הגן כחוויית צבע

 

האם צמחייה פורחת היא הדרך היחידה להשגת גינה משובצת בצבע? מסתבר שלאו דווקא. את העניין הצבעוני ניתן להשיג גם באמצעים אחרים


מאת: רנית רוזנטל, אדריכלית נוף | צילום: | 13/10/2014
חגיגת צבע בגן: רצף של פריחת אגפנתוס האפריקאי.

כשמדמיינים גן צבעוני, שמשמח ומרגש עם הכניסה אליו, לרוב חושבים על פריחה, על צמחייה בשלל  מינים וצבעים שיוצרים חוויה ססגונית נעימה לעין וללב. ואולם פריחות, כמו כל דבר טוב, עצמתן משתנה במהלך עונות השנה, לעיתים הן אף לא מופיעות מדי שנה, ובגן מוצל גם לא תמיד מצליחים להשיגן.  בתוך כך, האם אין ברירה אלא לוותר על חווית צבע בגן? האם גן ירוק ללא פריחה יוצר שעמום ויזואלי? התשובה היא - לא בהכרח.
להלן צרור  רעיונות ואפשרויות ליצירת גן ססגוני וחווייתי גם ללא פריחה.

אפשרויות שילוב מעניינות בין גוונים ירוקים, מצהוב ועד ירוק כהה-שחור.
 
גן מטופח ששומר על גוון ירוק וחיוני כל השנה הינו חלק מחוויית חוץ חשובה ונעימה. דשא ירוק, גדר חיה, שיחים מלבלבים וצמחיית כיסוי- כל אלה יכולים ליצור גינה מגוונת בגווני ירוק שונים מבהיר ועד כהה. בשילוב עלווה מגוונת בלבן ובצהוב הם יכולים אף ליצור צבעוניות מרגשת של גן ססגוני ולא מונוטוני.
 
רצף פריחה בגן כרקע למדשאה וצמחייה ירוקה- פלרגון תריסני ותולבגיה חריפה.
 
גן מוצל דורש לרוב דיוק בגיווני העלווה (עלים גדולים/קטנים/רחבים וכד') ובמרקמי הצמחייה, כ"פיצוי" על הקושי בהשגת פריחה משמעותית למשך תקופות ארוכות בשנה, ובניסיון לשמור על גן ייחודי ומעוצב. שם המשחק בגן הירוק הוא קונטרסט של צורה וגוון. מומלץ שהשילוב ייעשה על ידי איש מקצוע מנוסה, בעל עין מדויקת לחיבור נכון ומרתק, תוך ראיית המבנה הסופי של הגן. במידה ולא מסתייעים בבעל מקצוע, מובאות להלן כמה עצות לשיבוץ צבעוניות בגן.
 
עלוה צהובה או אפורה כקונטרסט לגווני הירוק.

רקע כאמצעי ליצירת ניגוד ועניין  

כפי שצוין לעיל, הצבעוניות נגזרת במידה רבה מהקונטרסט שנוצר בגן, אם באמצעות רקעים מנוגדים לצבע הירוק, ואם באמצעות שזירת נגיעות  צבע בתוך הגון הירוק. הרקע המנוגד יכול להיות משטח רציף כלשהו המשתנה לאורכו בתדירות נמוכה,  אנכי או אופקי, מישורי או אפילו על קירות.

קירות סגולים יוצקים צבעוניות לגן.
 

קירות -קיר גדר המקיף מרחב מגונן, קיר בית, קירות טרסה המדגישים טופוגרפיה, קירות של בריכות, או קירות קטנים כאלה ואחרים מתאימים לשילוב צבע. קירות הינם קלים לצביעה, ובמחיר שווה לכל נפש ניתן להעניק להם כל גון רצוי. נוכחותו של קיר צבוע ניכרת בשטח ויוצרת תחום וציר ברור בגן. 


מקבץ סלעים כרקע לצמחייה ירוקה.


גדרות- גם גדרות מספקות רקע אחיד ורציף, היוצר תיחום וחציצה בין מקומות מוגדרים. הגדר יכולה להיות חוצצת, מודגשת וצבעונית, ולחלופין ניתן להטמיע אותה בנוף הגן באורח מעודן. גדר מעץ או מתכת ניתן לצבוע בגוונים רבים כך שיהוו רקע לירוק המלבלב בגן, אפשרות אחרת היא להסתפק במקטע צבעוני על מנת להדגיש/ לחשוף ציר, מבט או מוקד מיוחד.

 

מסלעות - מסלעה כתוחמת ותומכת טופוגרפיה יוצרת קונטרסט טבעי למראה גן ירוק. הסלע החשוף משתלב במראה האחיד של הגן במראהו הראשוני-טבעי משווה עניין שונה ו/או אף צבעוני . 

 

סלע בודד משתלב עם פריחה ירוקה.


ריצופים - משטחי ריצוף אופקיים יכולים להכיל בתוכם מספר רב של צבעים וסוגים, ושילובם הוא זה שיוצר את העניין והצבע. בין משטחי הריצוף הטבעיים ניתן למנות: 

 

נימפאה אירופית, כתם צבע בודד על רקע עליה הירוקים.


חלוקי נחל - בגדלים שונים ובגוונים משתנים היוצרים משטחים מעודנים וטבעיים.

 

טוף - סלע געשי נקבובי, רך יחסית, בעל גוונים וגדלים שונים. מראהו גס יותר מחלוקי נחל, והוא משמש כמצע יציב.  

 

אפשרויות שילוב מעניינות בין גוונים ירוקים, מצהוב ועד ירוק כהה-שחור.


דק עץ - משטחים פופולאריים בנוף הגן, שמשתלבים כקונטרסט טבעי ונכון עם הגון הירוק. ניתן להגיע לגוני עץ מיוחדים וליצור מראה מעוצב בסגנון כפרי או מודרני. 


חיבור ססגוני - צמחייה עשבונית לצד עלוה צבעונית.

טרה-קוטה - ריצוף קראמי עשוי חרס, בצבע חום כתום. משקלו נמוך יחסית והוא פשוט לעבודה ולהכנה. מראהו הכתום יוצר קונטרסט מיוחד עם הירוק של הגן, כמו גם תחושת חמימות וממד טבעי. 

 

אבן - ריצופי אבן בעיבודים שונים וסוגים שונים המייצרים קונטרסט חזותי לירוק. חנה של האבן הוא בטקסטורה הטבעית והלא מהוקצעת, שמשתלבת נהדר עם אלמנטים טבעיים בגן. 

 

עלוות צבעוניות ללא פריחה, משחק מענין לעין.


שבבי עץ - פסולת עץ גרוסה, המורכבת משארית משטחים. חיפוי הקרקע בשבבי עץ בגוונים שונים יוצר משטח טבעי משולב ומרשים. המראה שנוצר הינו כפרי, מקומי וניתן לשילוב עם דק עץ, בטון וריצופים נוספים.

 

צמחי כיסוי - צמחים עונתיים, רב שנתיים, משתרעים, היוצרים מרבד ירוק או פורח בשכבה אחידה וצפופה שגובהה בין 10 – 40 ס"מ. מומלץ לשלבם בין ריצופים שונים, מדרגות או צמחים גדולים יותר.


משטחי ריצוף נוספים: 

בטון - מראה הבטון קשיח, אך אחיד ונקי, מובנה וברור. ניתן לגוון את המשטח באמצעות תוספת פיגמנט רצוי, מיני תוספים כשברי קרמיקה, צדפים וכיו"ב, וכן להטביע בו צורות בסגנונות שונים ולהקנות לו מראה מותאם למקום. 

 
אריחי בטון צבעוניים - אריחים מצוירים בעבודת יד בשלל צבעים, הניתנים לשילוב עם ריצופים שונים או במופע ססגוני יחיד. ריצוף מסוג זה מכניס שפע של צבע ואור לחלל הגן ומייצר תחושה שמחה. לקטגוריה זו ניתן להוסיף גם את אריחי הבטון המוחלק, המופיעים בגוונים, בצורות ובגדלים שונים. חזותם מעט גסה, אך בתקציב נמוך ניתן להוסיף לכך משטח צבע בולט לגן. 


עלוה אפורה לצד עלוה ירוקה- נר הלילה החופי לצד גזניה כסופה הפורחת בצהוב.

נגיעות צבע ברקע אחיד

כתמי הצבע המפוזרים בגן יהוו נקודות מאירות בגוון האחיד והשטוח של גן ירוק.
 
כתמי צבע המשתלבים במופע הגן האחיד הינם בבחינת נקודות מאירות, והם יכולים לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של  אפשרויות: 

שער צבעוני בכניסה לגן - את האלמנט המבדיל ומסמן את המעבר בין חוץ ופנים הגן, ניתן לגייס לטובת צבעוניות: ניתן לצבוע אותו בצבעים עזים, להוסיף לו מקבץ כדורים צבעוניים תלויים, או מקבץ פרחוני נקודתי המעצים את נוכחותו. 

 

ססגוניות של עלוה צהובה.
 

אלמנט מברזל - אלמנטים מעוצבים מברזל, דוגמת קשתות, קורות, גשרוני מעבר, פרגולות בנויות  או עמודי ברזל לתליית אלמנטים קישוטיים, ניתן לצבוע בכל צבע על פי בחירה וטעם אישי.

 

ריהוט גן צבעוני - הריהוט הוא אלמנט חשוב המאפשר להתרווח ולספוג את חוויית הגן, ובה בעת יכול להוות חלק ממופעו הצבעוני ומוקד מזמין. כיום ניתן להשיג ריהוט חוץ בשלל חומרים וגוונים, אך חשוב למקמו כך שישתלב נכונה  ובהתאמה לכלל מרחב הגן. 

 

ערסלים, כריות ומזרנים - בעלי בדים צבעוניים המפוזרים בגן הירוק יוצרים חיבור וקשר בין חלקיו השונים של הגן. למשל, ערסל צבעוני הנחבא בין שיחים ועצים יוצר מוקד מרתק אליו העין נמשכת ומזמינה פנימה לחוויית גן אחרת.

 

סוככים ומטריות הצללה - אלה קיימים בקשת של סוגים וגוונים, אם כסוכך צמוד למבנה, ואם כמטריה הבאה להצל נקודה בלב הגן. כך או כך, מדובר במוקד צבע רלוונטי  שיוצר מקום מזמין להתכנסות ושהייה. לעיתים  רצוי להוסיף להם אלמנטים באותו גוון על מנת להעצים את נוכחותם ואת הניגוד שהם מייצרים עם סביבתם הירוקה. 


פסל בגן, כאלמנט אומנותי בעל גוון אחר לעלוה ירוקה והצמחייה הפורחת.

כדים ואדניות - כדים דקורטיביים וצבעוניים, כמו גם אדניות בשלל צבעים, חומרים ובמידות משתנות, הם אופציה נוספת ליצירת עניין חזותי בגן.  את האפקט ניתן להעצים ע"י שילוב מספר כדים בגוונים תואמים/שונים ליצירת מוקד צבעוני, וכן ניתן לשתול  בתוכם צמחים רב שנתיים ירוקים, שאינם דורשים כל תחזוקה. 

 

סלעים - סלע בודד או כמקבץ קטן יוצר עניין וקונטרסט מעניין וטבעי לירוק שסביבו. הסלעים אמנם אינם צבעוניים אך האיכויות הטבעיות שלהם יוצרות רב גוניות, המודגשות אל מול הצמחים.  

פסלים - פסלים צבעוניים המשובצים בינות השיחים וצמחי הכיסוי שוברים את האחידות הירוקה תוך יצירת מוקד של עניין שונה מהרצף הקיים. 


 פעמוני רוח, שבשבות, פעמוני זכוכית - אלמנטים פיסוליים קטנים וצבעוניים שניתן לתלות על עץ או לשלב על דופן קיר או ערוגה. פעמוני הרוח מפיקים צלילים המגבירים את החוויה  החושית בגן, והשבשבות הצבעוניות שמסתובבות עם הרוח מדגישות ממד של תנועה , אשר ככלל מעשיר את הנוף הדומם ומעניק לו קסם נוסף. 
 
לסיכום: היעדרם של פריחות בגן הנוי הארצישראלי אינם עילה לגן יבש, אחיד וללא עניין. את מוטיב הצבע  ניתן לשזור בדרכים רבות ומגוונות- כמסה, כרקע או כנגיעות, והוא לעולם מחולל פלאים במראה ובתחושה. במידת הצורך ניתן, כמובן, להתייעץ עם איש מקצוע על מנת ליצור את ההתאמות והחיבורים הנכונים, ובכל מקרה נסו ותיווכחו.

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי