הבית שבאגם

 

 

מדרום אפריקה, אתר נופש קסום שמצליח למקסם את הנוף לאגם

מאת: | צילום: | - 07/12/2014
בחסות אתר:

המעצבים SAOTA, Antoni ו- OKHE סיימו את התכנון והעיצוב של מגורי 'המפרץ הקסום' – אתר נופש רומנטי עבור משפחות צעירות. האתר ממוקם ב: Shelley Point והוא פונה מזרחה, מעבר למפרץ, לכיוון ההרים שמאחורי העיר הקטנה Swartland של אורורה, דרום אפריקה.


 

שלושה תנאים קונטקסטואליים הכתיבו את העיצוב: הראשון הוא כניסה מוגבהת שהציבה את חללי המגורים בקומה העליונה ואילו חדרי השינה וחדרי המשחקים מוקמו בקומה הנמוכה יותר. החלטה זו אפשרה מקסום של הנוף לכיוון המפרץ עד כדי ראיית שפת המים.

 

 

התנאי השני הייתה הרוח הדרום מזרחית המצויה באזור. מכיוון שהתצפיות היו דווקא בכיוון של הרוח, הוחלט לכסות את המפתחים באמצעות סט של דלתות הזזה גדולות מזכוכית - שמאפשר חשיפה מרבית של הנוף. התנאי השלישי הייתה השמש בצד הצפוני - והתשובה לכך ולרוח הדרום מזרחית, הייתה למקם את הבריכה כשהיא פונה לכיוון צפון על מנת שהמים יילכדו את קרני השמש, ובמקביל ליצור מרחב חיצוני נטול רוחות שניתן ליהנות ממנו בכל ימות השנה. 

 


הקומה העליונה נתפסת כחלל אחד שכולל את חצר הבריכה ואת חלל הכניסה המוגבה. המטבח שכולל שולחן גדול ומרחב מחייה נמצא על הקצה המזרחי. החלל בצורת
L נקטע בעזרת שינויים בגובה המפלסים שיוצרים הפרדה מובהקת בין האזורים. ארובה בצורת קונוס עשויה מפלדת קורטן מהווה אלמנט ויזואלי שסביב צירו החללים נעים.
המשטח החלוד משקף את הסביבה החופית.


 

גג הקש נתמך על ידי קורות היקפיות. קורות העץ של הגג הוחלפו במוטות פלדה שמאפשרות יצירת גג פתוח בחלק העליון של החלל. הסכך הארוג ומוטות הפלדה יוצרים ניגוד מעניין לרצפת הגרניט.

 


'כובע' קורטן מעוקל שיושב מעל האח, יוצא מתוך המבנה וצופה לעבר חצר הבריכה, שותף מלא חיים לקונוס הקורטן שיושב בצד השני של החצר. הצד הצפוני של החצר מוגדר באמצעות קיר עץ.