדר הרחצה:
ראש המקלחת ו/או הברז משתלבים כחלק מיחידה בה ניתן לאחסן מוצרי טואלטיקה וכן אמצעי לתליית מגבות. היחידה הפונקציונאלית, מסתירה את מכלי האחסון השונים הנדרשים בחדר הרחצה, תוך יצירת חזות אסתטית פשוטה ונקייה.  

 

 

 
אחסון בחדר הרחצה, מודי.
 
דלת 'יוניק' -  פטנט עולמי המביא דלת עמידה בפני מים, מזיקים, פגעים מכניים ובעלת אקוסטיקה משופרת. הדלת, שזכתה בפרס התאמה, חדשנות ועיצוב 2011 של איגוד תעשיית הריהוט, היא דלת פנים מעוצבת עשויה עץ, שאינה מתנפחת במגע עם מים. 

 


מתוך מגזין בית ונוי 116: "סוף עשור - אז מה היה לנו?"

 

 

יצירת קשר