נקודת חיבור

דלת הכניסה הראשית לבית היא נקודת החיבור הראשונה בין חוץ לפנים, הפתח המוביל מהציבורי לפרטי ולהיפך. דבר זה הופך את דלת הכניסה לאלמנט חזותי חשוב ולפרט אדריכלי המקבל תשומת לב גדולה, בעיקר כאשר מדובר על בתים פרטיים.

מאת: | צילום: | 10/12/2013

 


נקודת חיבור מורה נבוכים לדלתות חוץ 

 

 

דלתות עץ מסדרת 'אולימפיק' . רב בריח 


מאחר ודלת הכניסה היא פעמים רבות זו היוצרת את הרושם הראשוני של המבקרים בבית, אנשים רבים משקיעים לא מעט מחשבה ותכנון של פרט זה. יש מגוון רחב ביותר של דלתות כניסה, הן מבחינת חומריות והן מבחינת סגנונות, אבל במקרה לדלת הכניסה מספר תפקידים נוספים על התפקיד החזותי.


דלת הכניסה מספקת את ההגנה העיקרית ותפקידה להעניק בטחון לדיירי הבית וכמו כן עליה להיות אטומה ועמידה בפני פגעי מזג האוויר. חשוב לזכור שמלבד דלת הכניסה לבית, קיימים עוד פתחים המקשרים בין פנים וחוץ ועיקרם פתח היציאה למרפסת ו/או פתח היציאה לגינה.גם בפתחים אלה מותקנות דלתות אשר אמורות להיות עמידות יותר מאשר דלתות פנים רגילות ולתת מענה בטיחותי, אסתטי ופונקציונאלי גם יחד. כל אלה הופכים את דלתות הכניסה לפרט אדריכלי-עיצובי לכל דבר אשר פעמים רבות מותאם פרטנית לבית.עם זאת שדלת הכניסה, בהיותה גם 'כרטיס הכניסה' לבית, זכתה מאז ומעולם ליחס מועדף הרי שבשנים האחרונות ניכרות מספר מגמות אשר מדגישות עוד יותר  את החשיבות לה זוכה דלת הכניסה כיום. 

 

דלת ביטחון בעיצוב צעיר. שריונית חסם 

 


הפתחים הולכים וגדלים


דלת מדגם מיאמי. אופן גלרי


אחד השינויים הגדולים בתחום דלתות החוץ קשור לגודל המפתח. בעבר, וגם כיום בדירות בבתים משותפים, פתח עבור דלת כניסה עמד על כ- 90 ס"מ.


כיום בבתים פרטיים הפתח המיועד לדלת כניסה הולך ומתרחב ואתו גם פתחי הבית האחרים המתחברים לסביבת החוץ – היציאה למרפסת ולגינה. בין אם מדובר על 'דלת' במובנה החומרי המסורתי ובין אם מדובר על ויטרינה, טכנולוגיות שונות מאפשרות כיום ליצרנים ליצור דלתות ענק שיכולות להגיע לגובה של שתי קומות ולרוחב של כ- 3 מ'.


כאשר מדובר על זכוכית שינוי זה נובע הן מהגישה האדריכלית העכשווית המצמצמת את שטח קירות הבית לטובת קירות מסך מזכוכית והן מיכולות טכניות ופיתוחים טכנולוגיים מתקדמים המאפשרים ליצור את הקונסטרוקציה הזו.


כאשר מדובר על דלתות מחומרים אחרים, חשוב לזכור שמדובר על דלתות במשקל גדול ביותר שדורשות קונסטרוקציה מיוחדת, צירים המסוגלים לשאת את העומס וכד'.כך או אחרת, אחת המגמות הבולטות בתחום דלתות החוץ היא הגדלה משמעותית של המפתחים.


בהקשר זה כדאי לציין שככל שהמפתח גדול יותר מיושמת האפשרות של יצירת דלת שרק חלק ממנה נע בעוד כנף אחת, או לעיתים יותר, נייחת. 


חומריות 

 

דלת ביטחון מסדרת Reflection המשולבת בזכוכית . שריונית חסם 


 


אחד השינויים הנוספים אשר ניתן להבחין בהם בתחום דלתות החוץ הוא החומריות ממנה עשויות הדלתות. דלתות עץ מלא (ממבחר סוגי עץ) ובמגוון גימורי לכה, שימוש בלוחות סנדוויץ', MDF, פלדה, זכוכית מחוסמת, ברזל, פורניר – אלה רק חלק מהחומרים בהם נעשה שימוש בדלתות כניסה וחוץ.

 

דלת כניסה מעץ אלון טבעי . מי השרוןדלתות חוץ מעוצבות היו באופן מסורתי עשויות מעץ ובדרך כלל מעץ מלא ואיכותי (טיק, אלון, אגוז אפריקאי, אירוקו, דובדבן, מייפל ועוד). עמידותו ויופיו של העץ הטבעי הפכו אותו לבחירה פופולרית בתחום דלתות החוץ, פופולריות שתקפה גם כיום.


חשוב לציין שבבחירת דלת עץ יש לוודא שזה עבר טיפול (לכה) נגד לחות/רטיבות ונגד מזיקים. עד לפני מספר שנים בחירה בדלת עץ עמדה בסתירה לבחירה בדלת בטחון עשויה פלדה. כיום המצב שונה – ניתן לרכוש דלתות בטחון שלהן ליבת פלדה ואשר מחופות בלוחות של עץ טבעי.

