בבית כמו בבית מלון

 

את הפינוק שמעניקה סוויטה בבית מלון, ניתן ליצור גם בבית, ע"י  תכנון מושכל של חדר השינה המכונה היום יחידה, וכולל בשטחו אזורי רחצה ואחסון, ולא פעם גם פינת עבודה
מאת: אביטל מאור | צילום: | 16/04/2014

  

דגם אנסטסיה, ארון במישור אחד, עם דלתות זכוכית שעליהן משתלב ציור מובלט | אידיאל ארונות.


המהפך העיקרי שעבר על חדר השינה בשנים האחרונות הוא הפיכתו מ"חדר" ל"יחידה"-  לחלל מולטי פונקציונאלי המכיל פונקציות שאינן רק קשורות לשינה, ומעניק מענה לשימושים שונים ההופכים אותו לסוג של 'נווה' אינטימי מופרד משאר חלק הבית.

יחידת השינה העכשווית מכילה בד"כ אזורי רחצה וארונות, ובנוסף יכולה לכלול אזור עבודה (מחשב, מחשב נייד וכד'),  לשמש כאזור בידור (מערכות טלוויזיה/קולנוע),  וככלל כאזור התרגעות פרטי.

כאשר עיצוב הפונקציות השונות זוכה להתייחסות מקדימה, התוצאה יכולה ליצור יחידה שדומה במהותה לסוויטת בית מלון – מקסימום שימושיות ופונקציונאליות במינימום שטח, לצד נוחות ואסתטיקה.

קודם כל ולפני הכול- שינה טובה 

מולטי פונקציונליות או לא, הדבר המרכזי והבסיסי בחדר השינה הוא המיטה. אם שליש מחיינו אנו מבלים בה, היא צריכה להיות משהו שחוזרים אליו בשמחה בסוף היום. המיטה צריכה לענות על קריטריונים של גודל ולכלול מזרון איכותי, נוח ואורתופדי. מספר עקרונות חשובים בהקשר זה: גודל המיטה – מגודל ישראלי סטנדרטי של 140X190 ס"מ, המיטות הולכות וגדלות. כיום מקובל לרכוש מזרונים בגודל  200x160 ס"מ  - 'Queen Size', ובהתאם לגודל החדר גם להתרחב למזרונים בגודל 210x180 ס"מ ויותר - 'King Size'.

בנוגע למזרונים עולות שתי שאלות עקרוניות – עם או ללא קפיצים וכן קשה או רך. בסופו של דבר, ובהנחה שרוכשים מזרון במקום איכותי, התשובה לשתי שאלות אלה היא אישית לחלוטין – נוח או לא נוח.

מזרון הקפיצים המודרני הומצא בשליש האחרון של המאה ה-19 אך הפך למסחרי רק לפני מלחמת העולם השנייה. עם השנים נוספו ונוספים חומרים חדשים, מוצגים פיתוחים טכנולוגיים חדשניים, אשר יוצרים היצע עצום בשוק זה.

רכישת מזרון מלווה בדרך כלל בהסברים תיאורטיים, טכנולוגיים, אורטופדיים וארגונומטריים מורכבים שניתן לפשט אותם באופן הבא – חלוקה לשני חלקים עיקריים: כאלה בעלי מערכת קפיצים אחת וכאלה המציעים מערכת בה הקפיצים נפרדים (עטופים בכיס) ובדרך כלל מציעים תמיכה גדולה יותר במרכז המזרון.

הרוב המכריע של המזרונים הנמכרים בארץ הם מזרוני קפיצים. בשנים האחרונות מקובל שגם מזרוני הקפיצים כוללים שכבת נוחות העשויה בדרך כלל מלטקס או מויסקו ג'ל (הסבר בהמשך).

מערכת כלי מיטה מסאטן, המותאמת למזרן גבוה והכוללת גם כיסוי מיטה תואם. צילום: שחר תמיר | 'דארלן'.מזרונים שאינם כוללים קפיצים מתחלקים גם הם למספר חלקים:

מזרוני ספוג – בדרך כלל המזרונים הזולים ביותר, והם מורכבים בדרך כלל מפולימר 'פוליאוריתן מוקצף'. דחיסות החומר קובעת את הקושי/רכות של המזרון.

מזרוני לטקס – פעם היה מקובל לכנות את הלטקס 'גומיאוויר'. הלטקס עשוי מחומר טבעי – שרף של עץ הגומי, אותו מעבדים באמצעות אוויר. הלטקס הטבעי הוא חומר בעל אלסטיות גבוהה, בלאי נמוך ועמידות לאורך זמן וכן הוא בעל תכונות אנטי אלרגניות. הלטקס מעניק תמיכה אורתופדית ברמה גבוהה ולכן יכול לשמש גם כשכבת נוחות במזרוני קפיצים.

מזרוני ויסקו  - חומר דמוי ג'ל (ניתן להיות מיוצר בהזרקה או בהקצפה) שיתרונו בכך שהאלסטיות שלו משתנה בהתאם לטמפרטורה. החומר נשאר קשיח בטמפרטורת החדר אך מתרכך מחום הגוף כאשר שוכבים עליו. החומר מקבל את קימורי הגוף ולכן מספק תחושה נעימה ותמיכה. גם בהקשר זה מזרוני קפיצים יכולים להגיע עם שכבת נוחות עליונה עשויה מויסקו.

מזרוני טמפור (Tempur) – הטמפור הוא חומר ממשפחת הויסקו העשוי בשיטת ההזרקה. החומר סופג לחצים, מקבל את כובד הגוף ומתאים עצמו לקימורי הגוף האישיים. הטמפור הוא חומר מיוחד שהומצא עבור מעבדות החלל נאס"א ומשמש את האסטרונאוטים בזמן שהותם בחללית. הוא נחשב למתקדם מאוד מבחינה טכנולוגית ומחיר מזרוני הטמפור הוא בהתאמה לכך.

ללא קשר לסוג המזרון שנבחר, על פי שיקולי מחיר, חשוב לזכור שהעיקר החשוב ביותר הוא תחושת הנוחות האישית. המזרון לא אמור להרגיש קשה מידי או רך ומידי וכדאי לא רק לנסות אותו באולם התצוגה, אלא לקחת אותו לניסיון של מספר ימים, כדי לוודא שאינו גורם לכאבי גב.

להקשר זה ניתן לחבר גם השאלה בדבר בחירת מיטה מתכווננת או רגילה. גם לשאלה זו אין תשובה חד משמעית (אם לא מתייחסים לשאלת המחיר). מיטות מתכווננות מציעות נוחות ופינוק שמיטה רגילה לא יכולה להתחרות איתן  וכמובן שככל שגיל בעלי המיטה עולה, גם משמעותה של המיטה המתכווננת עולה. בנוסף, מיטה מתכווננת אשר משמשת גם לקריאה ולצפייה בטלוויזיה מעניקה תמיכה חשובה לחוליות הגב.

חיפויי פסיפס ייחודיים לריצוף ולחיפוי קיר בסוויטת שינה | רשת 'אלוני'.


יחד עם זאת, ככל שמדובר במיטה זוגית, חשוב לזכור שמיטות מתכווננות כוללות שתי יחידות מזרון נפרדות (המאפשרות שליטה נפרדת בכל יחידה), מה שמחייב שימוש במצעים תואמים. ככלל, בתחום עיצובי המיטות ההיצע הוא רחב ביותר, מקיף קשת של סגנונות המספקים מענה לכול טעם וכולל גם כאלה המופיעים כיחידות מתוחכמות עם שילובים מובנים של אלמנטים כתאורה, רמקולים, משטחי הנחה לטאבלטים, שקעים וכד'.

המיטה והראש יכולים להיות מותאמים ואו להופיע כיחידה אחת, ולחלופין ניתן לשלב ראש מיטה נפרד בכל גובה רצוי וממגוון חומרים כעץ, רטאן, ראש מרופד בדיגום ריבועי "פוך" וכד'.  אם נוהגים לקרוא במיטה רצוי לשים לב שניתן להישען בנוחות על ראש המיטה, ובמידה ויש שטח מספיק "בסופה" אפשר להצמיד לו ספסל שבנוסף להיותו אסתטי יכול לשמש גם לאחסון, להנחת חלוק או כרבולית בהישג יד,  וכמובן לישיבה בעת שמתלבשים. מאידך, כשמדובר בחלל הסובל ממצוקת אחסון, מיטה עם ארגז מצעים יכולה להוות פתרון יעיל, ומנגנוני הפתיחה המוצעים היום הינם קלים ונוחים לתפעול. 

אזור רחצה 

סוויטת ההורים העכשווית כוללת חדר רחצה אישי, ו/או אזור רחצה פתוח בחלל החדר עצמו. בדירות/בתים בגדלים ממוצעים השטח בדרך כלל אינו גדול במיוחד, ולכן חשוב עוד יותר לתכנן אותו באורח מיטבי, על מנת לענות על צרכים בצורה מדויקת. 

מראה טוטאל לוק של שיש בחדר השינה הממשיך לאזור הרחצה | MODY
 

מספר עקרונות לתכנון חדר הרחצה:

רצוי לבחור מקלחון (ולא אמבטיה) וחשוב מאוד ששטחו לא יהיה קטן מגודל מינימאלי של 1X1 מ'. כל תוספת תהיה מבורכת. בתוך חלל המקלחון כדאי ליצור נישות פנימיות כחלק מהבניה, להנחה נוחה של בקבוקים ואביזרי רחצה. 

בתכנון יחידות הכיור והנגרות צריך להביא בחשבון: אחסון מגבות, אחסון מוצרי טואלטיקה, שילוב מגירת כביסה (כחסכון לצורך בסל כביסה נפרד) ובמידה והחלל מאפשר זאת – הלבשת  המראה הגדולה על ארון צר שמאפשר מקום אחסון רב וצמצום כמות הפריטים המונחים  על המשטח.

במידה ופינת האיפור נכללת בחדר הרחצה חשוב ליצור עמדה ייעודית נוחה לצורך זה, עם מגירות אחסון ותאורה מתאימה.

כאשר משלבים פריטי נוחות כמו מייבש שיער קבוע, מחמם מגבות וכד',  צריך לקחת זאת בחשבון מראש, מאחר ויש צורך להתקין עבורם שקעי חשמל מיוחדים.

עיצוב חדר הרחצה יכול להיות המשך ישיר של גווני עיצוב החדר, ולחלופין שונה לחלוטין. אחד הטרנדים הלוהטים עכשיו בחלל זה הוא שימוש באריחים מצוירים, וטיפ קטן בעניין זה: כשמתכננים את פרישת האריחים כדאי לזכור שהם יכולים לשמש כתחליף לשטיחון בחזית יחידת הארון- אין טעם לכסות אריחים יפים ויקרים! 


אחסון- ארונות וחדרי ארונות 

חלק אינטגראלי של סוויטת השינה הוא ארון או חדר ארונות. כשמדובר על ארון חשוב ביותר לוודא את נוחות הפתיחה שלו, כך שניתן להוציא ולהכניס בקלות בגדים.

ארונות ההזזה, למשל, החוסכים את המרחב הנדרש לפתיחת הדלתות, הפכו בשנים האחרונות לפופולאריים מאוד: חזיתות הארונות הניתנות לעיצובים מגוונים משרתות גם את ההיבט האסתטי, ואף יכולות להיות מנוצלות להתקנת מסך טלוויזיה. לפנים הארון קיים היום היצע עשיר של שכלולים ופינוקים מתחום הפרזול המתקדם: מגירות נשלפות שקופות או אטומות, מתלי בגדים נשלפים, מתקנים ייעודיים לתליית מכנסיים/עניבות ועוד, ההופכים את הארון ליחידת ארגון משוכללת ונוחה.

חדר ארונות פתוח המצטרף לסוויטת שינה וכולל יחידות מידוף, תלייה ומגירות בתכנון אישי. | 'סמגל קונספט'.


מי שהתברך בחדר ארונות מרווח, יכול לתכנן את מבנהו במדויק לפי הצרכים הספציפיים, וגם כאן הפרזול חדיש מציג פתרונות מתקדמים לנוחות אחסון.  כך או אחרת, אם בחדר ארונות ואם בארון המשתלב בחלל החדר, חשוב לתת את הדעת לכלל הצרכים ואופן אחסונם הרצוי- קיפול או תלייה- לקבלת מענה מיטבי, ולהביא בחשבון גם מקום מתאים לאביזרים תיקים, צעיפים, חגורות, עניבות וכד'.


פינת עבודה 

במידה ומבקשים לשלב בסוויטת השינה פינת עבודה, כדאי ליצור אותה כפינה נפרדת הכוללת את האלמנטים הנדרשים לכך- משטח עבודה, כיסא ומספר מדפים- ולתחום אותה באופן ברור ומוגדר שלא ישפיע על התנהלות הפונקציות האחרות בחלל.

חדר שינה מעוצב פרטנית, בתשומת לב למכלול הפרטים והכולל גם עמדת עבודה | צילום: שירן כרמל. | עיצוב: שרית שני חי.
 תאורה 

אם בעבר חלוקת התאורה הסטנדרטית הייתה ברורה- גוף תאורה מרכזי ושני גופי תאורה קטנים משני צדדי המיטה- האבולוציה שעבר החלל הפכה גם את נושא התאורה למורכב יותר. פינת עבודה למשל, מחייבת תאורה מתאימה לעבודה מול מחשב, מסכים יצריכו אפשרות עמעום התאורה המרכזית לנוחות צפייה, בחדר הארונות חשוב לשלב  תאורה בהירה וחזקה וכך גם באזורים שונים בחדר הרחצה, כאשר ליחידת האיפור והמראה שלה מתאימה תאורה ממוקדת אך לא מסנוורת. 

בנוסף- כדאי לחשוב היטב באיזה מגופי התאורה רוצים לשלוט ללא יציאה מן המיטה.

גוף תאורה מרכזי ושני גופי תאורה תלויי קיר דומיננטיים במראה אוריגמי ליצירת תאורה נכונה בסוויטת השינה | 'קמחי תאורה'.


טיפים לעיצוב 

  • הפיכת 'חדר השינה' המסורתי לסוג של יחידת מגורים עצמאית מובילה גם להתייחסות שונה להיבט העיצובי. חפצי נוי, כורסה נוחה, שולחן צד, ספסל למרגלות המיטה, מראות גדולות, תמונות, מדפים לאחסון ספרים ועוד, הם רק חלק מהדברים שמשתלבים בחדרי השינה העכשוויים ומייצרים בו סגנון אישי חמים.

  • למרות הנטייה הטבעית הישראלית למקם את המיטה מתחת לחלון/חלונות, רצוי לשקול למקם את המיטה דווקא בקיר שאין בו חלונות כשהיא פונה לכיוון הקיר עם החלונות. מיקום כזה מעניק גישה חופשית לחלון, וגם מאפשר ליצור מעל המיטה קיר שלם רציף, ולרתום אותו לעיצוב ע"י חיפוי בטפט, צביעה בגון מעניין, תליית ווילונות ארוכים ומרשימים או תמונות. 
     
  • את מערכת החשמל רצוי מאד לתכנן כך שתאפשר הפעלה  מהמיטה. 

  • גוונים –פלטה ניטראלית, בהירה ורכה  היא לעולם נעימה לעין ומשרה רוגע רצוי בחדר השינה. 

  • כשהחלל גדול דיו וכשנוחות היא שם המשחק, שילוב מכונות אספרסו, מיני בר וכד', מוסיפים פינוק ומתכתבים עוד יותר עם תפיסת 'סוויטת בית מלון' ומולטי פונקציונאליות. 

סוויטת שינה מרוצפת בפרקט עץ טבעי אגוז אפרפר. | אדריכלות: יונתן ואירית מונג'ק.רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי