לא על הסלון לבדו

החדר המשפחתי הינו טרנד מקובל בעולם. בשנים האחרונות הוא החל להופיע בבית הישראלי. החלל משרת את הגרעין המשפחתי, האווירה בו  קלילה ונינוחה. קבלו את החדר הכי חשוב בבית, אחרי המטבח כמובן.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: |

חדר המשפחה מתפקד בחלל הביתי כחדר משותף לבני הבית, השני בחשיבותו אחרי המטבח. זהו חלל בו מתכנסים בני המשפחה, משוחחים, צופים בטלוויזיה, מעבירים חוויות ולעתים גם מארחים את קרוביהם. בדרך כלל  הסלון מתפקד כחדר משפחה, זאת בהתאם לגודל הבית. ככל שהבית גדול יותר כך גם קיימת סבירות גבוהה לקיומו של חדר משפחתי שאינו הסלון.

הלל אדריכלות ועיצוב פנים - שירה מוסקל והדס רוט, צילום: לירן שמש

הלל אדריכלות ועיצוב פנים - שירה מוסקל והדס רוט, צילום: לירן שמש

בוילות, פנטהאוזים ובאופן כללי בדירות יוקרה בעלות שטח גדול קיים חדר משפחה. בדירות קטנות יותר, נוצר החדר המשפחתי על ידי חלוקת החלל באמצעות רהיטים שיוצרים הפרדה. בחו"ל חדר המשפחה הוא חלק אינטגראלי ומקובל במבנה הבסיסי של הבית, בארץ טרנד החדר המשפחתי חדר רק בשנים האחרונות והוא ממשיך לצבור תאוצה. לרוב, מסבירה שירה מושכל מ"הלל אדריכלות" זהו חלל לא רשמי וחשוב שיהיה ממוקם בסמיכות לחלל הציבורי.  אלו חדרים המכוונים בעיקר לילדי המשפחה לכן נמקם אותם בין חדרי הילדים רחוק ככל הניתן מיחידת ההורים, ולעתים אף עם גישה לחצר משחקים או מרפסת.


ספרייה דומיסיל, עיצוב פנים: אנט פרומר, צילום: אלעד גונן

באחרונה מקפידים להקצות מרחב ציבורי גדול יותר  בדירות החדשות ובתוך כך גם את החלל המשפחתי. להבדיל מהסלון זהו חלל אינטימי המיועד בעיקר לבני הבית. חלל זה אינו מנותק מהסגנון הכולל של הבית, והוא מכיל חוט המקשר בין יתר החללים. זאת ועוד, בחדר זה החוקים יותר גמישים מאחר והאווירה שרוצים ליצור בו היא יותר משוחררת וקלילה. אם הסלון מיועד לאירוח המשפחה המורחבת והחברים, הרי שחדר המשפחה מיועד בעיקר לגרעין המשפחתי.

    

עיצוב פנים: ניצן הורוביץ, צילום: עודד סמדר

הדגש בחדר המשפחה הוא הנוחות ופחות העיצוב. ליצור אווירה חמימה ופרקטית. לדברי האדריכלית שירה מושכל, מ"הלל אדריכלות" "על מנת ליצור אווירה נעימה בחלל זה חשוב לעצב אותו עם צבעים חמים המזכירים טבע ואדמה כגון הצבעים החומים למיניהם וגווני השמנת, כמו גם שימוש בחומרים חמים. מאחר ונוכחותו של החדר המשפחתי "הוציא" את הטלוויזיה מהסלון והכניס אותה לחלל המשפחתי, ניתן למצוא שם עיצובים בלתי פורמאליים  כגון פופים מדליקים ונינוחים, שטיחים עבים, ספות עוטפות, כורסאות טלוויזיה, כריות צבעוניות וכו'. עוד אומרת מושכל, כי כדאי לחשוב אם פינת הטלוויזיה מתאימה לקומת הכניסה או לקומת המגורים. רצוי להבין את הרגלי הצפייה של המשפחה ואז לקבל החלטות. חדר משפחה שמשולבות בו מספר פונקציות כגון פינת טלוויזיה, פינת מחשב ומרחב למשחקים, מושך להגיע אליו וליהנות ממנו. חלוקה נכונה מאפשרת להשתמש בו זמנית בפונקציות השונות ללא הפרעה".


באדיבות אליתה ליוינג

מאחר והאווירה בחדר זה אינה מחייבת, בדיוק כמו המתרחש בחדר הילדים,  בחדר זה אפשר לחרוג מהסגנון השולט בבית ולהכניס בו נגיעות שובבות מבחינת צבע ועיצוב. חשוב מאוד לשים דגש בחלל זה על נוחות ופינוק וכמובן להתאימו לצרכים האישיים של בני  הבית.

 

   

פרוייקט דנה אוברזון, צילום: עודד סמדר, באדיבות קבוצת כהנא בית חכם


יצירת קשר - לא על הסלון לבדו