מקשרות- מפרידות

 

 

חומרים חדשים, טכנולוגיות מתקדמות ואפשרויות עיצוב מגוונות מזכים את הדלתות, אלמנט פונקציונאלי- בסיסי במהותו, בעדנה 

מאת: אביטל מאור | צילום: | 30/11/2014

דֶלֶת – לוח סובב על צירים הסוגר ופותח את הפתח  (מילון אבן שושן)

במשמעותן הראשונית, דלתות, הן דלתות חוץ והן דלתות פנים, הן אלמנט פונקציונאלי, בעל תפקידים מוגדרים וברורים: לסגור את החלל, להצניעו הצנעה מתבקשת ובה בעת לאפשר את פתיחתו, להגן על הנמצאים בתוכו, ולשמר בידוד תרמי ואקוסטי.

 

קולאז' - רב בריח
קולאז' - רב בריח


עם השנים נוספה לתפקידים אלה גם משמעות אסתטית, וכיום הן נחשבות לחלק בלתי נפרד מעולם העיצוב ומוצעות בשלל אפשרויות ובכלל זה כשהן משולבות במנגנונים מתוחכמים המבטיחים תפקוד איכותי. בין אם סיבה ובין אם מסובב, ההיצע רק הולך וגדל וכיום ניתן להתאים דלת לכל כיס ולכל טעם.


דלת כניסה בבית פרטי בכפר ורדים, דגם AV, שתי כנפיים ושילוב של חלונות זכוכית ופרזול אמנותי. 'דלתות וריאציה'.
דלת כניסה בבית פרטי בכפר ורדים, דגם AV, שתי כנפיים ושילוב של חלונות זכוכית ופרזול אמנותי. 'דלתות וריאציה'.

דלתות חוץ

דלת הכניסה והמרחב העוטף אותה הם 'מקבלי הפנים' של המגיעים הביתה. עובדה זו הייתה ידועה תמיד, אך הדגש המושם על כך הוא היום רב מאד, ולצד ההגנה שהיא מספקת היא נתפסת כאלמנט המביא לידי ביטוי טעם אישי ויוקרה – כעין 'טיזר' לצפוי לנכנסים לתוך הבית פנימה.

 

דלת כניסה רב בריח
דלת כניסה רב בריח


החברות השונות, המודעות לגישה זו ולציפיות הלקוחות, מגדילות לעשות ומציעות מגוון כמעט אינסופי של דלתות כניסה הכולל מידות שונות וחומרים מגוונים כפלדה, ברזל, אלומיניום ועץ גושני, היכולים להיות משולבים גם באלמנטים דקורטיביים כנפחות או שילובי זכוכית, ובמגוון גימורים.

 

דלת כניסה רב-בריחית בשילוב חלון. מנגנון נעילה
דלת כניסה רב-בריחית בשילוב חלון. מנגנון נעילה "מולטילוק". גימור צבע אלקטרוסטטי בתנור. 'לידור דלתות'.

גודלה של דלת כניסה סטנדרטית עומד על 2.05X0.90 מ'. אך גם אם גודל סטנדרטי זה עדיין נשמר בבנייני דירות סטנדרטיים, הרי שבכל הקשור בבנייה צמודת קרקע ובבנייה יוקרתית מסוגים אחרים, נתון זה כבר מזמן אינו רלוונטי.


#fids434- 5#  

מפתח הדלת הלך והתרחב עם השנים, כשהוא נובע ממספר סיבות שעיקרן יצירת בידול לבית הפרטי, כמו גם אפקט מרשים בכניסה אליו, וכן כדרך להביע יצירתיות ומקוריות ולעתים גם התאמה לשפת עיצוב הפנים.

דלת כניסה מחופה בסרגלי עץ, נטמעת בחיפוי קיר החוץ. 'דלתות יסמין'.
דלת כניסה מחופה בסרגלי עץ, נטמעת בחיפוי קיר החוץ. 'דלתות יסמין'.


בתוך כך, חשוב להדגיש כי ככלל, דלת היא אלמנט כבד מאוד, וככל שהיא גדולה יותר כך היא גם כבדה יותר. לכן במקרה של בחירה בדלת גדולה במיוחד יש לשים לב למשקופים חזקים ומעוגנים היטב, ולשימוש בצירים איכותיים, שיוכלו לשאת את משקלה. אחת האפשרויות 'לעקוף' משוכה זו היא דלת הכוללת כנף או שתיים קבועות, היוצרות תחושה של עוצמה,כשעמן משתלבת דלת בגודל המאפשר הפעלה נוחה ובטוחה.


דלת כניסה - רב בריח
דלת כניסה - רב בריח

אך בראש ובראשונה חשוב לזכור כי לדלת הכניסה יש משמעויות שאינן אסתטיות בלבד והן עומדות לפני כל דבר אחר- היא האלמנט המשמש חוצץ בין החוץ לפנים ותפקידה הראשון הוא להגן על דיירי הבית. מענה לכך מספקות דלתות פלדה מתוחכמות משולבות בבריחים המיוצרים בטכנולוגיה מתקדמת.

 

דלת כניסה 'סמארטפון', מסדרת 'שריונית הייטק', בסגנון מודרני עם אופי טכנולוגי, בחיפוי זכוכית לדלת הפלדה. 'שריונית חסם'.
דלת כניסה 'סמארטפון', מסדרת 'שריונית הייטק', בסגנון מודרני עם אופי טכנולוגי, בחיפוי זכוכית לדלת הפלדה. 'שריונית חסם'.


דלתות אלה עשויות ממשקוף פלדה, מכנף המורכבת מלוחות פלדה שביניהם עוברים בריחי אורך, וממנעול רב בריחי מתוחכם. דלתות מסוג זה, הנחשבות כבר מזמן לפופולאריות מאד, היו בד"כ נטולות ייחוד עיצובי, אך כיום, עם המהפך שהתרחש בתחום דלתות הכניסה, החברות השונות מציעות אותן בקשת רחבה של עיצובים: משולבות באלמנטים דקורטיביים של פרזול, עם ציפויי עץ טבעי מסוגים ובגוונים שונים (בוק, ונגה, אלון וכד') וכן קיימת אפשרות ליצור דלת על פי דרישות ספציפיות של הלקוח גם מבחינת גודל.


דלת כניסה מדגם 'קדם'. 'דלתות רשפים'.
דלת כניסה מדגם 'קדם'. 'דלתות רשפים'.


כך, מי שהעיצוב יקר ללבו, יכול לעצב לעצמו דלת עץ או מתכת, בשילוב אלמנטים אמנותיים, כמו ויטראג'ים, ידיות ודוגמאות שנוצרו על ידי נפחים אמנים, כאשר תוכה של הדלת זהה לזה של דלת הפלדה הקלאסית. חשוב לציין, כי גם מי שבוחרים לעצב לעצמם דלת פרטנית לגמרי, עשויה עץ למשל, יכולים לשלב בריחי פלדה בתוך כנף הדלת וכן מנעול איכותי ובטיחותי.


מימין: דלתות מסדרת 'פרימיום יוניק', בעלות צירים נסתרים היוצרים קו חלק ונקי עם המשקוף. דלתות פנדור. משמאל: סדרת דלתות בטחון 'Infinity', המגיעה עם בריחים עבים במיוחד של 20 מ
מימין: דלתות מסדרת 'פרימיום יוניק', בעלות צירים נסתרים היוצרים קו חלק ונקי עם המשקוף. דלתות פנדור. משמאל: סדרת דלתות בטחון 'Infinity', המגיעה עם בריחים עבים במיוחד של 20 מ"מ כל אחד. 'שריונית חסם'.


כאלמנט הניצב, למעשה, בחוץ, גורם חשוב נוסף הוא מידת החשיפה של הדלת לפגעי מזג אוויר. לצורך זה מומלץ לסוכך עליה באמצעות גגון- בנוי אחר, שנועד להגן עליה מגשם/קרינת שמש ולסייע לשמור על חזותה לאורך זמן.

עינית דיגיטלית המאפשרת לראות בקלות מי מקיש על דלת הבית. העינית היא למעשה מצלמה, בה מובנה פעמון לדלת, המחוברת למסך LCD בגודל 3.2 אינץ'. 'מולטילוק'.
עינית דיגיטלית המאפשרת לראות בקלות מי מקיש על דלת הבית. העינית היא למעשה מצלמה, בה מובנה פעמון לדלת, המחוברת למסך LCD בגודל 3.2 אינץ'. 'מולטילוק'.

דלתות פנים

תפקידן של דלתות הפנים הוא רב חשיבות: לסגור ולפתוח מעברים בחלל הפנים המבנה, ליצור אינטימיות, לבודד מפני רעשים וליצור בידוד תרמי. אל הדרישות הפונקציונאליות הללו מתווספת בשנים האחרונות גם ציפייה לדלתות מעוצבות ואסתטיות, שיהוו חלק בלתי נפרד מעיצוב הפנים ומסגנונו.


דלת הזזה לכיס נסתר, דגם 'Ermetika', תוצרת איטליה. 'דלתות איה דיזיין'.
דלת הזזה לכיס נסתר, דגם 'Ermetika', תוצרת איטליה. 'דלתות איה דיזיין'.


אחת המגמות הבולטות בתחום דלתות הפנים היא המגמה המינימליסטית, שבאה לידי ביטוי במספר אופנים. ראשית מבחינת גוון – יותר ויותר אנשים בוחרים להתקין דלתות בגוונים בהירים דווקא, שמנת/לבן/אפור בהיר, לעומת רוב כמעט מכריע של שימוש בגווני עץ בעבר. שנית, הנטייה היא להטמיען כמה שיותר בתוך מסגרת החלל (המשקופים, הצירים והדלתות עצמן). כך מתקבלות דלתות אלגנטיות ומעודנות יותר, כאשר בהמשך למגמה זו ניתן היום למצוא דלתות עם צירים נסתרים הממשיכים את המשקוף בצורה הרמונית, דלתות נטולות משקוף היוצרות קו אפס עם הקיר, דלתות עם משקוף מסוג 'שטופקנט' (המבטל את נוכחות המדרגה בכנף הדלת) וכן דלתות הזזה הנעלמות לתוך כיס פנימי ובכך מעלימות את נוכחותן.


דלת פנים איטלקית למינטו אלון, בשילוב חלון אורכי. 'לידור דלתות'.
דלת פנים איטלקית למינטו אלון, בשילוב חלון אורכי. 'לידור דלתות'.


החומריות ממנה עשויות דלתות הפנים כיום שונה באופן דרמטי מבעבר. אמנם גם כיום ניתן לרכוש דלת פנים עשויות מעץ מלא, אך מחירן הגבוה וחידושים טכנולוגיים חדשים גרמו לכך שרוב דלתות הפנים הנמכרות כיום עשויות מאחד משלושה חומרים עיקריים:


פלקסבורד – דלת המורכבת ממסגרת עשויה עץ וחלק פנימי המורכב מפלקסבורד. הפלקסבורד הוא לוח שבבי עץ וסיבי פשתן דחוסים, התואם לגודל המרחב הפנימי של הדלת ותפקידו העיקרי הינו יצירת בידוד אקוסטי ותרמי משופר,שכן הוא אינו מתעוות בתנאי חום וקור וידוע כמעכב בעירה. מילוי הפלקסבורד הינו חדשני, וכחומר עמיד בפני שינויי מזג אוויר הוא תורם כך לעמידותה של הדלת ולאורך חייה. מילוי הדלת בפלקסבורד אף הופך אותה לכבדה יותר באופן משמעותי ומעניק תחושה של דלת מסיבית ומלאה.


דלתות פנים מזכוכית עם משקופי אלומיניום – ניתן להדפיס עליהן בהדפסה דיגיטאלית.  'א. א. מראות'.
דלתות פנים מזכוכית עם משקופי אלומיניום – ניתן להדפיס עליהן בהדפסה דיגיטאלית. 'א. א. מראות'.


כוורת - סוג מילוי נוסף מכונה 'כוורת'. זהו הכינוי שניתן לקרטון קשיח בצורת משושים שיוצר דלת קלה באופן משמעותי מדלת פלקסבורד. יתרון מחירו הנמוך של מילוי הכוורת עלול לבוא לידי ביטוי ברמות איטום ועמידות נמוכות, אך מן הראוי לציין שהוא קיים ברמות איכות שונות, דוגמת 'כוורת איטלקית' המציגה רמת צפיפות גבוהה.


מערכת קירות מודולארית 'Skin', עשויה זכוכית, בעיצוב סטודיו האדריכלים האיטלקי Castiglia  Associati עבור המותג האיטלקי Movi 'Stato
מערכת קירות מודולארית 'Skin', עשויה זכוכית, בעיצוב סטודיו האדריכלים האיטלקי Castiglia Associati עבור המותג האיטלקי Movi 'Stato


MDF – דלתות העשויות מחומר ה- MDF, המוכר מתחום הרהיטים - תערובת של שבבי עץ דחוס. מחירה בדרך כלל נמוך מזה של פלקסבורד, אך כך גם עמידותה למים נמוכה.


דלת מחופה בחומר החדשני
דלת מחופה בחומר החדשני "ניולק", עשוי סיבי זכוכית, בעל ברק ועמידות גבוהה. 'Decor.


ככלל, עמידות בפני מים מציגה אתגר גדול בפני יצרני הדלתות שכן בארץ, בה מקובל להרבות בשטיפת רצפות, נזקי המים באים לידי ביטוי במהירות בתחתית הדלתות. על מנת למנוע תופעה זו, בעיקר כאשר מדובר על דלת הגובלת בחדר הרחצה או באזור בו מתבצעת שטיפת רצפה במים, כדאי לוודא שהדלת הנרכשת מגיעה עם ציפוי מתאים בחלק התחתון של הדלת.


סדרת דלתות פנים ממותגות קבוצות צמרת של ליגת העל בכדורגל, לחדרי ילדים ונוער. 'שריונית חסם'.
סדרת דלתות פנים ממותגות קבוצות צמרת של ליגת העל בכדורגל, לחדרי ילדים ונוער. 'שריונית חסם'.


דלתות הפנים יכולות להגיע במספר גימורים: פורמייקה, צבע ולמינציה. השיקול בהקשר זה הוא בדרך כלל כספי, שכן דלתות צבועות הן בדרך כלל היקרות ביותר. בכל סוג גימור ניתן לבחור באפשרות אינסופיות של גוונים, אך היות ודלתות לא מחליפים לעיתים קרובות רצוי לבחור גוון שלא יימאס ו/או יצא מהאופנה לאחר זמן קצר. ולבסוף- מנגנוני הנעילה והידיות. מנגנוני הנעילה החדשניים של דלתות הפנים הם מגנטיים, ובתוך כך מבטיחים פעולה שקטה ובטיחותית יותר. הידיות, אלמנט דקורטיבי בפני עצמו, מגיעות בגוון רחב של אפשרויות ממינימליסטי ועד קישוטי, וניתנות להתאמה לסגנון אישי מועדף.


מימין: דלת כניסה מדגם 'מרבלה'. (סניף חיפה והצפון). משמאל:דלת כניסה מדגם 'סידני'. 'דלתות רשפים' .
מימין: דלת כניסה מדגם 'מרבלה'. (סניף חיפה והצפון). משמאל:דלת כניסה מדגם 'סידני'. 'דלתות רשפים' .

טיפים:

-כאשר משקיעים בדלת כניסה מרשימה כדאי לדאוג שעל הדלת תותקן עינית הצצה ורצוי אף שתיים, בגבהים שונים, לטובת בטיחות ונוחות גם עבור הקטנים שבינינו.


-מה עם החלק הפנימי? כאשר בוחרים דלת כניסה מעניקים דגש רב על מראה הדלת לנכנסים אל הבית פנימה. כדאי להעיף מבט נוסף גם לחלקה האחורי של הדלת, על מנת לראות כיצד זה משתלב בחלל הפנים.


-בחלל פנים משותף כדאי להתקין דלתות פנים זהות, או בגוון התואם לגוון הקיר או בגוון מנוגד לחלוטין.


-כיום ניתן למצוא דלתות עשויות מזכוכית, אותן ניתן להתקין, למשל, בחדר השינה ו/או בכניסה לחדר הרחצה. דלתות אלה ניתן לשלב עם הדפסים דיגיטליים בהתאמה אישית.

 

ידית מסוגננת לדלת בהשראת מלכי צרפת, של המותג 'Enricco Cassina'. דומיסיל.
ידית מסוגננת לדלת בהשראת מלכי צרפת, של המותג 'Enricco Cassina'. דומיסיל.

 

 

 


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי