זויות שונות למטבח

המטבח הוא ללא ספק אחד המרחבים החשובים ביותר בבית ועבור משפחות רבות זהו ליבו הפועם של הבית כולו. בכתבה זו אנו מרחיבים על כל הכלים בתכנון נכון של חלל המטבח.

מאת: קרן גרינוולד | צילום: | - 24/05/2018

מרחב המטבח כבר מזמן אינו נתפס רק כמרחב להכנת האוכל, אלא כצומת מרכזי, מקום שבו נפגשים בני הבית, מנהלים שיחות ויוצרים חוויות משפחתיות. מעבר לכך, גם הייעוד המקורי הפרקטי המרכזי של הכנת האוכל והגשתו, קיבל תפנית עבור אוהבי הבישול והאפייה באמצעות תכנון ועיצוב ההופכים אותו לנוח ונעים לשהייה ממושכת, למימוש ההנאה, היצירתיות והתשוקה שבהכנת המטעמים.


זויות שונות למטבח
עיצוב: מרב זוהר. צילום: שירן כרמל


תכנון המטבח

תכנון מטבח נכון מאפשר חוויה יום-יומית במגוון היבטים: ניצול שטחי אחסון, הנדסת אנוש נכונה, גישה נוחה והתמצאות קלה.

לדברי שירלי דן, בעלת המשרד 'דן אדריכלים', "בחירת מטבח המותאם לצורכיכם היא תהליך מורכב הכולל כמה מרכיבים שצריך להתייחס אליהם בו זמנית: חומרים, צבעוניות, קונספט המותאם לכלל הבית וכמובן לוחות זמני האספקה ותקציב. המטבח הוא ללא ספק אחד החללים המורכבים בבית ברמת התכנון וכמובן ברמת ההשקעה הכספית..."


כחלק מהתהליך יש לקיים בירור צרכים מקיף בנוגע להרגלי הבישול של המשפחה, כמות הסירים וכלי המטבח, מספר האנשים העשויים להימצא בחלל בו זמנית, תדירות הארוחות והאהבה לאירוח. כל השאלות האלה ורבות נוספות ישמשו כלי עזר בתכנון המטבח האולטימטיבי.


זויות שונות למטבח
עיצוב פנים: חסיה גבעוני מטבחי סמל. צילום: גלעד רדט

סידור נכון של האלמנטים הללו חשוב לתפעול קל ואפקטיבי, מפני שכולם נדרשים כמעט בכל פעם שמכינים ולו את המנה הפשוטה ביותר. דן מדגישה כי משטחי עבודה במטבח קריטיים להתנהלות נוחה במטבח ׳משטחים קטנים לא יאפשרו עבודה מהירה ויעילה, על כן מומלץ לשלב כמה שיותר משטחים, על אחת כמה וכמה בסמוך לכיור ולכיריים׳.

 

זויות שונות למטבח
מוצרי החשמל מיובאים ע״י המטבח הדיגיטלי. צילום: יח״צ

חומרים למטבח

אחת ההחלטות החשובות ביותר בנוגע לבחירת מטבח הוא חומר הגלם שממנו הוא יהיה עשוי. בחירת חומר הגלם משפיעה על האיכות, התחזוקה וההתאמה לקו העיצובי שנבחר. יש להבחין בין חומרים לגוף הארון לבין חומרים לחזיתות.

החומרים העיקריים המשמשים לגוף הארון:


לביד, "סנדוויץ'", "דיקט" (Playwood): לוח העשוי משכבות קילופי עץ שתי וערב, המודבקות בלחץ רב במכבש. חוזק הלוח ואיכותו נקבעים לפי מספר השכבות לעובי נתון. בחירת סוג הלוח תיעשה בהתאם למטרת החלקים המופקים.

 

שבבית וסיבית- (Particle Board): לוח העשוי שבבי עץ מעובדים עם שרף (דבק). החומר עובר תהליך כבישה בטמפרטורה גבוהה ובלחץ גבוה. חוזק הלוח ואיכותו נקבעים על פי גודל השבבים, חלוקתם, סוג השרף ונתוני תהליך הכבישה.


M.D.F, סיבית (Fiber Board): לוח המיוצר מסיבי עץ עדינים המעובדים עם שרף (דבק). החומר עובר תהליכי אידוי וכבישה בטמפרטורה גבוהה ובלחץ גבוה. הלוח אינו מומלץ לגופי ארונות אך מתאים מאוד לדלתות בעיבוד צורתי ולצביעה בגימורים שונים.


אלומיניום: חומר מפתיע שאפשר למצוא כיום במטבחים (גם במטבחי פנים ולא רק במטבחי חוץ) הוא האלומיניום. לאלומיניום יתרונות רבים, הוא חומר חזק מאוד. מכיוון שהוא עמיד בפני מים הוא אינו מתעוות, נסדק ונרקב, אינו דורש צביעה ותחזוקה שוטפת, אמין ועמיד לשנים רבות. נוסף על כך, הוא חומר ירוק, המונע כריתת יערות. לצד זאת, צריך להיזהר משריטות ומכיפופים באלומיניום כתוצאה ממכות, וכן צריך להתחבר למראה "התעשייתי" שלו, שלא בהכרח מתאים לכל אחד.

 

  

זויות שונות למטבח
תנור מסדרת פורטופינו. צילום: באדיבות גולן ווסט ליין

קיים מבחר עצום של חומרים, גוונים, עיצובים ושילובים של חזיתות ודלתות. החומרים העיקריים המשמשים לחזיתות:

דלת חלקה (Smooth Door): מעץ מלא, בציפוי פורניר, בציפוי פורמייקה ובצביעה. בקטגוריה זו נכללים המטבחים בקו הנקי והמודרני המאפשרים חופש עיצובי ושילוב חומרים.

דלת מסגרת (Frame Door): מסגרת ומילואה מעץ מלא, מסגרת מעץ מלא ומילואת פורניר, מסגרת ומילואה מעץ או M.D.F בצביעה. בקטגוריה זו נכללים המטבחים בקו המסורתי והכפרי המאפשרים לשלב את הסגנון המיוחד באלמנטים ובאפקטים המעשירים את התמונה הכוללת של המטבח.

דלת זכוכית (Glass Door): המסגרת ממבחר חומרים עץ מסיבי, פורניר, אלומיניום וצבע. המילואה בזכוכית – שקופה, חלקה, צבעונית, מעוטרת, אפקט מראה, חלבית, צרובה ועוד.

    

זויות שונות למטבח
עיצוב: ליבנת כהן מרין. צילום: גדעון לוין

סגנונות מטבחים

הצעד הראשון והבסיסי בתכנון מטבח הוא גיבוש סגנון עיצובי. בחירת החומרים מהם יהיה עשוי  לדברי הדרה בן ישי מחברת מטבחי דקור, הציבור הישראלי עדיין דבק בשני זרמי עיצוב מרכזיים:

מטבח בסגנון הכפרי ששואב את מקורותיו מאזורים כפריים ציוריים באירופה הקלאסית (חבל פרובנס, טוסקנה וכיוב'). נוכחותו של המטבח הכפרי מעניקה לחלל תחושה ביתית, חמה ועוטפת בעיקר בשל השימוש באלמנטים טבעיים כמו עץ ואבן. מטבח בסגנון המודרני-קלאסי התואם את שפת העיצוב הקלאסית העכשווית בפלטת גוונים שטוחה ואחידה ובקווים ישרים ומהוקצעים. עם זאת, ככל שנוקפות השנים, נרשמת פתיחות כלפי סגנונות נוספים שהם למעשה תתי סגנונות של השניים המרכזיים שהוזכרו מעלה.


מטבח בסגנון אלגנטי יוקרתי: אפשר לראות אותו בעיקר בדירות או בבתי יוקרה שבהם שואפים לייצר אווירה מהודרת ואלגנטית ועם זאת עדכנית. הסגנון מאופיין בצבעוניות דרמטית של שחור ולבן בשילוב כסף וזהב וחומרים יוקרתיים כגון משטחי שיש, קריסטלים, עץ גושני ואוניקס.

  

זויות שונות למטבח
מטבח כפרי עשוי 100% אלומיניום. מטבחי אלומיניו. צילום: רגב כלף

מטבח בסגנון אורבני: מטבח מודרני הייטקי שלוקח את הסגנון המודרני הקלאסי צעד אחד קדימה מבחינת צבעוניות וחומרים. סגנון זה משלב חומרים קרים כדוגמת מתכת וזכוכית עם סגנון הלופט האורבני, לקבלת מראה מרוכך. במטבחים אלה נראה שילוב של חומרים כגון נירוסטה (בכיורים, במשטחי העבודה ובמוצרי החשמל), ברזים גדולים וגבוהים במראה תעשייתי, ואביזרים משלימים בדוגמאות גיאומטריות, צבעוניות עזה, ריצוף בטון, תאורת "ספוטים" חדה וממוקדת וכדומה.

 

מטבח בסגנון השאבי-שיק: מגיע מהמחוזות הכפריים של בריטניה ומתאפיין במראה כפרי פחות כבד ויותר מעודן מזה של המטבח הכפרי הקלאסי. במטבח כזה משתמשים לרוב בפלטת צבעים על טהרת גווני השמנת הבהירים המשתלבים בפרטי עץ טבעי שאינם צבועים. המראה המתקבל רך ולעיתים אף משלבים בו צבעוניות פסטלית של ירוק וכחול. כדי לשמור על המראה האותנטי – קצוות הרהיטים משופשפים.

 

צבעוניות

בחירת הצבעוניות למטבח היא תמיד סוגיה מורכבת, שכן מעבר לחשיבות של הצבע מבחינה אסתטית ועיצובית, קיימים גם היבטים של תחזוקה ופונקציונליות.

 
זויות שונות למטבח
עיצוב פנים: גרשון צור. מטבחי רגבה. צילום: דניאל שכטר

"בחירת גוון המטבח משפיעה מאוד על התחושה שאנו רוצים להעביר בעיצוב הבית", מסבירה הדרה בן ישי, ׳הצבעים הבהירים ממשיכים לשלוט במטבח, הלקוח הישראלי מעדיף את גווני השמנת והלבן שנותנים למטבח מראה נקי, מודרני ואלגנטי׳. עם זאת, דומה כי הגוון השחור חוזר לתמונה ויש הטוענים, אולי בהפרזת מה, כי בתחום המטבחים "שחור הוא הלבן החדש." באופן מופשט אפשר לומר כי, גוונים בהירים של ארונות מטבח יוצרים תחושה מוארת ופתוחה יותר אולם אפשר לראות עליהם יותר לכלוך. לעומת זאת, על גוונים כהים בארונות מטבח נראה פחות לכלוך, אך עשוי להתקבל מראה חשוך וסגור יותר. חשוב לזכור, כי צבעים שונים מתקבלים באופן שונה בחללים שונים ולכן בחירת הצבע צריכה להיות מותאמת תמיד לנתוני החלל שמעצבים.

  

זויות שונות למטבח
עיצוב פנים: מירית גוטמני. צילום: גלית דויטש

אחסון

בעזרת תכנון נכון של המטבח אפשר להפוך שטחים מבוזבזים למקומות אחסון, ולאחסן יותר מוצרים בפחות מקום. חברות שונות מציעות כיום מגוון פתרונות אחסון חכמים לארונות מטבח, כך למשל פתרונות לניצול "חללים מתים" במטבח, כגון ניצול החללים שמסביב לכיור באמצעות מגירת כיור לאחסון מטליות, מברשות, חומרי ניקוי ועוד; ניצול שטח דפנות המגירות, באמצעות מגירה אחת רחבה; הגדלת כמות המגירות במטבח באמצעות הוספת מגירות פנימיות; תכנון מגירות עם דפנות הגבהה בתוספת חלוקות פנים, דבר היוצר תוספת אחסון של 55% בכל מגירה, וכן תכנון מגירות המנצלות את כל עומק הארון (כל 5 ס"מ המתווספים לעומק המגירה מעניקים תוספת של 10% לשטח האחסון).

  

זויות שונות למטבח
עיצוב: שני רינג, סטודיו desiRing. צילום: אדריאן דודה. עבודת נגרות: נגריית טאצ'ווד

בסופו של דבר מעבר להתייחסות להיבטים אסתטיים בעיצוב המטבח, יש להביא בחשבון זרימה נכונה ונוחה בין הפונקציות השונות (מקרר, כיריים, כיור), לדאוג למקומות אחסון מספיקים, למשטחי עבודה נוחים ולספק תאורה מתאימה. שילוב נכון של כל הפרמטרים הללו, בנוסף לעיצוב אסתטי, יספקו חוויה איכותית ונעימה למשתמש.


תאורה

תאורה נכונה היא תנאי חשוב לבטיחות בזמן העבודה במטבח, לכן יש צורך לתכנן תאורה חזקה שתאיר את כל אזור המטבח. כמו כן, חשוב להאיר גם את האי המרכזי (אם קיים) או את פינת האוכל הצמודה למטבח, וליצור מראה רציף וזורם של גופי התאורה השונים. באזורים שבהם מבשלים – אזור השיש, הכיור והכיריים – מומלץ לבחור תאורה חזקה, בהירה וברורה, אשר תאפשר עבודה נוחה ויעילה. אפשרות אחת היא "תאורת הצפה" – גופי תאורה שמציפים את משטחי העבודה במטבח באור חזק ובהיר ומאפשרים עבודה נוחה. אפשרות נוספת, המשלבת בין פונקציונליות לדקורטיביות, היא שימוש בתאורת ספוטים.

 

  

זויות שונות למטבח
יצוב פנים: שרה ונירית פרנקל. צילום: גלעד רדט

שורת ספוטים באזור העבודה במטבח יכולה למלא תפקיד כפול – להעניק תאורה ממוקדת לאזורים ספציפיים שבהם נרצה אור ישיר, ולמלא תפקיד דקורטיבי. עבור אזור הישיבה ב"אי" או בפינת האוכל מומלץ לבחור גופי תאורה דקורטיביים, דוגמת גופי תאורה תלויים, המגיעים במגוון צורות וצבעים ומעניקים מראה מעוצב ומסוגנן. גם בתחום התאורה הדקורטיבית למטבח אפשר למצוא כיום שימוש בשורות של ספוטים ("פס צבירה"). ספוטים בצבעי ניקל או כסף מעוצבים כיום באופן דקורטיבי, וגם אלה מספקים שירות כפול – תאורה ישירה וממוקדת לאזור הישיבה והאכילה במטבח ומראה דקורטיבי ומסוגנן. כמו כן, מעצבים רבים מציעים להציב באזור פינת האוכל עמעם ("דימר") לשליטה בעוצמת האור.

 

  

זויות שונות למטבח
בזכות תכנון נכון של פנים המטבח, תוכלו לנצל את מקסימום שטחי האחסון. בלורן. צילום: יח״צ

    

זויות שונות למטבח
משטחי Silestone מקולקציית Eternal החדשה. קוסנטינו. צילום: יח״צ

   
זויות שונות למטבח
Miele

יצירת קשר - זויות שונות למטבח