חללים משותפים בהתאמה אישית

רבות דובר ונכתב על טרנד חללי העבודה המשותפים בשנים האחרונות. אמנם מדובר בטרנד חדש יחסית, אך כמעט בלתי אפשרי שלא לתהות איך לא חשבו על זה קודם. ייתכן שהתשובה לכך מצויה בתמורות בעולם בכלל, ובעולם התעסוקה בפרט. שינויים שהביאו לכך שמוצר כזה, על מגוון השירותים שהוא מציע, יהפוך לדבר הכרחי.

מאת: קרן גרינולד | צילום: |

 

 

 

רבות דובר ונכתב על טרנד חללי העבודה המשותפים בשנים האחרונות. אמנם מדובר בטרנד חדש יחסית, אך כמעט בלתי אפשרי שלא לתהות איך לא חשבו על זה קודם. ייתכן שהתשובה לכך מצויה בתמורות בעולם בכלל, ובעולם התעסוקה בפרט. שינויים שהביאו לכך שמוצר כזה, על מגוון השירותים שהוא מציע, יהפוך לדבר הכרחי.

נראה כאילו זה היה לפני שנים רבות, אבל עד לא מזמן היה המשרד חלל ברור ומוגדר מאוד: ארבעה קירות, שולחן, כיסא ומחשב נייח. עברו רק שנים אחדות, ודברים רבים כל כך השתנו,  אולם העיקרי בהם הוא הטכנולוגיה, שהביאה איתה אפשרויות פיזיות בלתי מוגבלות. היום כשמדברים על משרד, כבר לא מדברים במושגים של מקום פיזי, אלא במושגים רחבים של גמישות, ניידות, יצירתיות, פריון, תמיכה אנושית ועוד.

החלל השיתופי היום הוא כמעט ברירת מחדל במקומות רבים. בין השינויים המרכזיים בעולם העבודה והתעסוקה שהביאו לצורך ההולך וגובר בחללי עבודה כאלה, אפשר למנות בעיקר את היכולת הטכנולוגית לתקשר ולעבוד בכל זמן ומכל מקום, ואת הצורך – בעיקר של עסקים חדשים – בהרחבת מעגל הקשרים העסקי והחברתי (נטוורקינג), שיתופיות, הוזלת עלויות, קהילתיות, יצירתיות ופריון, ויצירת סביבת עבודה שתאפשר קהילתיות לצד עבודה עצמאית.

 

צילום: LABS TLV LUZ


ככלל, מושגים כמו "כלכלה שיתופית" ו"תרבות השפע" לצד מאפיינים נוספים של העידן הנוכחי, כמו דינמיות, גמישות והיעדר התחייבות – צועדים יד ביד עם המגמה של חללי העבודה המשותפים ונראה שנמצאה נוסחה מוצלחת לכל הצדדים המעורבים.

מעבר לעובדה שמשתמשי מרחבי העבודה המשותפים אינם נושאים בהוצאות משרד, כגון עלויות של ניקיון ואחזקה, מיסים, מדפסות, אינטרנט, חדרי ישיבות ועוד; כיום יכול כל עובד ליהנות ללא תשלום גם מסביבת עבודה מעוצבת, בדרך כלל בסטנדרטים הגבוהים ביותר.

כמו כן, השירותים הנלווים שמציעים חללי העבודה המשותפים הם בעלי ערך עצום לאדם ולפריון שלו בעבודה: שירותים כמו "קהילה" (מושג שהופך נפוץ יותר ויותר), שירותי מנטורינג או ייעוץ, חיבורים מקצועיים עם חברים אחרים, פינות ישיבה, מטבחים, חדרי חוגים, מכוני כושר, בריכה, מגרשי משחק ועוד, הופכים את הקונספט של מרחבי העבודה המשותפים לאטרקטיבי ביותר.

הוזלת עלויות שכירת משרד, ובעיקר התאמת סביבת העבודה לצרכים האישיים של כל אחד ואחת בצורה הטובה ביותר, כלומר "תפירת החליפה המתאימה לכל משתמש", הביאו לכך שחללי העבודה מציעים לעובדים אפשרויות שונות וגמישות להשכרות המותאמות לזמן, למרחב, ולמידת הפרטיות שכל משתמש זקוק להם.

 

 

מיינדספייס אחד העם תל אביב, צילום: בועז ארד

 

כיום, חללי העבודה המשותפים מציעים מגוון כמעט בלתי אפשרי של מרחבי השכרה:

שולחן עבודה מזדמן בחלל פתוח – זו האפשרות הזולה ביותר שאפשר למצוא במרחבי עבודה משותפים. היא מתאימה לכל מי שמחפש מקום לעבוד בו ללא התחייבות, ורוצה ליהנות מכל השירותים והאפשרויות שהמקום מציע, בעלות זולה יחסית. אמנם הישיבה באזור כזה אינה מאפשרת עבודה שקטה כמו בחללים הסגורים, אולם היא בדרך כלל משמשת תחליף מצוין לעצמאים שנוהגים לעבוד בבתי קפה מזדמנים.

משרדים – את תחום המשרדים בחללי העבודה המשותפים אפשר לחלק לשניים: משרדים משותפים ומשרדים פרטיים.

משרדים משותפים – מאפשרים מצד אחד עבודה שקטה יותר מעבודה בחלל הפתוח, ומצד שני התחלקות בעלויות עם השותף או שותפים למשרד.

משרדים פרטיים – האופציה של משרד פרטי היא האופציה המיטבית, כפי הנראה, עבור מי שזקוק לפרטיות בזמן העבודה ומעוניין להוזיל לעצמו את העלויות של שכירת משרד עצמאי. הערך המוסף במקרה כזה, לצד העלויות הנמוכות בהשוואה למשרד עצמאי, הוא האפשרות ליהנות משירותי קהילה ומשירותים נוספים שהעובד לא היה יכול להרשות לעצמו אם היה צריך לשאת בהוצאות לבד.

חדרי ישיבות – ברבים מהמשרדים הפרטיים אין חדרי ישיבות, בעיקר בשל העלויות הגבוהות של הקצאת חדר לישיבות בלבד. במשרדים שבהם ישנם חדרי ישיבות, חלק גדול מהזמן החדרים אינם מנוצלים. היתרון הגדול ביותר בחדרי הישיבות שבמרחבי העבודה המשותפים הוא הגמישות שבהשכרתם, והאפשרות לשלם לפי השימוש האמיתי בהם (אחת לשבוע, אחת לחודש או אפילו אחת לשנה).

טרקלין (לאונג') – כמעט בכל חלל עבודה משותף יימצא גם טרקלין מפואר. הטרקלין הוא בדרך כלל המקום המעוצב ביותר, ולרוב יכלול גם בר, או מסעדה. באזור הזה הישיבה היא בדרך כלל חופשית יותר, ומתאימה ל"מינגלינג" עם חברי הקהילה האחרים ולפגישות באווירה נעימה ופחות רשמית.

 

Labs, צילום: אלירן אביטל


הלכנו להציץ בכמה חללי עבודה שונים, המציעים לחבריהם מרחבי השכרה גמישים ומגוונים.

 MIXER Work & Lounge– מתחם משרדים שיתופי הממוקם בביתן 2 החדש במרכז הירידים. במתחם פועלים סטרטאפים, קרנות, חברות בינוניות וקטנות, יזמים, עצמאים ויוצרים ממגוון תחומים במסגרת קהילה איכותית וייחודית. 

המקום מציע משרדים פרטיים מעוצבים במגוון גדלים, משוכר בודד ועד חברות בינוניות; עמדות עבודה פרטיות במרחב משותף ושקט - DEDICATED DESK, אזורי לאונג' מעוצבים, חדרי ישיבות מאובזרים, שטחים משותפים נדיבים ותאי טלפון לשיחות פרטיות.

בסמוך לקומפלקס המשרדים פועל MIXER LOUNGE, טרקלין עסקים יוקרתי המשמש מנויים לאירועים עסקיים אקסקלוסיביים ולאירוח VIP באווירה ייחודית ובחלל מעורר השראה. במקום ישנן פינות ישיבה בעיצוב יוקרתי, פינות עבודה, בר אלכוהול, מכונת קפה טחון טרי, משקאות קרים, מאפים טריים וכיבוד קל.

 

 

mixer עיצוב פנים: טלי דג׳רסי ומירב נוה, צילום: גן דרן

 

 

mixer עיצוב פנים: טלי דג׳רסי ומירב נוה, צילום: גן דרן


"הכוורת" חלל עבודה משותף הממוקם בקיבוץ גינוסר, וצופה על הכנרת. הבניין נבנה בשנת 1960 על ידי האדריכל שלמה גלעד, ושימש בית תרבות לבני הקיבוץ עד השנים האחרונות. זהו בניין מודרני בעל חזיתות זכוכית גדולות המכניסות את הפסטורליה מהחוץ פנימה.

החלל מתפרס על פני שלוש קומות ומחולק למשרדים, מכיל חלל פתוח המשמש גם לאירועים, לכנסים ולחדרי ישיבות, ומשמש מקום עבודה פורה ומפרה לעצמאים ועסקים קטנים מהאזור.

 

 

הכוורת קיבוץ גנוסר, צילום: רות גולן סטודיו גולן

 

הכוורת קיבוץ גנוסר


Hotel & Hub הוא קונספט שנוצר לראשונה בדיאגילב לפני כשש שנים. המלון מוביל את סצנת היזמות, הקיימות, האמנות, והקריאטיביות בתל אביב. הקונספט מחבר בין קהילת אורחי המלון מהעולם, המבוססת על עולמות התוכן השונים: יזמים, יוצרים, אוצרים, אנג'לים ואנשי אקדמיה בולטים. לקהילות היזמים והיוצרים התל אביביות.  

מרחב הקיום ההדדי של אורחי המלון ומשתמשי Hotel & Hub  משתרע על כל שטחי המלון: לובי, קפה, בר, חצרות חבויות וסודיות, חדרי כינוס וישיבות, גג חקלאי אורבני, חללי סטודיו, סוויטות ומרחב עבודה פתוח. המרחבים המגוונים מספקים למשתמשים טווח עצום של שימושים, מ"רק אני והמחשב שלי" במרחבים שונים ומגוונים ועד ישיבות סגורות, Meetups, כינוסים והאקטונים של 150 איש ויותר.

Merkspace – רשת בינלאומית של מתחמי עבודה ומשרדים פרטיים המיועדת ליצירת עסקים וקרנות הון סיכון. במקום אפשר לשכור חדרי ישיבות, שולחן בחלל פתוח או משרד פרטי לטווחי זמן שונים, מחצי שעה ועד לחוזה חודשי או שנתי. כל חלל מאובזר מקצה לקצה וכולל תאי טלפון, פינות ישיבה וחדרי ישיבות במגוון גדלים וסוגים.

לרשת שלושה סניפים בתל אביב: אחד בקריית עתידים בצפון תל אביב, ושניים במרכז תל אביב.

 

MERKSPACE - Co working Spaces אדריכלות פנים, עיצוב ומיתוג מסחרי : תמר שניידר ; צילום: אילן נחום

 

MERKSPACE - Co working Spaces אדריכלות פנים, עיצוב ומיתוג מסחרי : תמר שניידר ; צילום: אילן נחום
 


LABS - מתחם העבודה LABS, הממוקם בחמש הקומות הגבוהות של מגדל עזריאלי שרונה, נפתח לפני חודשים מספר. אחד העקרונות המרכזיים בעיצוב המקום היה ליצור סביבת עבודה המעוררת השראה ויצירתיות לצד אפקטיביות. עיצוב המתחם מושפע מאלמנטים סקנדינביים-מינימליסטיים המתבטאים בריהוט ובצבעוניות הבהירה.

LABS מלא בפינות ישיבה מפנקות, לאונג'ים מרווחים ומתחמים חווייתיים כמו חדרי משחקים; חדר כושר; סטודיו מאובזר לתרגול יוגה ופילטיס; חדר פינג-פונג; חדר מנוחה; חדר הנקה, מתחם כנסים יוקרתי בקומה ה-60 וקפיטריות. לצד האזורים המשותפים, עומדים לרשות החברות חדרי ישיבות מתקדמים בגדלים משתנים, שמהם אפשר להשקיף על כל רצועת החוף של תל-אביב.

 

 

צילום: LABS TLV LUZ

 

 

צילום: LABS TLV LUZ

 

 

צילום: LABS TLV LUZ


מיינדספייס מציעה חללי עבודה מעוצבים ובהם משרדים פרטיים לחברות בכל הגדלים. 28 סניפי הרשת פרוסים במקומות מרכזיים בערים מרכזיות ברחבי העולם. מיינדספייס שמה דגש על עיצוב מוקפד, ועל שילוב בין אמנותי לפונקציונלי. צוות העיצוב של מיינדספייס עובד עם קהילות אמנים מקומיות בכל מקום, אשר מחיות את קירות המקום ומחברות את העיצוב לקהילה המקומית. מיינדספייס משקיעה ביצירת סביבת עבודה נוחה ומותאמת לכל אינטראקציה, כך שהמשרד הפרטי אינו המקום היחיד שבו שוהה חבר הקהילה במהלך יום העבודה.

 

מיינדספייס הרצליה פיתוח

 

מיינדספייס הרצליה פיתוח


Urban Place הוא מתחם בוטיק לחללי עבודה משותפים, ובמהותו מיועד ליצירת קהילה. במתחם קיימים מגוון חללי עבודה, משולחן אישי בחלל פתוח ועד למשרדי הנהלה מפוארים, דרך משרדים בכל הגדלים, שחלקם נהנים מנוף לים התל-אביבי. במתחמים חדרי ישיבות המכילים 25-6 אנשים, וכמה אזורי לאונג' משותפים. קהילת Urban Place נהנית מ-Happy Hour שבועי, חדר כושר מאובזר, שיעורי יוגה שבועיים, גיימינג רום ועוד. כיום קיימים שני סניפים בתל אביב ובקרוב ייפתח סניף נוסף בירושלים.

 

urbanplace, צילום: urban place staff


 

יצירת קשר - חללים משותפים בהתאמה אישית