לעצב ולשפץ דירה חדשה באופן חכם בלי לקרוע את הכיס

מעבר לדירה חדשה הוא עניין מורכב שכולל אינספור שלבים שנעים בין ארגון, אריזה ועזיבה מסודרת של הבית הישן ועד להובלה ועיצוב הבית החדש. מדובר בתהליך ארוך ויקר למדי שהכניסה אליו חייבת להיות מתוכננת היטב, עניין שמקבל משמעות מיוחדת לאור העובדה שרבים מעוברי הדירות אינם יכולים תמיד לעמוד בהוצאות הרבות שכרוכות בתהליך. אז מה עושים במצבים כאלה ואיך אפשר לעבור בהצלחה ולעצב את הדירה בדיוק כמו שרציתם רק בלי להיכנס לחובות מופרזים? לפניכם כל הדרכים שיסייעו לכם לעבור לדירה מעוצבת בתקציב שפוי מההתחלה ועד הסוף.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | 27/03/2022

תכנון הוצאות נכון
רכשתם בית חדש? לבטח מדובר בהוצאה משמעותית מאוד שרוב האנשים יצטרכו לקחת הלוואה עבור הרכישה וזה כבר עניין ששם אתכם במצב שבו אתם צריכים לברור את ההוצאות כך שמצד אחד כן תוכלו להגשים את החלום לחיות בבית מעוצב אך מצד שני לא תכנסו להוצאות שלא תוכלו לעמוד בהן.

על כן חשוב להתחיל בתכנון הוצאות כך שתצמצמו את ההפתעות ותוכלו להקדיש לכל שלב את החלק הראוי בתקציב.
ככלל ניתן לחלק את התקציב לשלושה חלקים:
* עזיבת הדירה הישנה וביצוע תיקונים אם נדרש (חלק זניח).
* מעבר דירה כולל הובלה (כמה אלפי שקלים).
* שיפוץ הדירה החדשה (החלק העיקרי בתקציב).

שיפוץ דירה יכול להתחיל באלפי שקלים בודדים ועשוי להסתיים במאות אלפי שקלים ואפילו יותר, כשאחת ההפתעות הכי צפויות היא המחיר הסופי שעולה על התחזיות ולכן כדאי לשמור על מקדם הגנה.

מעבר דירה זאת הזדמנות לעשות סדר
העיצוב של הדירה החדשה מתחיל כבר בשלב הראשוני של המעבר שבו אתם אורזים את החפצים שלכם. זה הזמן להחליט באומץ מה עובר אתכם ומה תופס מקום מיותר בארון או במחסן.
צמצום כמות התכולה תסייע לכם לסדר את הבית החדש באופן טוב יותר ואפילו להוזיל את ההובלה.
חברת הובלות | תמונה: 123rf
חברת הובלות | תמונה: 123rf
 
הוזלת עלות ההובלה
הובלת דירה נתפסת כתהליך יקר ובינינו, מי רוצה להשקיע אלפי שקלים שכל כך נחוצים לשיפוץ הדירה החדשה?
יש אינספור דרכים להוזיל הובלה. השוו מחירי מובילים באתר 'הובלות ASK5' ולהזמין את אותה הובלת דירה במחירים זולים יותר באלפי שקלים.
מי שרוצה לחסוך אפילו יותר, יכול להוביל את הארגזים בעצמו ולהזמין מוביל עם טנדר כדי להעביר את החפצים הגדולים והכבדים.
בעוד שבאמצעות האתר ask5 תוכלו להוזיל את המחיר בעשרות אחוזים, באמצעות השיטה השנייה אולי תדרשו לעבוד יותר קשה אך ההוצאה להובלה יכולה להיחתך ביותר מחצי ומדובר באלפי שקלים שיכולים לסייע בשיפוץ ועיצוב הדירה.

הפרדה בין הטפל והעיקר בשיפוץ
אם אתם נכנסים לדירה חדשה מהקבלן, תוכלו להשקיע את התקציב שהגדרתם בשדרוג וויזואלי אך אם לא מדובר בדירה חדשה מקבלן, יהיה עליכם להגדיר את השיפוץ והעיצוב כשבראש ובראשונה יהיה עליכם להבחין בין החלקים החשובים יותר או פחות.
החלקים החשובים ביותר בשיפוץ צריכים להיקבע לפי מצב הדירה כשבדרך כלל כדאי לתת את הדעת לשלבים הבאים:

חלוקת חללים נכונה
התפקיד הראשון של הדירה הוא לשרת אתכם באופן הנוח והשימושי ביותר ועל כן חשוב לחלק את החללים באופן הרצוי.
אחת השיטות הנפוצות לחלק את החלל בדירה בתקציב זול היא באמצעות עבודות גבס.
קירות גבס הן טכניקת בנייה זולה ומהירה שיכולה להסתכם ב-150 ש״ח למטר רבוע (על פי מחירון 'המרכז לעבודות גבס') אך למרות זאת רבים חוששים שמא הקירות לא יהיו מספיק חזקים ומבודדים ביחס לקירות בלוקים.
זה המקום לציין שענף עבודות הגבס התקדם מאוד בעשור האחרון ובאמצעות בנייה נכונה בגבס אפשר להגיע לתוצאות מרשימות במיוחד שלעתים מתעלות על קיר בלוקים אך כדי להשיג את כל היתרונות האלה חשוב להיעזר באיש גבס מקצועי שעובד בטכניקות וחומרים שיסייעו לכם להגשים את המטרות.
שימוש בגבס לבניית הקירות יקצר משמעותית את משך השיפוץ ויצמצם את העלויות באופן ניכר.
בניית קיר גבס | תמונה: 123rf
בניית קיר גבס | תמונה: 123rf
 
מערכת אינסטלציה וביוב
בדירות ישנות מומלץ לבדוק את צינורות המים והביוב מתוך מטרה לבדוק שני דברים חשובים שיכולים להשפיע על משך ועלות השיפוץ: הראשון הוא התקינות של המערכות ובדיקה שאין נזילות ובעיות אחרות; השני הוא סוג הצנרת.

במידה שהצנרת ישנה ובעיקר אם היא עשויה צינורות ברזל, מומלץ בחום להחליף אותה לצינורות מודרניים שלא מחלידים כשאחתה האפשרויות המומלצות הם צינורות sp אם כי גם צנרת פלסטיק שמורכבת בשרוול שנמצא מתחת לרצפה יכולה להיות מעולה ואף לאפשר לכם לתקן נזילות בעתיד בלי לשבור את הריצוף.
במידה שיש צורך בהחלפת הצנרת תצטרכו ככל הנראה גם להחליף את הריצוף כשהעלות הממוצעת לפי מחירון אתר 'מדרג' עומד על 200 ש״ח למטר כשבניגוד לעבודות גבס, המחיר אינו כולל את הריצוף עצמו.

הגנה מטרמיטים
טרמיטים הם מזיק נורא שההדברה שלו מצד אחד קשה באופן יחסי ומצד שני קצב ההתפשטות של המזיק בישראל רק גוברת.
לאור זאת גם אם אין לכם טרמיטים, כדאי לנצל את החלפת הריצוף על מנת להתקין הכנה נסתרת (מתחת לרצפה) להדברת טרמיטים כך שאם תתקלו בבעיה, ההדברה תהיה זולה ומהירה. מחיר ההכנה אינו יקר אך התמורה העתידית יכולה להיות גבוהה מאוד.

מערכת חשמל
מערכת החשמל חייבת להיות תקנית וחשוב לוודא זאת. בדיקת הארקה, פחת ואלמנטים נוספים היא עניין בטיחותי ואם קיים צורך לשדרג את המערכת, חשוב לתת לזה עדיפות.
מעבר לכך כמעט בכל שיפוץ ובטח כשמחלקים את הדירה, עולה הצורך להתקין מתגים ושקעים.
התכנון צריך להיות יסודי ולרדת לפרטים הכי קטנים כמו רוחב המיטה (כדי שניתן יהיה לדעת היכן להתקין את השקעים והמתגים בחדר השינה) ועיצוב הדירה כך שלא תצטרכו לשבור קירות בעתיד רק בגלל שהמתג מוסתר על ידי הארון שהתקנתם בשלב מאוחר יותר.
התקנת נקודות חשמל | תמונה: pixabay
התקנת נקודות חשמל | תמונה: pixabay
 
טכניקות לעיצוב הדירה בתקציב נמוך
ישנן דרכים שונות כדי להוזיל את עלויות השיפוצים והעיצוב של הדירה. לפניכם מספר טכניקות עם יחס עלות תועלת גבוה במיוחד.

צביעת הדירה
צביעת דירה חדשה אחרי מעבר דירה היא חלק חיוני שכמעט אף פעם לא כדאי לוותר עליו. הצביעה זולה באופן יחסי ואם תבחרו את הצבעים באופן הנכון, הצביעה תוכל לתרום לעיצוב הדירה באופן ניכר.
בחירת צבעים בצביעת הדירה | תמונה: 123rf
בחירת צבעים בצביעת הדירה | תמונה: 123rf
 
שיפוץ ארונות בלי החלפה
רוצים לשדרג את המטבח ולעצב אותו אבל בעלות נמוכה ב-50% ויותר? אחת השיטות לעשות את זה היא באמצעות חידוש מטבחים. במסגרת התהליך מחליפים את הדלתות ואת המגירות הישנות ומתקינים פתרונות אחסון מתקדמים.
באופן הזה לא צריך להחליף את כל המטבח, מרוויחים מטבח מעוצב ונוח ומוזילים את העלויות.

שיש איכותי למטבח אבל בתקציב שפוי
בחירת שיש למטבח היא נקודה מעט מסובכת מהסיבה שצרכנים רבים פשוט הולכים לאיבוד בין שלל האפשרויות שניצבות מולם.
משטחי פורצלן ושיש טבעי הן אפשרויות נהדרות אבל גם יקרות ואפשר להוזיל את העלויות ועדיין ליהנות ממשטח איכותי באמצעות בחירה במשטח קוורץ איכותי של 'אבן קיסר' אשר מציעה קטלוג דגמים עשיר ומעוצב לצד משטחים עמידים שיתאימו לכל מטבח. כמה איכותיים המשטחים האלה? מספיק איכותיים כדי שתקבלו עליהם אחריות לכל החיים.
בחירת שיש למטבח | תמונה: 123rf
בחירת שיש למטבח | תמונה: 123rf
 
נגר זה יפה אבל יקר
עבודות נגרות מעוצבות הן עניין שובה לב אבל גם עניין שמייקר את השיפוץ באופן ניכר. למרבה המזל כיום מוצע המגוון הגדול ביותר אי פעם של רהיטים, ארונות וכל מה שאתם יכולים לחשוב עליו.
רכישת פריטים מוכנים וויתור על הנגר היא עוד דרך לקבל תמורה מעולה ולקצץ בעלויות.

לחדש את הרהיטים בהדרגה
הטיפ האחרון שלנו עבורכם הוא מעט שונה ומתייחס אל תכולת הדירה הקיימת. יש לכם סלון במצב טוב? הארונות עושים את העבודה? אתם לא חייבים לרכוש חדשים רק בגלל שעברתם לבית חדש וגם אם ההתאמה אינה מושלמת, תוכלו לעבור עם הרהיטים הקיימים ולשדרג בהמשך ובלי להיכנס לחובות עצומים.
אם בחרתם להוביל את הרהיטים אל הדירה החדשה, חשוב להזמין מובילים מקצועיים שעובדים עם נגר שאמון על פירוק והרכבת הרהיטים והארונות לפני ואחרי הובלת הדירה כך שתוכלו להשתמש בהם בהמשך.

סיכומו של מעבר ושיפוץ
מעבר לדירה חדשה והרצון לשפץ ולעצב אותה יכולה להתגלות כעניין יקר שלא תמיד ניתן לבצע. יתירה מכך, אתם עומדים להיחשף לשלל פיתויים ושדרוגים יקרים ועל כן חשוב להיצמד לתכנון הראשוני ולתקציב שהגדרתם מתוך מטרה לעבור בהצלחה, לעצב ולשפץ כמו גדולים ועדיין לעשות את זה במסגרת התקציב שיש לכם.

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי