חומרים חדשים - 120

חידושים בעולם החומרים והטכנולוגיות - גליון 120

מאת: לירון גל | צילום: אתרי החברות | - 03/04/2013
 

טקסטיליה

את אוסף הטקסטיל הצבעוני, עשיר הטקסטורות וגדוש הסיפוריות אוספת נועה, אמא של טקסטיליה, במשך שנים משווקים ברחבי העולם. חומר הגלם שלה הוא בעצם פריטי בד ישנים ומוקפדים ועבודות רקמה וגובלן, אותם היא מכבסת ומגהצת על מנת להשמישם שנית לפריטי טקסטיל מעוצבים. מגוון המוצרים רחב, וכולל מצעים, מפות, מפיות, וילונות, שמיכות, כריות, סינרים, כיסויים למחברות, תיקים, כובעים ועוד. כיום עוסק הסטודיו גם בדפוס רשת על גבי טקסטיל ושואב לכך השראה מרקמות ואריגות ישנות מסורתיות. ניתן לרכוש את הבדים כחומר גלם או כפריט בהזמנה אישית.

 

 

 

 

Concept wood

קולקציית הפורנירים של חברת ALPI  האיטלקית מרחיבה ויוצאת מתוך גבולותיו של החומר בנסיונות יוצאי דופן דרך מחקר רעיוני מעמיק ושיתוף פעולה עם מעצבת הצבעים אליזבטה טנסיני. הקולקציה, הכוללת 29 עיצובים, פותחה בהשראת צמחי מרפא (פסיליום, ציפורני חתול, תימין ועוד) תוך אימוץ שפתם, צלליהם ושילובם הצבעוני. פרשנותם של הצמחים לכדי דפי פורניר בדרך מקורית מעלה תצורות של הסתעפוית ענפים, קליפות עץ, עלים ופרחים. ראוי לציין כי החברה עושה שימוש בעצים טבעיים שצמיחתם מהירה ומיערות מנוהלים, תוך מחקר כיצד מגיב העץ לחומרים כימים ולתנאים פיזיים דוגמת חום, אור, לחות ולחץ. 
 

אל-סאן 

החום הכבד וקרני השמש החזקות ממשיכים להכות מידי קיץ ומגדילים את הצורך בשימוש בחומרים מבודדים ומסנני קרינה להפחתת השפעתם וחדירתם אל תוך המבנה. מפעל "קטלב" שממוקם בקיבוץ חניתה, פיתח סרט ציפוי לזכוכית המהווה מענה לכך: סרטי החלונות מוצעים בקשת רחבה של גוונים להתקנה פנימית או חיצונית, הם מסננים קרינת UV , מפחיתים סינוור, מפחיתים את צריכת האנרגיה למיזוג בכ-5%-20% ומורידים את הטמפ' בכ- 3-7  מעלות, בהתאם לסוג הציפוי וכמות השמשות במעטפת החיצונית. התקנת הציפוי על גבי הזכוכית אף מובילה לחיסכון בצריכת האנרגיה בהיותה מנצלת אור טבעי ומפחיתה הוצאות חשמל הנובעות מהפעלתם של מזגנים, וכן משפרת את מדד איכות הסביבה וזיהום האוויר במבנה. הסרט מהווה פיתרון אקונומי וזמין בזכות ייצורו המקומי, ומבטיח עמידות לאורך זמן (עשר שנים אחריות).
 

 אל-סאן: מפעל 'קטלב' , פיתח סרט ציפוי לזכוכית המהווה המסנן קרינת UV , מפחית סינוור וצריכת אנרגיה למיזוג בכ-5%-20% ומוריד טמפ' בכ-3-7 מעלות
 

 

 Wovin Wall - פיתוח וייצור פאנלים תלת ממדיים לקירות ותקרות
 

 

 Wovin Wall

החיפוש אחר פתרונות יצירתיים לעיצוב קירות פנים והצורך לצאת מן הפורמט השטוח הובילו את לפיתוח וייצור פאנלים תלת ממדיים לקירות ותקרות, אשר כערך מוסף אף מעניקים פיתרונות אקוסטים הולמים. הפאנלים מיועדים ליישומי פנים ומאופיינים בקלות משקל ובחומריות משתנה דוגמת פורנירים, פוליפרופילן, אלומיניום ועוד,  כאשר ניתן ליישם חומרים נוספים בהתאם לסוג ולצרכי הפרויקט. גמישות המערכת והחומרים ממנה היא מורכבת מאפשרים גם משחקים בטכנולוגיות זמינות, דוגמת הדפסה וחיתוך לייזר ליצירת דוגמא חוזרת, כמו גם הוספת תאורה אחורית המעניקה אווירה ונופך אסתטי נוסף . המערכת קלה להתקנה ואינה דורשת מתקין ייעודי,  מאחר והאריחים הם מודורלרים. ניתן להזמין החל מאריח אחד ומעלה. 
 


אריחים אמנותיים

סטודיו לירה שולח למסע בזמן, אל תקופה בה כל פריט ואלמנט נעשו באופן ידני, עם תשומת לב פרטנית וברגישות רבה. התמחותו כוללת ייצור ידני של אריחים מובלטים, אריחים מצוירים ותבליטים, המבוססים על תהליכי ייצור עתיקים תוך התאמתם לתקופה הנוכחית. תהליך הייצור כולל בחירה של סוג החימר, רידודו לעובי הרצוי, חיתוכו ויצירת העיצוב המבוקש. לאחר מכן עובר החימר ייבוש איטי (כשבועיים עד חודש) ושריפה ראשונה בתנור, ובשריפה השנייה מוסיפים את הזיגוג הרצוי, אשר מעבר לערכו הדקורטיבי והגימור הסופי שהוא מייצר  אף מעניק הגנה מפני נוזלים ועמידות בתנאי פנים וחוץ לאורך זמן. את האריחים ניתן לייצר בגדלים, צורות ומחומרים שונים, החל מדוגמאות שמציע הסטודיו ועד ליצירת דוגמאות ייחודיות ותבליטי קיר בהתאם לצרכי הלקוח.

 

Kriska

החוכמה הגדולה בפיתוח חומר היא ליצור מוצר פשוט אשר ניתן להתאימו ולעצבו בהתאם לצורך בדרך חדשנית וייחודית בכל פרויקט ופרויקט. קונספט וילון המתכת מציע מגוון אפשרויות ליצירת מחיצות בחללים ויישומים דקורטיביים רבים נוספים ע"י משחק בצפיפות השרשרת, שילובי צבע, הדפסת דוגמאות או לוגו על גבי הוילון ועוד, וכל זאת ללא הגבלת מידות. השרשרת מורכבת מחלקי אלומיניום קטנים בציפוי אנודייז, הקשורים אחד לשני ויוצרים יחד וילון קל משקל המעניק תחושה של טקסטיל מתכתי ארוג אותו ניתן להתקין בבתים פרטיים, חללים ציבוריים,  עיצוב במות ועוד. החומר אינו דליק, אינו מעלה חלודה, קל לניקוי , משמש ליישומי פנים וחוץ כאחד וניתן למחזור.
 


 Stretch Textiles: מוצרי הטקסטיל הנמתח של חברת אינופה ההולנדית
 

 

 Arare - חומר טבעי אשר מופק בתהליך יפני מסורתי מאדמה ופחם. לחומר ברק מתכתי, מראה ייחודי ומבנה נקבובי בעל חורים מיקרוסקופים רבים
 

 

Arare

חומר טבעי אשר מופק בתהליך יפני מסורתי מאדמה ופחם בשריפה של כ-1100 מעלות צלסיוס. לחומר ברק מתכתי, מראה ייחודי ומבנה נקבובי בעל חורים מיקרוסקופים רבים.  בזכות מבנהו הנקבובי האריח סופח אליו לחות שישנה באוויר ומשחרר אותה כאשר היא חסרה, וכן ריחות רעים וגזים רעילים. השפעתו של החומר על סביבה מתבטאת בעיקר בשמירה על אוויר נקי ויכולתו לווסת  טמפרטורה. הגדלים מיוצרים בהתאם לצורך כאריחים או בצורת פאנלים, ומשמשים כאריחי ריעוף, חיפויי קיר, מסגרות, ואזות, פסלים ועוד. 
 


Alumilleniumtile

אריחי מתכת דקורטיביים עשויים 100% אלומיניום ופליז ממוחזרים באיכות גבוהה, ומיוצרים בשלל דוגמאות, גדלים וגוונים. מוצרי הפליז של החברה משנים צבעם עם הזמן בזכות הפטינה- שכבת התחמצנות הנוצרת על גבי נחושת או סגסוגות אשר משלבות בתוכן נחושת. באזורים רטובים,  דוגמת מטבח או חדר רחצה, הפטינה יוצרת גוונים ירקרקים הניתנים להסרה ע"י שיפשוף בעזרת סקוצ' על מנת להשיב לאריחים את הבהירות המקורית, ואפשרות נוספת היא למרוח ציפוי שעווה מיוחד ובכך להאט את התחמצנות המתכת. המוצר מזכה בנקודות LEED  על שימוש בחומרים ממוחזרים.
 

Stretch Textiles

מוצרי הטקסטיל הנמתח של חברת אינופה ההולנדית קיבלו הכרה עיצובית במיצג הנפלא שיצרה עבורם המעצבת פייקה ברגמנס- "The Monsters are Here": שלל הטקסטילים הצבעוניים, בעלי הטקסטורות המגוונות והמאפיינים התלת ממדיים קיבלו נפח של מפלצות פופים עצומות וחינניות. מאז, מבחר העיצובים של החברה מפתיע ומחלחל לתחום העיצוב – קיקי ואן אייק, פטרישיה אורקיולה, ומעצבים נוספים, יוצרים מחומר גלם זה שלל מוצרים דוגמת ספות, כורסאות ועוד, תוך הענקת אופי סיפורי ואסתטיקה מורפולוגית יוצאת מגדר הרגיל. בדי הריפוד עשויים צמר טבעי בעיקר,  וגמישותם נוצרת בזכות המבנה התלת ממדי שלהם המיוצר בטכנולוגיה מיוחדת.
 

 

 


Stretch Textiles: מוצרי הטקסטיל הנמתח של חברת אינופה ההולנדית