חיפוי הבית באמצעות אבן כורכר

שיפוץ או חידוש מראה הבית מאפשרים להקנות לו מראה רענן, ואף על פי שבעבר המיקוד היה בשיפוץ חלקו הפנימי של ביתם, כיום אנשים רבים שמים דגש מיוחד גם על עיצוב החלק החיצוני של ביתם. חיפוי הבית באמצעות אבן כורכר הפך להיות פופולארי במיוחד בשנים האחרונות, אין זה פלא לאור המראה הייחודי אשר מעניקה האבן הזו לבית. כיצד נוצרת אבן הכורכר? מהם יתרונותיה כאבן חיפוי? אילו אבנים נוספות יכולות לשמש כחיפוי לבית? בואו נסקור את הנושא.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | 18/08/2019

 

באדיבות צחר סטון
  


כיצד נוצרת אבן הכורכר?

לאבן הכורכר יש מראה גרגירי ייחודי אשר מעיד על המקור שלה; אבני הכורכר נוצרות באזורי מישור החוף על ידי התלכדות של גרגירי קוורץ בחול באמצעות חומר גירי. כאשר החולות באזורים הללו מתאבנים, הם הופכים למשקעים סלעיים שניתן לחצוב בהם ולייצר מהם אבני חיפוי עמידות ויפות במיוחד.

השימוש באבן כורכר אינו חדש; עוד במאה ה-11 וה-12 בנו הצלבנים בישראל מבנים ומצודות מאבני הכורכר באזיור החוף, ואנו זוכים לראות את המבנים הללו עד היום באזורים שונים ברחבי הארץ.

במהלך העשורים האחרונים, מסתבר כי אבן הכורכר נתגלתה מחדש כאמצעי לחיפוי קירות פנימיים וחיצוניים, אשר מעניק למבנים מראה טבעי ונקי. בעקבות הביקוש ההולך וגובר לאבן כורכר לחיפוי, המאגרים הטבעיים של האבן הזו בארץ התדלדלו. למרבה השמחה, אבן כורכר מיובאת כיום מאזורי מישור חוף שונים, וניתן ליהנות ממגוון סוגים של אבני כורכר לחיפוי של קירות חיצוניים ופנימיים של בתים ומבנים אחרים.

 

שאטרסטוק
 


מקורות אבן הכורכר העיקריים כיום הם קפריסין, מצרים, ומלטה שבהם יש אזורים רבים בהם ניתן למצוא את האבן הזו. את אבן הכורכר חוצבים ישירות ממחצבים, ולאחר מכן מעבדים אותה לאריחים המיועדים לשימושים שונים, לרבות חיפוי בתים.

תהליכים שונים שמתרחשים באזורי מחצבים של אבני כורכר מביאים לכך שהאבן הזו קיימת במגוון צבעים – החל מצהוב עדין ועד לחום בהיר. הודות לתכונה הייחודית הזו של אבני כורכר, ניתן לעצב אזורים חיצוניים ופנימיים של בתים בגוונים שונים בהתאם לטעמכם ובהתאם לעיצוב של שאר חלקי המבנה.

 

יתרונות השימוש באבן כורכר כאבן חיפוי

מלבד המראה הייחודי של אבני כורכר, יש להן מספר יתרונות משמעותיים בתור אבני חיפוי, הן עבור קירות חיצוניים והן עבור קירות פנימיים של מבנים:

·        קלות לעיבוד – לאבני כורכר יש מרקם חולי וגרגירי שהופך אותן לקלות לעיבוד. הודות לכך, ניתן להתאים את הגודל והצורה של אבני כורכר בהתאם לצרכים שלכם וכן בהתאם לגודל והצורה של המבנה שאתם מעוניינים לשפץ.

·        זמינות במגוון צבעים – הגוונים הטבעיים של אבני כורכר הופכים אותן לאידאליות בתור אבני חיפוי. על ידי שימוש באבני כורכר בגוון אחד, או על ידי שילוב של מספר גוונים, ניתן להקנות לכל מבנה מראה מעוצב להפליא.

·        מתאימות למגוון עיצובים – בין שאתם מעוניינים ליצור מראה מודרני או מראה כפרי קלאסי, אבן כורכר תתאים לכם. המראה הניטרלי הייחודי של אבני כורכר מאפשרת להתאים אותן למבנים במגוון עיצובים, כך שניתן ליצור את החיפוי המדויק שאתם רוצים עבור כל סוג של מבנה.

·        בעלות מראה לא אחיד – במקרים רבים, חוסר אחידות מהווה חיסרון, אך במקרה של אבני כורכר – ההיפך הוא הנכון. לכל אבן כורכר יש מרקם ייחודי משלה, וכאשר שמים אותן זו לצד זו בעת חיפוי קירות, נוצר מראה לא אחיד שנותן אופי בלתי רגיל לכל מבנה.


 

באדיבות צחר סטון


סוגים נוספים של אבני חיפוי לבית

אבני כורכר הן אבנים עם פני שטח נקבוביים אשר סופחים נוזלים ולחות, ולכן הן לא מתאימות לחיפוי של כל מבנה. מלבד אבני כורכר, ישנן אבני חיפוי נפלאות נוספות שיכולות לעטר את חלקו הפנימי או החיצוני של הבית:

·        אבן חירבה – זוהי בעצם אבן כורכר ישנה שפורקה ממבנים ועברה שיקום. אבני חירבה נראות כמו אבני כורכר, כך שניתן להשתמש בהן באופן דומה לאבן כורכר.

·        בריקים – בריקים הם בעצם לבנים שפורקו ממבנים ישנים, או לבנים חדשות שיוצרו למטרות חיפוי/שיפוץ מבנים. בריקים זמינים במגוון צבעים, ויש להם מראה מיושן ונוסטלגי שהפך לפופולרי במיוחד בעשורים האחרונים.

·        אבן בזלתאבן הבזלת נוצרת מלבה חמה אשר פורצת מבטן האדמה ומתקררת באופן מהיר, כך שהגבישים המרכיבים אותה נדחסים יחדיו ויוצרים מרקם אחיד.

·        אבן גיר  - אבן מקומית המתאימה במיוחד לבנייה ירוקה; אבן גיר שומרת על טמפרטורה בצורה יעילה במיוחד, והיא ידועה בכך שהיא מתחזקת ומשתבחת עם הזמן. אבן גיר מעניקה למבנים מראה עתיק, ויש לה גוון בהיר וייחודי המאפיין אותה.

 

אבן כורכר מקנה לכל מבנה שאותו היא מחפה מראה מעוצב ובלתי רגיל. על ידי בחירה נכונה של אבן כורכר, תוכלו לשפר את המראה של ביתכם בצורה נפלאה, וליהנות מעיצוב ייחודי בחלקים החיצוניים והפנימיים של ביתכם.

המידע במאמר באדיבות צחר סטון אבן כורכר אשר מספקת אבנים הנחצבות בישראל במגוון מרקמים ודגמים שונים לכל שימוש שתבקשו.


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי