מסע בעקבות האדריכלות יוצאת הדופן בליסבון

למרות שתיירים ישראלים מגלים אותה רק לאחרונה, פורטוגל נחשבת כבר שנים רבות ליעד תיירותי אטרקטיבי, המתאפיין במבנים ארכיטקטוניים ייחודיים, בתרבות והיסטוריה מרתקת, וחופי ים מרהיבים

מאת: מערכת בית ונוי | תמונות: אתר pexels י | צילום: | 23/10/2019

  

שוקלים חופשה עם זיקה אדריכלית באירופה הקלאסית? מה דעתכם על טיסה לליסבון בירת פורטוגל? על אף שתיירים ישראלים רבים מגלים את יופייה של פורטוגל בשנים האחרונות, היא נחשבת כבר שנים רבות ליעד תיירותי אטרקטיבי, לרבות כשמדובר בטיול שיש לו קשר לארכיטקטורה ולמבנים אדריכליים. פורטוגל מתאפיינת במבנים ארכיטקטוניים ייחודיים, בתרבות והיסטוריה מרתקת, יש בה חופי ים מרהיבים ואוכל מצוין במיוחד לכל חובבי הדגים ופירות הים.

יחסית ליעדים אחרים באירופה, פורטוגל היא מדינה זולה והתושבים מאוד מסבירי פנים. יחד עם זאת, פורטוגל גם ידועה בכל מבנייה הייחודיים, מבצרים, ארמונות ומנזרים. כמעט בכל כפר או עיירה תוכלו למצוא מבצר שהוא גם נקודת תצפית מצוינת. רוב המנזרים הם בעלי מבנה מפואר ועשיר, הם מעוטרים בעיטורים רבים ומעוצבים בצורה ארכיטקטונית בעלת מוטיבים מהסגנון - גותיקה מנואלינית.

התפתחות הסגנון האדריכלי

פורטוגל שנמצאת בקצה הים התיכון שאבה השפעות עיטוריות וסגנונות באדריכלות שהיו בכל רחבי אירופה או מהעם שכבש אותה ושילב את האומנות שלו עם האמנות המקומית. במרוצת השנים מה שהתקבל, זה הסגנון ייחודי של פורטוגל. בשלהי ימי הביניים בתחילת המאה ה- 11 השתלב סגנון הרומנסק בפורטוגל וניתן לזהות את המבנים הרבים שמושפעים מסגנון זה. כמו כן, בין המאות ה 15 וה- 16 התפתח גם הסגנון המנואלי שהביא אתו עיטורים רבים, אריחים שמצפים קירות, כנסיות ומנזרים בפורטוגל שהפכו לאטרקציות בעולם האדריכלות עד עצם היום הזה.

 

מהו הסגנון המנואלי?

"ארכיטקטורה מנואלית" נחשבת לחלק חשוב מהמורשת והתרבות הפורטוגלית. יצירות המופת של האמנות המנואלית נמצאות בכל פורטוגל ולרבות ברובע בלם של ליסבון. מי שחי בלב ליסבון נפגש עם הסגנון המנואלי המרהיב על בסיס יומיומי. הסגנון המנואלי נקרא על שמו של המלך מנואל הראשון, שכן סגנון זה התפתח בזמן שהוא שלט. סגנון זה האדיר את הכוח הימי של המדינה והמוטיבים שאפיינו אותו נבעו בעיקר מעולם הים. הסגנון המנואלי מסמן לרוב את המעבר מגותיקה מאוחרת לאדריכלות הרנסנס  כמו כן הוא משלב כמה אלמנטים של אדריכלות גותית מאוחרת, יחד עם השפעות אמנותיות ספרדיות. 

מוטיבים מנואליים

הסגנון המנואלי בא לידי ביטוי בעיקר בענף האדריכלות, אך ניתן להרגיש אותו גם באמנויות הפיסול, הציור ועוד. העיטורים ועבודות האבן הייחודיות והמורכבות שמאפיינות את הסגנון הם בדרך כלל מאוד מפוארים. אז מה המוטיבים שמאפיינים את הסגנון המנואלי? עצמים שקשורים לספינות כמו: מצופים, עוגנים, שרשראות, חבלי אבן ומוטיבים נוספים שמגיעים מעולם החי הימי כמו: אלמוגים, צדפים, שבלולים וכדומה, בנוסף, ניתן לראות את הצלב של ישו שעיטר ספינות רבות ודלתות וחלונות שצורתם היא קשת. 

 

 

 ארכיטקטורה מנואלית בעיר ליסבון

שתי אטרקציות אדריכליות שהן סגנון מנואלי מובהק ששרדו את רעידת האדמה הקשה ששררה בליסבון, נמצאות בשכונת בלם והן: מגדל בלם ומנזר ז'רונימו Mosteiro dos Jeronimos שהוא מגולף באבן. כמו כן, גם הכנסייה Igreja de Santa Maria Madalena מכילה מרכיבים מנואלים. גם לתחנת הרכבת של העיר ליסבון יש זיקה לעיצוב המנואלי, על אף שמדובר במבנה חדש שנבנה המאה ה-19, ניתן לזהות את החיקוי לצביון המנואלי של המאה ה-16. מבנים מנואלים חשובים נוספים בפורטוגל שוכנים בכל רחבי פורטוגל ובאימפריה הפורטוגזית ניתן לזהות את ההשפעות שלה, לרבות בהודו ובברזיל.

מקומות נוספים בפורטוגל עם אדריכלות מרשימה

אובידוש - העיר העתיקה אובידוש (Obidos) ממוקמת סמוך לים לצד ביצות ושדות חקלאיים, על גבעת גרניט מאוד ארוכה. העיר היא למעשה מצודה שמוקפת בחומה שעל סמטאותיה ממוקמות כנסיות רבות ושערה של העיר מקושט בקרמיקה בצבע כחול מצויר.

אלקובאשה – במפגש הנהרות אלקו ובאשה, ממוקמת העיירה אלקובאשה ובמרכזה מנזר מריה הקדושה הסיסטריאני שמעוצבת בסגנון ברוקי והיא ידועה במראה החזית שלה שמכיל פסלים מעוצבים ומרהיבים בדמותם של הקדושים בנדיקטוס וברנארד. 

 פטימה – מדובר במנזר מפורסם וחשוב בלב אירופה, הוא נחשב למוקד עלייה לרגל של רבבות מאמינים קתולים מכל העולם. היום השלוש עשרה מידי חודש, לרבות בחודשים מאי ואוקטובר, הוא יום עמוס בעולי רגל שמחפשים ניסים, בעקבות הנס שאירוע לפני יותר ממאה שנה בו התגלתה בפני שלושה בחורים צעירים, הבתולה מרים ומסרה בעזרתם מסר של שלום עולמי.

 החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים