סקירת כנס בנייה ירוקה פורצת גבולות 2

נס בנייה ירוקה שהתקיים בסוף נובמבר האחרון כיוזמה משותפת של חברת "בית ונוי" והמועצה לבנייה ירוקה, היה השני במספר שקרם עור וגידים בזכות שיתוף הפעולה הפורה בין החברה והמועצה, החולקות אמונה בחשיבותו הרבה של הנושא שכיום כולנו מצווים לו, ואשר עתיד העולם והדורות הבאים טמון בו במידה רבה, אפילו מכרעת

 

מאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: | 03/04/2013

תחת הכותרת "בנייה ירוקה פורצת גבולות" שב הכנס, אותו הנחה האדריכל יובל יסקי, והעלה על סדר היום את ההתרחשויות העכשוויות בשדה הירוק בארץ ובעולם מהיבטים מגוונים- הן היבטים אורבאניים, והן כאלה המתייחסים למרחבי הפנים.

 

בתוך כך, נחלקה השנה מתכונתו של האירוע להרצאות מליאה ולשני מושבים תוכניים - מושב פנים בהנחייתו של האדריכל יואב יצחקי, ומושב חוץ אותו הנחתה האדריכלית אורנה אנג'ל. כמו כן נכלל במסגרתו פאנל בהנחייתה של יועצת הקיימות מיכל ביטרמן, אשר הדיון בו נסב  שהתנהל סביב הנושא..... את הכנס כיבד בנוכחותו השר להגנת הסביבה, מר גלעד ארדן, שנשא דברי ברכה תוך התייחסות לממד הירוק-אקולוגי כנדבך רב חשיבות ביכולת הצמיחה של ישראל, וחיזוק ידי העושים למענה.

 

  

 דרישת שלום ירוקה ומעוררת השראה מהעולם הביא עמו המרצה האורח מר דן אפשטיין, מנהל קיימות עתיר ניסיון מבריטניה ומי שהיה אמון על ניהול הקיימות בכפר האולימפי בלונדון לקראת המשחקים העתידים להתקיים במקום ב-2012. אפשטיין סקר את שלבי התכנון והביצוע של הפרויקט הנחשב כבעל רמת קיימות הגבוהה ביותר שנראתה אי פעם בהיקף כזה, והתייחס להיבטי הטמעת עקרונות ירוקים בתהליך דוגמתו. 

 

האדריכל דוד קנפו התייחס בהרצאתו "לחבק עץ, לחבק ילד" להיבטים של עוני וקיימות בעיר הגלובאלית דה היום, בה גידול בלתי מבוקר גורם לקשיים כלכליים וחברתיים-קהילתיים. במסגרת ההרצאה הדגים קנפו כיצד יש בידם של פיתוח וייזום פרויקטים לשיפור אזורים אורבאניים "בעייתיים" להוות כלי ליצירת הזדמנויות עירוניות וסדר חדש, פיזי-אורבאני וחברתי כאחד. מושב החוץ של הכנס עסק במרחב האורבאני, ועל דובריו נמנו אדריכל נוף ליאור לוינגר שהתייחס לטשטוש הגבולות בין הבינוי והמרחב הציבורי; אדריכל אוריאל בבצ'יק שסקר מתווה לשכונות מקיימות והטמעת עקרונות בנייה ירוקה, ואינג' אדריאן קוטרוש,שהציג את פעולות המו"פ בתחום פיתוח בר קיימא בחברה הלאומית לדרכים. 

 

כנס בנייה ירוקה פורצת גבולות - 2
  

במושב הפנים הציג האדריכל ד"ר יוסי קורי את משרדו שתוכנן כמקרה בוחן על טהרת הירוק והאקולוגי, ובתוך כך גם ניפץ מיתוסים על עלויות יקרות הכרוכות בכך. הרצאתה של האדריכלית ד"ר רבקה ויטל התמקדה בתאורה אדריכלית ירוקה תוך הדגמת פתרונות בתחום, "ירוק בבניין", נושא הרצאתה של האדריכלית היידי ארד הפנה את קהל השומעים לפוטנציאל הטמון בשילוב קירות צמחייה ירוקים, והרצאתה של האדריכלית אביגיל דולב עסקה באיכות פנים המבנה, תוך התייחסות לרוויזיה שעבר תקן 5281. כתמיד ליוותה את הכנס תערוכת מוצרים רלוונטית לתכניו, ולא נותר אלא לקוות שהנושאים שהועלו במסגרתו יעניקו השראה להמשך עשייה פורייה בתחום.  

 

תודות 

לפאנל המנחים והמרצים שנטלו חלק בכנס:

בנייה ירוקה פורצת גבולות 2011

אדר' יובל יסקי

אדר' אלון יצחקי

אדר' אורנה אנג'ל

עו"ד מיכל ביטרמן

דן אפשטיין 

אדר' יוסי קורי

אדר' דוד קנפו

אדר' היידי ארד

ד"ר רבקה ויטל

אדר' ליאור לוינגר

אדר' אביגיל דולב

אדר' אוריאל בבצ'יק

אדר' אדריאן קוטרוש

 

כנס בנייה ירוקה פורצת גבולות 2 - אתר הכנס


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי