ילדודס

הביטוי "עיצוב חדר ילדים" מעלה על פנינו חיוך מיד, משום שהוא מתקשר אינטואיטיבית ליצירתיות, לשמחה, לצבעוניות, לדמיון ולתעוזה.

מאת: קרן גרינוולד | צילום: | - 10/05/2018

עם זאת, עיצוב חדר הילדים הוא אחד האתגרים העיצוביים המורכבים ביותר בעיצוב הבית כולו, שכן מעורבים בו היבטים רבים; מהרצון שהחדר יהיה סביבה נעימה, דרך הצורך שיהיה חלל פרקטי ואם מדובר בחדר לילדים קטנים – הרי שאי אפשר להתעלם מהיבטים של בטיחות המעורבים בעיצוב החלל.

ילדודס
עיצוב: יעל קול, צילום: ציפי כהן

האתגר- תכנון והבנת הצרכים

מכיוון שכל ילד שונה בצרכיו, בדרישותיו ובחלומותיו – יש ללמוד את הצרכים, התחביבים והאהבות של הילד שעבורו מתוכנן החדר. ישנם כמה דגשים חשובים בהקשר זה:

 

1. חשוב לשוחח עם הילדים– אנו רוצים להגשים להם חלום וליצור את המרחב הפרטי שלהם. זהו המקום היחיד בבית שהוא רק שלהם, ולכן חשוב להבין מהם רצונותיהם ומאווייהם.

2. ילדים גדלים ומשתנים במהירות ועם הבגרות הפיזית והנפשית מתפתחת גם האישיות שלהם וטעמם האישי, רצונותיהם וצורכיהם. האתגר הוא ליצור חדר שיהיה אפשר להתאימו לסגנון המשתנה בשינויים קטנים.

3. ריהוט פרקטי ישמש את הילד מגיל צעיר ועד לבגרותו, לכן רצוי לבחור רהיטים בעיצוב נקי, בצבעים ניטרליים ובחומרים עמידים המתאימים לכל גיל ויכולים לעמוד במבחן הזמן.

4. בחדרי ילדים, בעיקר בגילים הצעירים, מומלץ להשתמש בצבעים שאינם רעילים, לחסום נקודות חשמל חשופות ולרהט בריהוט העומד בתקנים.

ילדודס
תכנון ועיצוב: שירלי דן. צילום: גלעד רדט

האתגר העיצובי


בראש ובראשונה, עוד לפני בחירת פריטי הריהוט והדקורציה לחדר, מומלץ לבחור קונספט עיצובי. הורים רבים, לעיתים גם מעצבי פנים והום-סטיילינג, אוהבים לבחור נושא עיקרי לעיצוב החדר. יש לזכור כי אף אם בוחרים לחדר נושא או קונספט, רצוי ליישם אותו ביצירתיות, ברמיזה, תוך שילוב פריטים שונים (להבדיל מסטים ומתבניות), ובהרבה דמיון, מעוף ומקוריות.

    

ילדודס
האוס אין. צילום: יח״צ

צבע

לחדר הילדים עדיף לבחור בגוונים אלטרנטיביים לגוונים ה"רגילים" (ורוד לבנות תכול לבנים). כדאי לחפש גוון עמוק או מעושן (אקווה, ירוק מרווה, ורוד מעושן, תכול-אפרפר וכדומה). הדבר נכון במיוחד במקרה של חדר שרוצים שהילדים יגדלו בו לאורך שנים. אם יש פריט עיצובי שישתלב בחדר ואתם אוהבים את גווניו, אפשר לבחור את אחד הגוונים לקיר המרכזי, או לחלופין לבחור גוון שישתלב באותו פריט בצורה הרמונית. יש מי שיעדיפו לשמור על צבע ניטרלי של הקירות והרצפה ולשלב צבעוניות בהתאם לתקופה ולגיל, בעזרת אביזרים מדליקים כמו ערסלים, פופים, כריות, מנורות שולחן ושטיחים.

האופציה הטובה והנוחה ביותר לריצוף חדר ילדים היא פרקט. פרקט נותן מענה מצוין לכל גיל, הוא מוסיף אווירה חמימה ונעימה, משתלב במגוון צבעים, קל לנקות אותו ולתחזק אותו, והוא נעים למגע כשמשחקים או יושבים עליו. אם הרצפה שלכם עשויה מאריחי גרניט פורצלן או קרמיקה, מומלץ לשלב שטיח שעיר וצבעוני כדי להפוך את החדר לנעים ונוח יותר.

   

ילדודס
עיצוב: Roomstyling. צילום: Photo Alex

מיטה


מכיוון שפעמים רבות אנו מעצבים את חדרו של הילד עוד בהיותו תינוק, הבחירה הטבעית וההכרחית היא למקם בחדרו מיטת תינוק. זהו פריט הריהוט היחיד שחובה להחליפו עם השנים, לעיתים אף פעמים מספר, ולכן חשוב לתכנן כבר בשלב הראשוני מקום למיטה גדולה יותר. תכנון המביא בחשבון מיטה גדולה יותר בעתיד, מיטה וחצי או מיטה זוגית, מותיר חלל פנוי בחדר ומאפשר לילד בגילאים הצעירים יותר לארח חברים למשחק בנוחות. חשוב לזכור כי בעוד פרק זמן לא ארוך הילד יגדל וירצה לארח בחדרו חברים, ועל כן כדאי לתכנן מראש מקום למיטה נפתחת, או לפחות למזרן נוסף.

  

ילדודס
תכנון ועיצוב: הלל אדריכלות. צילום: לירן שמש

ארון

על ארון אין להתפשר. כבר מגיל קטן מומלץ לשלב בחדר ארון גדול ורחב, בעל דלתות סגורות. נכון אמנם כי בגיל צעיר הבגדים אינם ממלאים ארון שלם, אולם אפשר להשתמש בארון לאחסון כללי של המצעים, המשחקים, חומרי הלימוד, אוספים ועוד, בהתאם לגילו ולצרכיו של הילד. מומלץ מאוד לבחור ארון מחומרים חזקים, בגוון ניטרלי, המתאים לכל גיל ויכול לעמוד במבחן הזמן.

ילדודס
חדר ילדים דגם "יהלום" – מיטה, כוננית, שולחן כתיבה וכוורת. שמרת הזורע. הדמיה: 3-Media

אחסון

מלבד ההמלצה לתכנן בחדר הילדים ארון רחב, ללא קשר לגיל הילד, מומלץ לתכנן פריטי ריהוט מרובי מגירות ותאים, כוורות ובתוכן סלסלות לחפצים קטנים ומדפים, כדי שמראה החדר יהיה מעוצב ומסודר יותר.

 

רהיטים לילדים קטנים

רהיטים קטנים, דוגמת שולחן עם כיסאות ליצירה ולציור, כורסה קטנה או פוף משמשים את הילד ואת חבריו, ולכן חשוב שיהיו מותאמים למידותיהם אך לא יתפסו מקום בחלל ויאפשרו להם חופשיות בתנועה ובגישה.

ילדודס
הראל עיצובים. צילום: רן קושניר

שולחן כתיבה

מומלץ למקם שולחנות כתיבה סמוך לחלון, כדי ליהנות מתאורה טבעית ובריאה. אם אפשר למקם את השולחן בפינות החדר, הדבר יאפשר ניצול חלל מבוזבז. השולחן חייב להתאים לגודל החדר, ולכן אם החדר קטן במידותיו, יש לבחור שולחן בעל מראה מינימליסטי. אם אפשר למקם שולחן גדול בחלל, אפשר יהיה להצמיד אליו מראש שני כיסאות, וכך תמיד יהיה מקום ישיבה לאדם נוסף, חבר או הורה.

  

ילדודס
עיצוב וצילום: רויטל ארז

תאורה

גוף התאורה יכול לשמש בקלות כפריט דקורטיבי מרכזי בחדר. כיום יש מגוון רחב של גופי תאורה מעוצבים מחומרים שונים, בצבעים שונים ובצורות שונות. לצד זאת, חשוב לבחור גוף שיספק אור חזק כדי למנוע תאונות כגון היתקלויות בחפצים ונפילות, שלא יהיה מורכב מחלקים קטנים, שבירים או חדים, וכן רצוי לבחור בנורות שלא מתחממות כדי למנוע כוויות. כמו כן, יש לדאוג לכך שאזורים מסוימים, דוגמת פינת העבודה והשולחן, יהיו מוארים בצורה ברורה וחזקה דיה. רצוי למקם את המתגים בהישג יד ואף מומלץ למקם מתג אחד בקרבת המיטה במקרה שהילד קם במהלך הלילה. כמו כן, רצוי להתקין עמעם (דימר) כדי לאפשר לילד שליטה בכמות האור בחדר.

 

    

ילדודס
הרדור. ארון ססמי במישור אחד. (מנגנון 'גלידור X). צילום: ליאור טייטלר

 

סטיילינג

אחרי בחירת פריטי הריהוט, מגיע השלב היצירתיות ואבזור החדר בהתאם לגילו ולאהבותיו של הילד: שטיחים, וילונות, טפטים, כיסויי מיטה, מדבקות קיר, ידיות וכדומה. כדי לשמור על קו עיצובי אחיד, כדאי להתאים בין הפריטים וליצור הרמוניה – להתאים את כיסוי המיטה לטפט, את השטיח לווילונות וכן הלאה. תנו גם לילד להתבטא ואפשרו לו להביע את עצמו ואת מה שהוא אוהב באמצעות אביזרים קטנים. בסופו של דבר, זו הממלכה של

 

 

ילדודס
The Butchers Furniture. צילום: גלעד רדט

    

ילדודס
תכנון ועיצוב: שירלי דן. צילום: גלעד רדט


 

יצירת קשר - ילדודס