סיפור אהבה בין פנים וחוץ

ככל שחולפות השנים נדמה כי הקשר בין פנים הבית לסביבת החוץ הולך ומתהדק. בוילה הפרטית, או בבית המשותף, השאיפה כיום היא ליצור מרחב חיצוני פעיל, דינמי ומעוצב שמנהל סינרגיה מושלמת עם תכנון פנים הבית.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | 09/04/2017

העובדה שמזג האוויר בישראל אידיאלי ונעים רוב ימות השנה הופך עבור רבים את הבילוי בחללי החוץ לאולטימטיבי. מעבר לבילוי משפחתי בפארק הסמוך, גם תכנון הבית כיום נותן מקום של כבוד לסביבת החוץ ומאמץ אותה כחלק אינטגרלי מתפיסת החלל.

 סיבה נוספת להתרחבות התופעה היא הפתיחות הגלובלית והאפשרות לחוות ולהתבונן מקרוב כיצד חיים בעלי בתים פרטיים ובעלי דירות במדינות מעבר לים. יותר ויותר מבינים שלסביבת החוץ יש כוח אמיתי להעלות פלאים את איכות החיים וליצור חווית לייף סטייל איכותית, אליה כולנו שואפים.

חלל החוץ כולל היום מעבר לצמחיה מוטיבים נוספים רבים שנדמה שמטשטשים לחלוטין את ההפרדה הארכיטקטונית בין חוץ לפנים. שטחי החוץ מכפילים את מרחב המחיה, תכנון הפנים מושפע מהחוץ כך שמלכתחילה במרבית הבתים החדשים החדרים פונים החוצה. זאת ועוד, רבים משלבים כיום סלון חיצוני, ובבתים פרטיים רואים יותר ויותר אמבטיות, סאונות, חדר כושר ביתי, מגרש כדורסל וכמובן, הבריכות שהפכו כבר לטריוויאליות. כל אלה הם סיבות לכך שחלל החוץ נחשב לאיזור שיש לטפח, לעדכן ולשמר- לא רק ברמת הגננות אלא גם ברהיטים ובפירטי העיצוב שנבחר להציב בו.

 

עיצוב שירלי דן, "דן אדריכלים", צילום גלעד רדט


אוכלים בחוץ

לדברי האדריכלית טל תמיר, "מטבחי החוץ הפכו בשנים האחרונות לכוכבים של סביבת החוץ זוכים כיום לטיפול מדוקדק. בישראל של 2017 נחשבים המטבחים לסממן של יוקרה וזוכים לתכנון מוקפד ומפורט בכדי ליצור חווית אירוח מהמעלה הראשונה. ההשקעה במרבית המקרים זהה לזאת לה זוכה המטבח בתוך הבית עצמו- הוכחה נוספת לאופן הבילוי כיום, שמתחלק כמעט באופן שווה בין החוץ לפנים".


אדריכלית טל תמיר, צילום עודד סמדר

תמיר מוסיפה כי, "פרט לעיצוב, המטבח עונה על צרכים פונקציונלים המקלים עלהמארחים בחוץ. התכנון המוקפד, מקומות האחסנה הרבים ושילוב מיטב האיבזור (כדוגמת הפלנצ'ה, מקרר היינות האינטגרלי ועוד), מייתרים את הצורך להיכנס לבית בשלבי ההכנות והאירוע עצמו ובכך מאפשרים חווית לייף סטייל מושלמת".

 

 

 

אדריכלית טל תמיר, צילום עודד סמדר

 

יושבים בחוץ

הקישור בין השניים ממשיך גם ברמת הריהוט. "מומלץ לבחור בריהוט גן שיתן הד לריהוט או לסגנון השולט בתוך הבית", אומרת שירלי דן, מבעלי המשרד "דן אדריכלים". "הרציונל הוא לא להציב בין שני האגפים רהיטים זהים אחד לאחד לאלה שבחרנו לבית עצמו, אך כן כאלה שיתכתבו עם פנים הבית ברמת הקונספט, החומרים והצבעוניות. בבית מודרני מומלץ להשתמש בריהוט עשוי בטון או מתכת משולבת עם זכוכית ובבתים כפרים יככבו העץ והראטן".


על מנת להמשיך ולהנות מההמשכיות ומהרצף בין החללים חשוב ליצור מדרגיות בגבהי הריהוט שנציב בחלל. "רבים נוטים להציב את שולחן האוכל ממש בסמוך ליציאה החוצה", אומרת דן,  "בפועל נוצרת חסימה שמונעת חשיפה אופטימלית למרחב. מומלץ עם היציאה מהבית לבחור למשל במערכת לאונג' נמוכה ואת פינת האוכל להסיט להצידה".

מעצבת הפנים ורד שני, צילום בועז לביא

זאת ועוד, פרטי טקסטיל עדכניים ורעננים לסביבת החוץ יכולים לגרום להבדל בין גינה או מרפסת משמימה לבין אחת מזמינה אליה תרצו לצאת באופן קבוע: שמשיות, כורסאות מעוצבות לסביבת החוץ, כריות ושלל אקססוריז נוספים, לא רק שיפיחו רוח חיים בחלל החוץ, אלא גם יהפכו אותה לחלל מעוצב בקפידה שניכר שהושקעה בה מחשבה יתרה. חשוב מאוד להקפיד ולבחור סוגי בדים עמידים וכביסים המתאימים במיוחד למזג האוויר הלוהט של ישראל.


לדברי האדריכלית נירית פרנקל, "הגורם המרכזי לבלאי בריהוט חוץ היא עוצמת השמש לה חשוף הרהיט. צריך לעשות הפרדה ברורה בין רהיטים המיועדים לסביבה מוצלת שם יתאימו חומרים עדינים יותר כגון, עץ או ראטן שטוח ולגינות שטופות שמש יתאימו חומרים כגון אלומיניום, סיבי ראטן מלאים ועגולים ובדי פוליאסטר בעובי של 250 גר' לפחות. חשוב לזכור שבדים כהים מתבהרים בשמש לאורך זמן ויכולים להראות דהויים וחסרי חיים. לעומתם, בדים בהירים מאבדים פחות את הגוון בחשיפה ממושכת לשמש חשוב להתאים את החומר לצרכים האמתיים כגון בד דוחה לכלוך/ כביס/ גוון מתאים לתנאי האקלים ולכמות השמש".    

 

 

אדריכלית נירית פרנקל, צילום שי אדם

ממש כמו בעולם האופנה, עיצוב הטקסטיל לסביבת החוץ מושפע מטרנדים ואופנות: "צבעוניות של חוף הים, שילובים של גוון כחול כמו האינדיגו וגוון אלמוגי הים, הדפסים שבטיים שמאוד פופולריים ב-2017", אומרת מעצבת הפנים ורד שני,  "כמובן צבעים ניטרליים כגון  קרם, מוקה, פחם ומוקה עם נגיעות עדינות של זהב שגם השנה מככב. לצד אלה בולטות כריות צבעוניות בהדפסים בוטניים ותפרים בולטים ומודגשים".

הריצוף הוא המשך ישיר

מעבר ליצירת פתחים רחבים שמציפים את הבית באור טבעי ומהווים אלמנט מקשר בין פנים הבית לחוץ, אחת הדרכים המרכזיות לשמר את הרצף בין שני החללים וליצור תחושה אוורירית היא שימוש בריצופים וחיפויים המיועדים לסביבת החוץ בסגנון זהה לאלה שהותקנו בתוך הבית עצמו. באופן זה, נוצרת תחושת המשכיות והומוגניות.


לדברי דן, "ניתן כיום למצוא מגוון רחב של אריחים בגדלים, חיתוכים, צבעים וגימורים שמתאימים הלכה למעשה לכל סגנון אותו נרצה ליצור: מודרני, כפרי, תעשייתי וכיוב'. גימור האריחים מעט יותר מחוספס למגע מאלה המותקנים בתוך הבית, זאת על מנת למנוע החלקה ולספק עמידות בתנאי החוץ. האריחים מעוצבים באופן מוקפד בטכנולוגיות חיתוך מיוחדות, בכך יוצרים מראה יוקרתי ומסייעים ביצירת עיצוב מושלם ושלם של שני החללים שמדברים למעשה באותה שפה".


דן מוסיפה כי, "בשנים האחרונות אריחים בגימור דק צוברים תאוצה מכיוון שהם נותנים הד לפרקט שהפך למאוד פופולרי ומותקן בבתים רבים. האריחים עשויים גרניט פורצלן והעובדה שהם זמינים במגוון רחב של מידות, גוונים וגימורים  מאפשרת התאמה אופטימלית בין שני האגפים".

 

עיצוב שירלי דן, "דן אדריכלים", צילום גלעד רדט

 

עושים את ההקשרים לגמרי לבד

תכנון חלל חוץ אידיאלי הוא גם נגזרת של בניית מסגרת תקציב. ישנן מספר אופציות לבניית מארג נכון ומותאם בהתאם לתקציבים שונים: הזולה שבהן היא שיטת ה-HOME MADE שהולכת וצוברת תאוצה ונאמנה למגמה האקולוגית. מתחת לכל בניין זרוקים חפצים ואביזרים שבקלות יכולים לשמש אותנו בגינה - משטחי עץ, מדפים, צמיגים, פחיות שימורים, בקבוקים, שולחנות ישנים, תיבות ועוד. פריטים שבעיבוד נכון יכולים להפוך לזהב. יתרונה הבולט הוא יצירת גינה חסכנית בעלות נמוכה ביותר תוך מחזור חומרים קיימים.

 

מעצב יפרח בן צבי, צילום שי אפגין

דרך אופציונלית נוספת היא רכישת צמחים ואביזרים במשתלות ומרכזי גינון שאינה דורשת ידע או הכנה מוקדמת ומרכזת את שלל המוצרים הדרושים: בסיס אדניות, כדים, דשא סינטטי, ציוד השקיה, ריהוט גן, גרילים, תאורה וכיוב'. הצוות המקצועי במתחם מתאים עד כמה שניתן את הצמחים הרלוונטים וההתקנה נעשית עצמית בבית. יתרונותיה הגדולים של השיטה היא יכולת לעבוד מול תקציב נתון והיכולת לראות מראש במדוייק מה שקונים ועם זאת חסרונה הגדול הוא בחוסר התאמה מקצועית של צמחים שלאו דווקא תואמים את התשתית במרפסת.

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי