כשירושלים פוגשת את תל-אביב

דירת הפנטהאוז של בני הזוג בשנות ה-70 לחייהם היא יוצאת מן הכלל, לא רק בשל המיקום הפנטסטי והחללים הפתוחים והמוארים, אלא גם (ואולי בעיקר) הודות לשילוב אלמנטים אותנטיים ואקלקטיים אותם ליקטה ויצרה בעלת הבית- אמנית ברזל ועץ, בחלל מהוקצע ואולטרה מודרני עליו אחראי האדריכל ירון אלדד שמשתף בתהליך

מאת: | צילום: צילום: עודד סמדר | אדריכלות: ירון אלדד | 30/10/2023


אחרי עשורים במהלכם התגוררו בבית פרטי בישוב סמוך לירושלים, החליטו בני הזוג בשנות ה-70 לחייהם-היא אמנית והוא איש הייטק ומפתח סטארט-אפים- לבצע שינוי מהותי ולעבור להתגורר בפרויקט מגורים חדש ויוקרתי בהרצליה, בסמוך לארבעת ילדיהם והנכדים. הם פנו לאדריכל ירון אלדד, שידוע בקו המודרני-תעשייתי, והוא מצידו השכיל לייצר סביבת מגורים מהוקצעת בה משולבים פרטי אומנות אותנטיים שהמשיכו יחד עם בני הזוג מביתם הקודם.

 

 

"בעלת הבית היא אישה מיוחדת, עם סטייל ייחודי משלה, ובמובנים רבים הדירה הזאת מחברת בין הסגנון הירושלמי (עתיר שטיחי הצמר, השולחנות הארמניים והכדים) לעיצוב האינדסטריאלי המינימליסטי אותו אנחנו רואים בפרט בלופטים בניו-יורק ובדרום תל-אביב". מסביר האדריכל.

 

את הדירה הם קיבלו מיד אחרי אכלוס הבניין ופרט לממ"ד בתכנון החדש אין זכר לתכנון המקורי של הקבלן. "מחלונות דירת הפנטהאוז ניתן לצפות באין מפריע אל עבר הנוף האורבני והמגדלים של תל-אביב ומכיוון שלא היו אילוצים של קורות ועמודים קונסטרוקטיביים קיימים יכולנו ליצור דירת לופט הכוללת חלל ציבורי גדול במיוחד ובו סלון, פינת אוכל ומטבח ענק ואזור פרטי דינמי ומודולרי שמוקדש לבני הזוג ולנכדים. באגף הפרטי תיכננו מאסטר שינה עם מחיצת הזזה שנפתחת לאזור funומשחקים שמשמש את הנכדים שמגיעים תכופות להתארח ובשגרה גם את בני הזו,ג כפינה אינטימית בה הם יכולים להשתרע על הספה ולהנות מספר טוב. בנוסף תוכנן חדר שינה שמוקדש גם הוא עבור הנכדים". 

עם פתיחת דלת הכניסה מקבלת את פני הבאים מבואה הקושרת בין המטבח לקיר המסדרון שמוביל לאגף הפרטי וחופה פלטות פח מושחר בשילוב מדפים לתצוגת כלים נאים. הוא ניצב ומתחבר לקיר הגבוהים במטבח ויחד הם יוצרים מעין קובייה.

פרט לחללים הרטובים, הדירה כולה חופתה ברצפת פרקט בגימור גס וגולמי של אחת החברות הבינלאומיות המובילות בתחום: "היא משתלבת היטב עם החומרים הטבעיים איתם הרבנו לעבוד כמו הפח המושחר והברזל", מסביר אלדד. "בחרנו ליישם אותה באופנים שונים בכדי לאפיין כל אזור כפונקציה נפרדת, כך למשל בסלון הלוחות הותקנו בדוגמת פישבון, ב-90 מעלות לקיר בעוד באזור במטבח ההתקנה היא כבר ישרה. השילובים הופכים את המרחב כולו לדינמי ונאמנים לקונספט המודרני-תעשייתי".

המטבח הפרללי גדול במיוחד, מושלם לעבודה אינטנסיבית ולאירוח רב משתתפים. חזיתות ארון הגבוהים, שם מרוכזים מוצרי החשמל ושפע של מקומות אחסון, חופה בחומר דמוי נירוסטה וכך גם האי, הפעם בחומר דמוי נירוסטה מושחרת מעליה הותקנה פלטת אבן שחורה. משטח מעץ גולמי שחור הותקן על חלקה ומשמש כדלפק אכילה.


הסלון עוצב כמינימליסטי ועיקר האירוח מתבצע במרפסת הצמודה למטבח ולסלון, שם תוכננו מטבח חוץ, פינת אוכל ופינת לאונג' מוקפים בצמחיה. ככלל, המרפסות שמקיפות את הדירה הן נכס חשוב: זו הגובלת לחלל הציבורי צופה דרומה לנוף הפתוח ולמגדלים של תל-אביב, בהמשכה מרפסת מערבית שעוטפת את המטבח ובנוסף ישנה מרפסת בחזית הצפונית- כולן מרושתות בשפע של צמחיה. 

ומהציבורי לפרטי: חדר המאסטר של בני הזוג גדול במיוחד ומשתרע על שטח של כ-55 מ"ר. קונספט הלופט נוכח בו מאוד בזכות המחיצה שמפרידה בין אזור השינה לאזור ה-funוהמשחקים של הנכדים שמשמש ביום-יום את בני הזוג כפינת הרגעות. "יצרנו קיר ברזל ובו כיס בתוכו נטמעות המחיצות שעשויות מפסי אלומיניום וזכוכית חלבית וכך ניתן ליצור בקלות חלל אחד מרווח במיוחד. הממ"ד משמש כחדר הארונות וחדרי הרחצה (האחד תוכנן כחלק אינטגרלי מחדר המאסטר והשני, כללי, ומשמש גם כשירותי אורחים) חופו אריחי גרניט פורצלן בגוון אפור כהה".  

החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים Ecommerce Website Development