ברוכים הבאים: איך מעצבים תחושת הזמנה במבואת כניסה

מבואת הכניסה היא הדבר הראשון שרואים כאשר נכנסים הביתה. חשוב להשקיע בתכנון ועיצוב המבואה, כך שמצד אחד שתהיה שימושית ומצד שני תיצור תחושה של הכנסת אורחים.

מאת: | צילום: עינת דקל | תכנון ועיצוב: עידן סמרי יהלום. | 08/07/2023
PIXABAY
PIXABAY

אומרים שב- 16 שניות נקבע רושם ראשוני, והוא מתחיל כבר במבואה.
מבואה לבית מוגדרת בארץ כ-  landing area המושג לקוח מגרם מדרגות פנימי בבית פרטי, ומתייחס לשטח שבסוף גרם המדרגות. לעיתים הוא פינת משפחה או עבודה ולעתים מסדרון צר שממנו פונים לחדרים של דרי הבית. 

"המבואה היא המקום ממנו אנו יוצאים בבוקר לעבודה, מצוידים באנרגיות רעננות ליום חדש, והיא המקום שבסוף היום נעצור, ונשאיר בו את אירועי היום מחוץ לבית. היא למעשה חלל מעבר בין חוץ לפנים. אם נתכנן אותה כ-landing area. תתקבל תחושה של טקסיות שתאפשר "לנחות", לנשום רגע, להתארגן, ולעשות סוויץ' בראש. המבואה משפיעה על מצב הרוח שלנו בכניסה לבית ומקבלת את פני האורחים", אומרת האדריכלית עידן  סמרי יהלום. מבואה קיימת בבניינים משותפים, במשרדים, בבתי עסק ובבית הפרטי שלנו. בבית, היא גם שימושית - ניתן להניח בה נעליים, מפתחות, ואת המעיל והתיקים.
 
‏‏תכנון ועיצוב: עידן סמרי יהלום. | צילום: עינת דקל
‏‏תכנון ועיצוב: עידן סמרי יהלום. | צילום: עינת דקל
 
בשנות החמישים נבנו בישראל דירות עם מבואות כניסה שהיו למעשה חדר. לדברי יהלום, "בימינו, היזמים מצמצמים את שטח הדירה, כך שבצעד אחד ניתן לעבור מדלת הכניסה לדירה, ובקושי להבחין במבואה. ולכן, כדאי לתת למבואה תשומת לב ובכך להבטיח רושם חיובי ותחושה של הזמנה כבר בכניסה הביתה". לפניכם מספר דגשים של יהלום לתכנון ועיצוב נכון של מבואת הכניסה לבית:

הגדרת גבולות המבואה
כאמור, בדירות של ימינו בישראל מבואת הכניסה נמחקה לטובת תחושת המרחב של החלל המשותף. כדי להגדיר את המבואה ולתחום אותה משאר החללים אפשר לתכנן קיר נמוך, מחיצה או משרבייה, שיפרידו בין חלל המבואה לשאר הבית. 
 
‏‏תכנון ועיצוב: עידן סמרי יהלום. | צילום: עינת דקל
‏‏תכנון ועיצוב: עידן סמרי יהלום. | צילום: עינת דקל

"צבע הוא דרך נוספת להגדיר את המבואה – תוכלו לצבוע את קירות המבואה בצבע השונה מצבע קירות הבית. עם זאת, הימנעו מצבע כהה שיכול לתת הרגשה של חלל קטן יותר", אומרת יהלום. "אפשר גם לבחור בטפט או לחפות קיר בבריקים או חומר אחר שיעניקו טאץ' מעניין".

אחסון חכם
מבואת כניסה מהווה גם מקום לאחסון חפצים שונים שאנו לוקחים איתנו מחוץ לבית, כמו: נעליים, תיקים ומפתחות. עם זאת, החפצים הרבים עלולים לגרום לבלאגן בעיניים. הדרך להימנע ממראה של מחסן
תכנון מקום ייעודי לכל אלמנט; להתקין במבואה ארון, שידה, או קונזולה שיסייעו בארגון החפצים ויצרו סדר. בתוכם או עליהם לשים קערה או סלסלה שתאסוף את הפיצ'יפקעס

‏‏תכנון ועיצוב: עידן סמרי יהלום. | צילום: עינת דקל
‏‏תכנון ועיצוב: עידן סמרי יהלום. | צילום: עינת דקל

כתוצאה של חוסר תשומת לב, בבתים רבים ארונות חשמל מותקנים בכניסה לבית במקום אקראי ופוגעים בעיצוב החלל. במקרה כזה מומלץ להתקין אלמנט הסתרה כמו ארון, תמונה, חיפוי קיר או תריס נוי.

יח
יח"צ

הוספת אלמנטים עיצוביים
על קיר ניצב לדלת הכניסה, אפשר לתלות מראה, שתוכלו להביט בה בעת ההתארגנות, רגע לפני שאתם יוצאים מהבית. עם זאת, לדברי האדריכלית יהלום כדאי להימנע מתליית מראה מול הדלת משום שהיא משקפת את החוץ פנימה. ניתן להניח שטיח קטן המגדיר את הכניסה, ולהקפיד שלא יפריע לפתיחת הדלת.

PIXABAY
PIXABAY
 

חוץ ופנים

בבתים פרטיים, כשהכניסה ישירה רצוי שיהיה אזור מקורה כחלק מתכנון הבית, לקפל מטריה ולחלוץ נעליים ביום גשום במיוחד. טוב להגן על דלת כניסה משמש ישירה או מגשם וזה גם מקום לשים ספסל התארגנות.
 
‏‏תכנון ועיצוב: עידן סמרי יהלום. | צילום: עינת דקל
‏‏תכנון ועיצוב: עידן סמרי יהלום. | צילום: עינת דקל

במידה ודלת הכניסה בקו אפס של קיר הבית, כדאי "לנגוס" מפנים הבית ולהתקין את הדלת בנישה, יחד עם גגון נקבל הגנה שתאפשר חוויה נעימה בכניסה.

אור ואוויר

חלון מאפשר לרמוז לבאים על הנעשה בבית, בנוסף להכנסת האור טבעי לכניסה. במידה ולא קיים חלון במבואה, וגם בשביל שעות החשיכה, כדאי להתקין גוף תאורה על הקיר מעל המראה. גוף התאורה מהווה תכשיט מעוצב שמגדיר את החלל ויוצר אווירה נעימה.

פריטי נוי

מומלץ לעצב את מבואת הכניסה כך שתהיה לה אמירה אישית המותאמת לסגנון שלכם: "ניתן להניח מעל לשידה שבמבואת הכניסה כמה פרטי נוי קטנים כמו פסל, כד או עציצים שמשולבים בצבעוניות והרמוניה. מכיוון שמדובר בחלל קטן, לרוב אין מקום לתלות בו תמונות רבות, אך תוכלו לבחור בתמונה קטנה שמעלה חיוך, להתקין מדבקות קיר עם משפטים מנצחים או מדבקת לוח גיר ומגנט למסרונים אישיים של בני הבית.

"מבואת הכניסה בבית היא חלל שחשוב להדגיש ולהעניק לו תשומת לב. גם כשנראה שאין מבואה, באמצעות תכנון נכון ועיצוב המותאם לקיים ולסגנון האישי, תצליחו ליצור מבואת כניסה מרשימה ומזמינה שתגרום לכם ולאורחים שלכם להרגיש בבית" מסכמת יהלום.

הנקודות סוכמו ונערכו בסיוע אדריכלית עידן סמרי יהלום,

ליצירת קשר מוזמנים לפנות בטלפון 050-7573939 / 04-8346125

החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים Ecommerce Website Development