2x4

מיקי הייבלום וגלית שפר, תכננו ועיצבו ארבע חנויות בשרונה מרקט, וטוו לכל אחת DNA משלה

מאת: אורי סלע | צילום: איתי בלאיש | 08/02/2016
מיקי הייבלום וגלית שפר
הייבלום-שפר אדריכלות ועיצוב פנים
 

 

Republica  // לאוהבי הסיגרים באשר הם
 
דלפק הקבלה מחופה כולו קופסאות סיגרים מיוחדות מהסיגרים הנמכרים במקום.

חנות הסיגרים מקבלת את הנכנסים למתחם מצפון. דלפק עץ העומד במרכזה מחופה כולו חפיסות סיגרים וסיגריות מיוחדות מאלה הנמכרות במקום, ובניגוד לבתי סיגרים אחרים במקרה זה אין זכר לריח הכבד שהם מותירים בחלל, הודות למערכת בקרת אקלים מתקדמת הפועלת במקום וכוללת מיזוג ויניקת אוויר. החזון האדריכלי והעיצובי היה ליצור חלל בהשראת בתי הסיגרים האנגליים, המתייחסים לחוויית העישון והטקסיות סביבה ברצינות המובילה לירידה לפרטים הקטנים ביותר. שפר והייבלום, יצרו פרוגראמה מדויקת עד כדי מדידת כל מוצר  ומוצר וייצור מידוף התואם את מידותיו המדויקות. החנות מחולקת ל-3 חלקים- אזור המכירה, לאונג' עישון המאפשר ישיבה במקום ומציע תפריט המתבסס בעיקר על קוניאקים משובחים, ויומידור, חדר סיגרים מקצועי לאחסון הסיגרים, שמספק את רמת הלחות והטמפרטורה הנדרשות. 

דלפק הקבלה גובל בחדר העישון הצופה אל רחבת הכניסה. חיפויי קירות: בריקים במראה מתועש בגווני אדום-שחור ״קרן סטון״.

רצפת החנות מעץ מאלון מבוקע והבריקים המתועשים בגווני חמרה שמחפים חלק ניכר מהקירות, הם שני חומרים מרכזיים המעניקים את הטון לחנות ומגדירים אותה. טרם התכנון, צללו מיקי וגלית לתוך עולם הסיגרים המקצועי כחלק מהמחקר שערכו, ובין השאר נפגשו עם אחד מיבואני הסיגרים הגדולים בשוק המקומי, כדי ללמוד ולהבין את הצרכים הטכניים ואת החוויה שמצפה לקבל הלקוח שנכנס לחלל מהסוג הזה. 

חדר העישון מאפשר ישיבה נוחה, מאובזר במערכת בקרת אקלים ויניקת עשן. כורסאות: ״פיק-אפ כסאות״.

את הסגנון העיצובי ביקשו האדריכלים להצעיר במעט מהמקובל בבתי סיגרים מסורתיים, ועם זאת הקפידו שלא לפגוע באופיו המיוחד של המקום.

אבני הריחיים מוצבות בעומק החנות ויוצרות סקרנות שמכניסה פנימה את העוברים והשבים.

ממלכת החלבה והטחינה // כניסה לתוך מפעל תעשייתי 

אבן ריחיים מאסיבית הממוקמת בעומק החנות, היא EYE CATCHER מעולה השואב את העוברים והשבים לתוך חנות  החלבה והטחינה, המעוצבת כמפעל תעשייתי. החנות היא אחות לחנות הראשונה של הרשת, אותה תכננו הייבלום ושפר בשוק מחנה יהודה בירושלים. 

החלבה מול אריזות הטחינה- לכל מוצר הוקדשה דופן, ומעל- צנרת תעשייתית שמובילה את גרגירי השומשום אל אבני הריחיים. חיפוי קירות: בריקים רטרו בגווני אפור ״קרן סטון״, תאורת לד מקצועית: דורי קמחי תאורה״.

הרעיון, הם מסבירים, היה ליצור עניין סביב הסיפור של תהליך הייצור. תקרת החנות מרושתת צנרת תעשייתית מנירוסטה המתנקזת לאבן הריחיים שטוחנת את גרגירי השומשום ומאפשרת ללקוח לחוש את חוויית הייצור האותנטית. חלל החנות עמוק וצר, וכדי לאפשר תנועה נוחה מוקמו המוצרים באמצעות מערך מידוף על שתי    - דופן אחת הוקדשה לחלבה והשנייה לטחינה, כך שמרכזו  נותר פתוח ונוח להסתובבות. 

תכנון חכם השאיר את ליבת החנות פנויה להתנהלות והכניס תחושת מרחב לחלל קטן המיימדים.

דפנות החלל חופו בבריקים מבטון חשוף במראה תעשייתי, והרצפה היא רצפה אפוקסית שחורה נגד החלקה, המזכירה אף היא רצפת ייצור תעשייתית. ממלכת החלבה היא דוגמה מצוינת לסינרגיה שמקיימים שפר והייבלום בין הפונקציונאלי לקונספטואלי, סוג של משוואה שדורשת, לשיטתם, התייחסות אינסופית.

באשר // מסע בזמן למחוזות הכפריים בחבל בורדו 
 
קונספט עיצובי בהשראת כפר צרפתי בחבל בורדו. בתמונות: ריצוף טרה קוטה טבעית בשיבוץ שייש קררה: ״רצף נמל תל אביב״, תקרה בחיפוי אריחי פליז עתיקים: ברקאי מערכות – חומרים אדריכלים, תאורת לד מקצועית ״דורי קמחי תאורה״.

תחושה של כפר בצרפת של המאה ה- 18 , מאפיינת את חנות הגבינות- 'באשר'. הכניסה לחנות היא כמו כניסה לתוך סצינה מכפר עתיק אי שם במחוזות בורדו. התקרה היא אחד האלמנטים המקוריים ביותר בחנות, עשירה בריקועים דקורטיביים. 

כתר פליז מעל למקרר הגבינות, תקרה דקורטיבת, ריצוף טרה קוטה, גופי תאורה ופרטי נגרות- הכל בהתאמה אישית.

תמהיל החומרים משלב בין עץ, פליז וטרקוטה. בחזית החנות מקרר מעוגל ומעליו בר, המהווה מעין כתר למקרר כשהוא מלווה אותו ומתעקל לפי צורתו. לחיפוי הקירות ולפרטי הנגרות, נבחר עץ מאסיבי בגוון קוניאק, עליו מותקנים במקומות רבים, פתרונות מידוף עם גדרות פליז שמאחוריהן ממוקמים בקבוקי יין. 

משחקי חומרים - פליז, עץ וטרה קוטה מצביעים על מקורות ההשראה.

גם גופי התאורה שהותאמו במיוחד לאווירת המקום, יוצרו מפליז ורצפת החנות מרוצפת אריחי טרקוטה המזוהה מאוד עם המראה הטוסקני והכפרים בדרום צרפת. שפר מסבירה שהיה צורך למצוא את האיזון בין העיצוב הדומיננטי לבין הגבינות הנמכרות במקום. 

מזרח ומערב // חוויית ביקור בשוקי המזרח הרחוק 
 
שימוש במארזי עץ ממוחזרים ואופן סידור המוצרים מזכירים סיור אותנטי בשוקי המזרח הרחוק. תאורה טכנית : ״דורי קמחי תאורה״.

הדרישה של הלקוח ב'מזרח ומערב', הייתה לכמה שיותר פתרונות אחסון. החנות שעוצבה על פי קונספט של שוק במזרח הרחוק, משלבת בין ארגזי עץ ממוחזרים בתוכם מוצגת הסחורה ובין תקרת קורות ברזל שחור, ממנה נתלים ווים מאסיביים הנושאים בעיקר כלי בישול אותנטיים המוצעים למכירה במקום. הרצפה היא רצפת עץ, שגם היא כמו ארגזי התצוגה עשויה חומר ממוחזר. ארגזי העץ נשארו בצבעם הטבעי ואת האווירה מחזקים המוצרים הצבעוניים המונחים בתוכם, רובם המכריע מציג שמות אסייתיים שגורמים למיצי הקיבה להתחיל לפעול. תלתלי ראמן ודפי שעועית שקופים לצד מקלות אכילה יפניים ושלל פטריות מיובשות, רוטבי דגים אותנטיים ועוד, מעניקים חוויה קטנה ומדויקת שתזכיר נשכחות לכל מי שטייל אי פעם במזרח.


בין הספקים:

ברקאי מערכות 052-6283604 | www.barkaisystems.co.il

דורי קמחי תאורה  03-6823857 | www.kimhi.co.il | פייסבוק

קרן סטון 09-7464155 | www.kerenstone.co.il | פייסבוק
 
פיק-אפ כיסאות / קלאסי-גן 03-7283444 | www.united-seats.com
 
רצף - תל אביב | חיפה - 03-6451000 | www.rezef.co.il | פייסבוקרוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי