עיצוב בית – בית ספר ירוק ללימודי סביבה


מאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: |

בניין ירוק - ביה"ס ללימודי הסביבה, אונ' ת"א

 

את מושג הקיימות באדריכלות מרכיבים שלושה מימדים – סביבה, חברה וכלכלה, ושלושת אלה אמורים לבוא לידי ביטוי על פי התכנון בבניין ביה"ס ללימודי הסביבה של אוניברסיטת ת"א. עיצוב בית ספר ללימודי סביבה תוכנן בשאיפה לקבל את תקן LEED פלטינום כבניין ירוק ומתוך ראיה סינרגטית.

צוות תכנון: אדר' אירית אקסלרוד וד"ר יאשה גרובמן, אדר' ד"ר יוסי קורי, אדר' נילי וניר חן

עיצוב פנים וחוץ תוך שימוש בנתוני הסביבה: קרינת שמש, רוח, אקוסטיקה וכד',  ומיצויים הביאו ליצירת צורתו המורכבת והעמדתו באתר, כמבנה סביבתי ואקולוגי, העתיד להשתלב בצדו המזרחי של הקמפוס ובצדו הדרומי של הגן הזואולוגי. 

 

 

 

שימוש חסכוני

מלבד זאת שייכללו בו אלמנטים למחזור מים ואשפה, מהותו הירוקה מכתיבה שימוש חסכוני לייצור אנרגיה פאסיבית ואקטיבית, שייעשה בטכנולוגיות לחיסכון וייצור אנרגיה.

 

עיצוב בית זה מיועד לשמש כמעבדה מחקרית לאדריכלות ירוקה ייחודית במדינת ישראל ובאזור, ואמור לקדם את המחקר בנושאים אקדמיים בתחום של סביבה, ובה בעת להיות זמין ונגיש למבקרים מבחוץ. כדי לקרב אותו למטרה זו הושם דגש גם על מופעו החיצוני - הנראות, ועל הממד החינוכי של המערכות והרעיונות הירוקים המוטמעים בו.

 

עיצוב חלל התנועה

שני אלמנטים צורניים בתחום של עיצוב בית, סבכת מתכת אוורירית וגוף אטום ה"מרחף" מעל קומת הקרקע, בין בעלי אופי ייחודי ומנוגד, ייצרו את המתח בקיר האקולוגי המתוכנן. עיצוב פנים חלל התנועה בין שני הגופים חשוב, כיוון שבמבנה אקדמיה, מעבר חופשי ומרחב תורמים לפיתוח רעיונות באווירה טבעית-נינוחה ולא פורמאלית. 

 

הטיפול בנושאים של אנרגיה, מים, קרקע, צמחיה, חומרים וכיו"ב, משתלבים בכל רמות התכנון, דרך חווית המעבר בבניין וההסתובבות מסביבו ניתן להבין לעומק את חשיבות ערכי הקיימות. כמו כן, בנוסף, עיצוב פנים המבנה תוכנן בדגש על גמישות מרבית המאפשרת ספיגה של טכנולוגיות מתפתחות לאורך ציר הזמן ושמירה על רלבנטיות ואטרקטיביות כלפי החוקרים המובילים בארץ ובעולם. 

 

שם המאמר המקורי: בניין ירוק - ביה"ס ללימודי הסביבה, אונ' ת"א

קישור למאמר המקורי:

http://www.baitvenoy.co.il/newsarticle/60,94,762.aspx

יצירת קשר - עיצוב בית – בית ספר ירוק ללימודי סביבה