עיצוב בשעם

למרות היותו חומר טבעי עתיר תכונות טובות, השימוש בו בתחום העיצוב מועט יחסית - שעם. דיוקנו של חומר שאולי דווקא עכשיו, בעידן ירוק, יזכה להכרה המגיעה לו

מאת: אביטל מאור | צילום: | 03/04/2013
השעם הוא חומר "סודי" משהו. אמנם כולם  מכירים אותו, אך רק מעטים מבין האדריכלים, אדריכלי הפנים ומעצבי הפנים עושים בו שימוש מעשי בכל הקשור לעיצוב פנים הבית. 
החומר טבעי, שניחן בחזות פראית וחמימה כאחד, מופק באופן בלעדי מקליפת סוג עץ אחד - "אלון השעם", או בשמו הלטיני "Quercus  Suber". מדובר על עץ מפונק שגדל באזורים מוגדרים בלבד, בעיקר בחלק המערבי של אגן הים התיכון. מעל ל-50% ממטעי אלון השעם נמצאים בפורטוגל והיתרה מפוזרת בספרד, דרום איטליה, סרדיניה ותוניסיה. ניסיונות לגדלו מחוץ לאזורים אלה, אפילו בישראל, כשלו.

 

 

 

הפקת השעם:
תעשיית הפקת השעם מעץ האלון היא מהתעשיות הידידותיות ביותר לסביבה, ומקובלת על הארגונים הירוקים. הסיבה לכך נעוצה בתהליך הייצור הייחודי הכולל קילוף קליפת העץ, ללא כריתה ו/או פגיעה מסוג אחר בעץ עצמו, כפי שקורה בתעשיות עץ אחרות. בנוסף, אלון השעם צורך פחמן דו-חמצני בכמויות גדולות, ובכך הוא תורם לצמצום זיהום האוויר. לקליפת העץ מבנה ייחודי דמוי חלת דבש, כאשר כל סנטימטר מעוקב של קליפת עץ מכיל בין 30 ל-40 מיליון תאים פוליהדראליים (בעלי 14 פאות) - מבנה ייחודי שמכתיב חלק גדול מתכונות השעם. כל אלה הופכים את השעם מתאים לשילוב בבניה ועיצובים ירוקים ובני קיימא.

 

פרקט עשוי שעם, בגימור שמן טבעי ובדוגמת מיון בינונית, עם פאזה היקפית, במידה 30X90 סמ. אוסטרו דיזיין.
 

קליפת עץ השעם מתעבה במספר מילימטרים כל שנה, עד שהיא מגיעה לעובי הרצוי, כ-2-5 ס"מ, ואז מקולפת בעדינות ביריעות גדולות. כל עץ מקולף רק אחת לתשע או עשר שנים, במהלכן נותנים לעץ לנוח, להשתקם ולהצמיח מחדש את הקליפה. כל עץ חי כ-150 עד 200 שנה, עובדה המאפשרת ממוצע של כעשרה קילופים במהלך חיים של עץ. הקליפה הראשונה המקולפת מעץ אלון השעם נקראת "קליפה בתולית", אך היא קשה מידי ואינה ראויה לעיבוד, ולכן הקליפות הבתוליות נגרסות לגרגרים ומשמשות לצרכים תעשייתיים שונים. רק בקליפה השנייה, ולעיתים אף רק בשלישית, מגיעים לאיכות חומר שהינה מספיק גבוהה לעיבוד.

מייד לאחר שיריעות השעם מקולפות מן העץ, הן ממוינות לפי קטגוריות של איכות וצבע ולאחר מכן מורתחות למשך כשעה, על מנת לקבע את התכונות האלסטיות ואת נפח החומר. בשלב הבא היריעות נחתכות לגדלים אחידים, ממוינות שוב על פי פרמטרים של איכות ועובי ורק אז הן מועברות לתהליך הייצור, שהשלב הראשון שלו הוא הפקת פקקי השעם, שנמכרים ליקבים ברחבי העולם.
השאריות שנותרות מהיריעות הטבעיות מהן נוקבו הפקקים, נגרסות והופכות לגרגרים בגדלים ובצבעים שונים. גרגרים אלה ממיונים שוב, לפי גודל וצבע, ובתהליך דחיסה הופכים למשטחים, או קוביות של שעם טבעי. מגוון הגדלים והצבעים של הגרגרים מאפשר ריבוי דוגמאות של היריעות, האריחים, או קוביות השעם שמתקבלות. גיוון טבעי שמאפשר שילובים מעניינים בתוצרים שונים המתאימים בתחום עיצוב הפנים.
בגלל תהליך הייצור המיוחד, החומר שומר על כל התכונות הטבעיות של השעם, ומאפשר שימושים מגוונים.

 

תהליך הפקת השעם. באדיבות חברת ארודור
 

 

הדומים המגיעים במספר גדלים, עשויים שעם, בעיצוב Jasper Morrison לחברת MOOOI. רשת טולמנס.
 

תכונות השעם:
- המבנה הנקבובי של השעם הופך אותו לחומר בעל כושר בידוד גבוה במיוחד - הן תרמי והן אקוסטי. עובדה שהופכת את השעם לחומר אידיאלי לשילוב כאשר מעצבים חללים ביתיים הדורשים בידוד מסוג זה, כמו חדרי ילדים ומשרדים ביתיים.
- אלסטיות - לשעם יש יכולת גמישות תחת לחץ: הוא יכול להתכווץ ולאחר מכן לחזור לגודלו המקורי. 
- אנטי סטטי, אנטי בקטריאלי ודוחה עובש. תכונה זו מצטרפת לתכונת הבידוד והופכת את השעם, פעם נוספת, לאידיאלי לשילוב בעיצוב חלל הפנים הביתי.
- בעל עמידות גבוהה.
- בעל משקל סגולי נמוך.
- בעל יכולת איטום טובה.
- אנטי אלרגני ונעים למגע.
- מאופיין במנעד צבעים שנע בין גווני הטבק והקוניאק, עובר דרך גווני האפור-שחור ומגיע אף בצבעי קפה ושוקולד. מגוון המאפשר לשלבו במסגרת שפות עיצוביות מגוונות.
- חומר טבעי שהפקתו ידידותית לסביבה, ולכן מתאים לעיצוב 'ירוק'. 

 

גופי תאורה מסדרת Float בעיצוב המעצב הבריטי בנגמין הוברט, בשיתוף חברת התאורה הסקנדינבית Unique Copenhagen. הגופים עשויים מגושי שעם מגולפים.
 

שימושים:
תכונות האלסטיות והעמידות של השעם הופכות אותו לחומר אידיאלי לשימוש בענף הבניה, כמו, למשל, למילוי תפרי בטון וכן לצורך איטום בבניה רטובה.
שעם מגומם (דחוס ומעורבב עם גומי) הוא חומר מבודד מעולה בו נעשה שימוש רב בתעשייה הכבדה, ענף המכונות, הרכב, המנועים ועוד.
בתעשיית הפרקטים האיכותית הפרקטים מגיעים עם תשתית שעם היוצרת בידוד אקוסטי ותרמי ברמה גבוהה. בנוסף, תשתית השעם דוחה עובש ומכרסמים, בעלת יכולת ספיגה במקרה של נזילת מים, ומאריכה את חיי הפרקט.
אריחי שעם טבעי לחיפוי רצפה | תקרה – אריחים אלה מיוצרים משעם טבעי במגוון רחב של טקסטורות טבעיות וצבעוניות עשירה, כאשר השימוש בהם משלב את אסתטיקת השעם הטבעי עם איכויות הבידוד התרמי והאקוסטי של החומר. לדוגמא: חיפוי קירות בחדר עבודה בייתי ו/או בחדרי ילדים יצור גם בידוד אקוסטי המנטרל את רעשי הסביבה וגם אלמנט דקורטיבי מעניין.

 

 

מזנונים עם דלתות מחופות בפסיפס שעם, בדיגומים שונים, בעיצוב מיכאל איאנונה, בעלי בית עיצוב האמריקאי המייצר רהיטים ידידותיים לסביבה. .

פרקטים עשויים מאריחי שעם - טכנולוגיות חדישות מאפשרות הפיכה של שעם טבעי למוצר עמיד בדמות אריחים, אותם ניתן להדביק, כמו פרקט עץ, על ריצפה קיימת.  בתהליך הייצור השעם הטבעי נטחן לגרגרים ואלה הופכים לאריחים על ידי ערבוב עם דבקים ו/או חומרי חיבור מקשים. כתוצאה מכך מתקבל תוצר סופי בדמות אריחים ו/או משטחים ששטח הפנים שלהם עמיד ביותר, והם מאופיינים במכלול תכונות טובות: עמידים למים, חרקים ואש, אנטי אלרגניים, בעלי כושר ספיגת רעשים גבוה, מבודדים תרמית ובעלי מדרך נעים. בנוסף, הם מאופיינים גם בדיגומים ובצבעוניות ייחודיים, המאפשרים חיפוי רצפה בעל אפקט חזותי מרשים.
פקקים לתעשיית היין
רפידות וסוליות בתעשיית נעליים וכפכפים, שנחשבים נוחים במיוחד.
מצופי דיג
לוחות נעיצה ומגוון חפצי נוי כגון פלייסמטים, מגשים, חמסות, קערות הגשה לפירות ועוד.
שעם מעובד לגלילי טקסטיל.

 

כפכף של חברת בירקנשטוק הגרמנית הכולל רפידת שעם אנטומית וגמישה המעניקה תחושת נוחות טבעית. יבואן בארץ: חברת איי.אי.איל בעמ.
 

קשה למצוא דוגמאות רבות של חומרים שהם בעלי מכלול תכונות חיוביות רב כל כך ואף
ידידותיים לסביבה שהשימוש בהם לא הפך לנפוץ מאוד, כמו השעם. נכון שזמינותו אולי אינה 
מהגבוהות בשל הקילוף המתבצע רק אחת לתשע-עשר שנים, אך עם זאת, ישנם מעצבים, 
מעצבים, מעצבי פנים ואדריכלים שכבר זיהו את הפוטנציאל הגלום בחומר. לצד השימושים 
היותר מוכרים ניתן למצוא כיום מי שמעצב מהחומר פריטי ריהוט, גופי תאורה, כיורים, ועוד. 
מי יודע, אולי כיום, בעידן שוחר סביבה ירוקה, נזכה לחוש את נוכחותו הידידותית והיעילה
של השעם בסביבה המעוצבת שלנו במידה רבה יותר. 

מתוך מגזין 111: "הקליפה הנדיבה - שעם"

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי