לחיות יחד

בעיצוב המשרדים החדשים של קרן לאוטמן, השקפת העולם הייחודית של הקרן מחלחלת היישר לתוך הקונספט העיצובי.

מאת: שירה רייז - משולם | צילום: שי אפשטיין | - 09/07/2017

אף על פי שנעם לאוטמן יו"ר קרן לאוטמן ואבנר קינל מנכ"ל ובעלים של חברת אינובייט, אינם בעלי השקפה פוליטית דומה, על דבר אחד הם מסכימים – צריך להתגבר על המחלוקות וליצור שיתופי פעולה חדשים, כדי לאחד בין המגזרים השונים. לתוך שיתוף הפעולה בין קרן לאוטמן, שפועלת למען קידום השותפות והשוויון בין אוכלוסיות שונות בחברה הישראלית, לבין חברת אינובייט שמתכננת, מספקת ומתקינה מוצרי גמר איכותיים ומעוצבים לנכסים עסקיים ולנכסים פרטיים - נכנסים האדריכלים צח רונן ורפאל כהן שהיו אחראים על תכנון ועיצוב המשרדים החדשים של הקרן.

 

                  

לחיות יחד בלי להשתנות                 

"ערבים ויהודים, דתיים וחילוניים, אשכנזים וספרדיים יכולים לחיות יחד. זה יקרה אם כל אחד ואחת מאתנו יחשבו גם על האחר - בלי לנסות לשנות, בלי לנסות לשכנע ואפילו בלי להסכים עם דעתו של אחר". טוען נעם לאוטמן. את החזון החשוב הזה מעבירה קרן לאוטמן באמצעות עמותות שונות שפועלות, בין השאר, ליצירת פעילויות בשטח שמטרתן לגשר בין אוכלוסיות ממגזרים שונים. הגישור בא לידי ביטוי גם במשרדי הקרן החדשים, שמטרתם לספק סביבת עבודה חמה שמחברת בין העמותות השונות, שכל אחת בדרכה, מייצגת חלק שונה באוכלוסייה. "באמצעות התוויית החזון וחשיבה על תכנית אסטרטגית הכוללת פעילויות משותפות בשטח, כולנו לומדים להכיר זה את זה. בדרך כלל איננו פוגשים אנשים ששונים מאתנו לא בבית ספר, לא בשכונה שלנו, לא באוניברסיטה או במקום העבודה וגם לא באמצעי התקשורת. המפגשים שנערכים אצלנו הם ההתחלה של השינוי". מסביר נעם לאוטמן.

 

                   

משרד שהוא גם בית

                   

כאשר האדריכלים צח רונן ורפאל כהן קיבלו לידיהם את פרויקט תכנון המשרדים החדשים של קרן לאוטמן, כצעד ראשון הם ישבו עם אנשי הקרן על מנת לשמוע את חזונם ולהבין את צורכיהם, כשהמטרה היא לנסח יחד פרוגרמה שתהיה הבסיס לתכנון. הייחודיות של פעילות הקרן הכתיבה את התכנון האדריכלי: מקום שמרכז אנשים ופעילויות הקשורות לכל גווני החברה. מקום שהוא בית משותף שמטרותיו העיקריות הן לחבר בין הקצוות ולעודד מפגשים ופתיחות כלפי השונה. "אחת מהבקשות החשובות של הלקוח הייתה שהמשרד יהיה סוג של בית" מסביר האדריכל צח רונן. "הבית צריך לשרת בין היתר גם את כל העמותות והגופים שהקרן תומכת בהם. המקום הזה הוא נקודת מפגש בין שכבות וגווני אוכלוסייה שונים... המטרה היא שהמקום יישרה אווירה חיובית נעימה ופתוחה, כך שלאנשים שמגיעים אליו יהיה קל וטבעי להכיר אחד את האחר ולעבוד בשיתוף פעולה".

 

                  

אדריכל רפאל כהן מוסיף: "מגוון אפשרויות העבודה בחלל נועד לתמוך במנעד רחב של סוגי מפגשים. מפגש מוצלח ופורה, מתחיל לדעתנו, בסביבת עבודה שהולמת את הרכב ומספר המשתתפים בו, מידת הפרטיות הנדרשת, מידת הפורמליות,

                   

אופן הישיבה, זמינות של עזרים טכנולוגיים ועוד. ויש גם מנעד במובן של שימוש בחלל - מאחר שמפעם לפעם, הקרן מארחת שותפים ומקיימת אירועים, מספר העובדים והמבקרים בחלל משתנה. האתגר היה ליצור חלל ורסטילי שנותר נעים ומזמין בכל סיטואציה." בעיצוב המשרדים, בנוסף לתכנון חללים מגוונים שנועדו להכיל מפגשים בעלי אופי שונה כגון: חדר ישיבות, חדרי עבודה, אזור עבודה לא פורמאלי, מטבח פתוח ועוד, הושם דגש רב על שקיפות מלאה לצד שמירה על פרטיות ועל איזון בין הפרטי לציבורי. ליצירת האווירה המיוחדת, בנוסף להצפת החללים באור טבעי, השתמשו האדריכלים בפתרונות מיזוג חכמים, הסתרת מערכות, תכנון ופיתוח סוג חדש של מחיצות עץ. "מדי פעם אנחנו מגיעים למשרדי הקרן ורואים חילוניים שיושבים עם חרדים וערבים סביב אותו שולחן, חברה מצפון תל אביב משוחחים בנעימים עם מתיישבים מיהודה ושומרון וכדומה. זה מחמם את הלב וזו העדות הטובה ביותר לכך שהשגנו את המטרה שלנו". צח רונן מסכם.

      

שייכות וערבות הדדית כדרך חיים עסקית               

                   

"לאורך כל פעילותה, חברת אינובייט שמה דגש על כך שמקום עבודה יהיה בראש ובראשונה מקום שרוצים לשהות בו" אומר אבנר קינל מנכ"ל החברה. "פעמים רבות התחרותיות, ההישגיות, הרצון להרוויח יותר וכו' גורמים לכך שבחברות רבות היחס ללקוחות ולעובדים נפגע מאוד. לכן, לאורך כל השנים הקפדנו על כך שלעובדים שלנו כמו גם ללקוחות שלנו יהיה נעים להיות אתנו. זו נקודת החיבור שלנו לקרן לאוטמן, כמו הקרן המתמקדת בעולם החברתי, גם אנחנו מאמינים שאת המורכבות האנושית בעולם העסקי בכלל ובמקום העבודה בפרט חייבים לעטוף בהרגשה של שייכות, בתחושה של ערבות הדדית ובאווירה מכילה וביתית. האמונה הזו באה לידי ביטוי לאורך כל תהליך העבודה, מהחיבור הראשוני עם כל אדריכל ולקוח, דרך השירות והמוצרים שאנחנו מספקים ובדרך

 

           

שבה אנחנו מנהלים את העסקים שלנו". "אני מאמין שבכול עשייה אפשר לפעול למען החיבור בין אנשים בעלי רקע ואינטרס שונה, ואינובייט כחברה על אנשיה ומוצריה מקפידה בכל פרויקט למצות את האתגר הזה. אני חש גאווה גדולה בחלקנו בחיים המשותפים בזירה העסקית וגם בזירה החברתית ואני שמח שחברת איינובייט השתתפה בעיצוב המשרדים של קרן לאוטמן ושהיא תשתתף גם בפעילויות העתידיות של הקרן" מוסיף אבנר קינל. גם בפרויקט המשרדים החדשים של קרן לאוטמן כמו בפרויקטים אחרים - אפשר לראות כיצד השקפת העולם הייחודית של חברת אינובייט באה לידי ביטוי בחיבור ובשיתוף הפעולה עם לקוחותיה ובהקפדה על המוצרים האיכותיים ביותר, תוך התאמה מלאה לדרישות הלקוח ובמחירים חברתיים מאוד.

    

   

   

  

 

 

צח רונן, אדריכלות ועיצוב פנים com.צחרונן.www

רפאל כהן, אדריכלות ועיצוב עירוני www.studioraphaelchoen.com

יצירת קשר - לחיות יחד