 

דלת כניסה מעוצבת . אדריכל : אלדד מיטלמן decor Portal 


אין כמעט ספק שאחת המהפכות הגדולות בתחום דלתות החוץ היא שילוב הזכוכית כחומר לדלתות.

היכולת הטכנולוגית לייצר לוחות זכוכית גדולי ממדים ביחד עם השיפור המשמעותי שחל בתחום הצירים והגלגלות מאפשר לשלב כיום קירות מסך ענקיים, גם כדלת כניסה וגם כדלת יציאה למרפסת/גינה. זהו פרט אדריכלי חדש שהוא גם דלת, גם חלון, גם ויטרינה וגם קיר. 

 

דלת עץ ישנה מפירוק . צילום : אלעד גונן


שינוי נוסף בולט בתחום החומריות של דלתות החוץ הוא שילוב חומרים – דלתות עץ הכוללות ליבה של פלדה, דלתות פלדה הכוללות חלקים מעץ, דלתות זכוכית מחוסמת משולבת עם עץ או מתכת, דלתות ברזל משולבות בחלונות זכוכית ועוד. 


שילוב של אסתטיקה ובטיחות 

 

דלת מדגם 'מנהטן' . אופן גלרי


אם בעבר החלוקה בין דלתות בטחון לבין דלתות אסתטיות הייתה כמעט קטגורית, כיום גבול זה מטושטש כמעט לחלוטין. דלתות הביטחון הפכו להיות אסתטיות יותר והדלתות המעוצבות הפכו יותר 'בטיחותיות'.

דלתות ביטחון לכניסת הבית מורכבות, באופן עקרוני מליבה הכוללת צלעות אורך ומנעול רב-בריחי. בדרך כלל אלה מחוברות למשקוף בנייה מבוטן או למשקוף פלדה. בעבר הליבה הפנימית נסגרה לכדי דלת על ידי כיסוי פח ועליו ציפוי טפט.

עם התפתחות המודעות והדרישה לדלתות המספקות ביטחון, יחד עם המודעות לחזות ואסתטיקה נוצר צורך חדש של שילוב שני צרכים אלה.

 

דלת מדגם dagan מחופה עץ צבוע עם חריטות ממוחשבות. רשפים בהמשך לכך כל חברות הדלתות, הן חברות דלתות הביטחון המסורתיות והן חברות הדלתות המעוצבות, מציעות קולקציות של דלתות משולבות בהן נעשה שימוש באמצעי ביטחון והגנה שונים, מבלי לוותר על חלק חיצוני מעוצב בדרכים רבות ומגוונות – עץ טבעי, נפחות, חלקי זכוכית מחוסמת ועוד.


שילוב זה באותה יחידת דלת מאפשר לזכות משני העולמות – עיצוב וביטחון גם יחד.


ריבוי סגנונות

 

דלת כניסה עם חיפוי סרגל עץ סידר אדום. מי השרון אין ספק שכמו בשאר התחומים הקשורים לתכנון ועיצוב הבית, גם בתחום דלתות הכניסה והחוץ ניתן להבחין שקשת הסגנונות והאופציות החזותיות רק הולכת וגדלה.

דלתות עץ בסגנון כפרי, דלתות בנפחות ופרזול אישיים, דלתות עתיקות מפירוק, דלתות זכוכית מודרניות – אלה רק חלק קטן ביותר מהאופציות הקיימות כיום ומאפשרות התאמה לטעם וסגנון אישיים.

אל הסגנונות השונים מתחברים גם אביזרים ואלמנטים קישוטיים בדמות פרזול אשר מעניקים עוד נגיעה אישית לדלת הכניסה. 

 

לסיכום:


דלת הכניסה לבית היא נקודת החיבור הראשונה בין חוץ לפנים ובאמצעותה ניתן לרמוז על טעם וסגנון אישיים. מעבר לעניינים של טעם וסגנון אישיים, דלת הכניסה, בניגוד לדלתות הפנים, צריכה להיות עמידה לאורך זמן בפני פגעי מזג אוויר וכן למלא תפקיד בטיחותי. תפקידים אלה מצריכים בחינה מדוקדקת של איכות הדלת, על מנת להבטיח הנאה ממנה לאורך שנים רבות.


ideaטיפ: דלת הכניסה צריכה להתחבר מבחינה עיצובית לסגנון הבית. לפעמים ובאורח מושכל, ניתן דווקא לשלב בבית בסגנון מינימליסטי דלת כניסה צבעונית ומרשימה ולהיפך – לבית צבעוני ותוסס דלת כניסה רגועה. ideaחידושים:


מנעול ביומטרי - מנעול המחליף את המנעול המסורתי אליו אפשר לטעון טביעות אצבע של דיירי הבית. מנעול זה מבטל את הצורך במפתח ומצריך רק הצמדת האצבע לזיהוי ופתיחת הדלת.

עינית האלקטרונית - עינית שהיא מצלמה קטנה המותקנת על הדלת במקום העינית הרגילה. מצדה הפנימי של הדלת ישנו מסך קטן בגודל של מסך אייפון המאפשר לצפות במי שעומד מחוץ לדלת ללא מאמץ. 

משקוף נסתר וקו אפס עם הקיר – כמו בדלתות פנים, גם בדלתות חוץ קיימת כיום אופציה להתקין דלת כניסה המשתלבת בקו אפס עם הקיר, ליצירת חזות אחידה ונקיית קווים.

>> המדריך הדיגיטלי לעיצוב חדרי רחצה 

>> המדריך הדיגיטלי המלא לחלון ודלת 

>> המדריך הדיגיטלי לתאורה ובית חכם


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי