סקירה על חיפויים: פנים או חוץ קשים או רכים

חיפוי פנים או חוץ נועד לחפות את הקירות בחלקם הפנימי, או החיצוני. החיפוי יכול להיות מורכב מסוגים שונים של חומרים קשיחים כגון: אבן טבעית, גרניט פורצלן, פסיפס, עץ, במבוק, פורמייקה, פורניר, בריקים, מתכת, זכוכית ועוד. בנוסף, ניתן לחפות גם בחיפויים רכים כגון צבע וטייחים ואם מדובר על חיפוי פנים, גם בטפטים.

מאת: אביטל מאור | צילום: | 03/04/2013


[חשוב לערוך הבחנה בין חיפויי פנים וחיפויי חוץ מבחינת דרגת עמידות החומר. מדריך זה מתרכז בחיפויי פנים, על סוגיהם השונים. לחיפויים חשיבות רבה שכן הם מעניקים איטום, בידוד ואסתטיקה גם יחד ושומרים על הקירות הקונסטרוקטיביים לאורך זמן]

 

בשונה מחיפויי החוץ - שחשופים באופן תמידי לתנאי הסביבה (למשל, קירבה לים) ותנאי האקלים (קרני השמש, רוחות, גשם, שינויי טמפרטורה גדולים וכד') - העומסים בהם צריכים לעמוד חיפויי קירות הפנים נמוכים הרבה יותר.

 

יחד עם זאת, שני החללים בהם שוררים תנאים מיוחדים, המחייבים התייחסות שונה, הם המטבח וחדרי הרחצה – בהם יש להתחשב ביתר קפדנות לנושא הלחות והרטיבות. לא בכדי בדרך כלל נהוג לחפות את הקירות בחללים הללו בחיפויים קשיחים ועמידים יותר.

אבן טבעית


בתחום חיפויי הפנים קיים היצע גדול של אבנים טבעיות מסוגים שונים. בדרך כלל, אבנים המתאימות לחיפוי חוץ יתאימו לחיפוי פנים, אך ההפך אינו נכון. השימוש באבן טבעית לחיפוי קירות בחדר האמבטיה ובמטבח הוא מוכר ומקובל. יחד עם זאת, ניכרת בשנים האחרונות מגמה של חיפוי קירות באבן טבעית (אבן צפחה, אבן טופו, אוניקס, שיש ועוד) גם בחללים נוספים בבית. חיפוי דקורטיבי כזה, אפילו בשטח קטן יחסית של שניים או שלושה מטרים רבועים, בלוויית תאורה מתאימה, יכול ליצור אפקט עיצובי דרמטי וייחודי. חיפויים כגון אלה מקובלים בקיר סלון, קיר בפינת האוכל, בחלל הכניסה וסביב עמודים פנימיים.

 

 

  

 חיפוי קירות באריחי גרניט פורצלן או קרמיקה אופייני לשימוש בחדרי האמבטיה ובמטבח. המגוון בתחום זה הוא עצום מבחינת גוון ודיגום. המגמות האופנתיות משתנות אך ניתן להצביע בכל זאת מספר כיוונים:

 

 

 גודל האריחים -  ניתן לראות מגמה של הקצנה בגודל האריחים. או שימוש באריחים גדולים, ליצירת מראה נקי, או לחילופין, דווקא חזרה לאריחים קטנים במיוחד, ליצירת מראה חם וכפרי יותר. 

 צורת האריחים 

 

כיום ניתן למצוא היצע גדול של אריחים החורגים מהמבנה הרגיל של אריח מרובע לטובת אריחים מלבניים בגדלים שונים ו/או אריחים מלבניים בתצורה של לבנים.  
הגוונים ודגמים – 

פלטת הצבעים כיום נעה בין הצבעים הבהירים כגון לבן, שמנת, בז', דרך שילוב של גוונים בוהקים ודומיננטיים כמו אדום, ירוק, סגול וצהוב ועד לגוונים הכהים של אפורים ושחורים. הדגמים רבים מאוד ומתייחסים לסגנונות עיצוביים מבוקשים. יחד עם זאת חשוב לציין שמקובל כיום ליצור, הן במטבח והן בחדרי הרחצה, שילובי אריחים חלקים ובעלי דוגמה (פרחים, איורים, פסים וכד'), על מנת ליצור חזות אסתטית ולא מכבידה. 

 


 

'זהבי עצמון'
 
פסיפס

 

הפסיפס הוא שימוש באריחים בגודל קטן במיוחד (החל מ- 1X1 ס"מ) העשויים מחומרים שונים, על מנת ליצור באמצעותם תמונה, כתם צבע, או פסים דקורטיביים. הפסיפס יכול להיות עשוי מקרמיקה, זכוכית, אבן טבעית ועוד, בשלל צבעים וטקסטורות. את הפסיפס כדאי לשלב בחוכמה, בשילוב עם אריחי החיפוי הרגילים שנבחרו.

 

  

 

Bricks

 

אחד מחיפויי הקיר הדקורטיביים שחדרו לעיצוב הפנים הוא חיפוי באמצעות לבנים (Bricks). את אלה ניתן לחלק לשני סוגים עיקריים: לבנים חדשות ולבני פירוק. כך או אחרת מדובר בדרך כלל על נגיעה בקיר אחד, נישה, סביב עמודים וכד', המעניקים לחלל מראה ייחודי שיכול לנוע בין סגנון כפרי לסגנון אורבאני, תלוי בסוג הלבנים ובהקשר לחלל. 


  

 

עץ

כאשר מדובר על חיפוי פנים, ניתן לעשות שימוש בחיפוי עץ טבעי. גם כאן מדובר על אלמנט דקורטיבי המוסיף עניין בחלל ובדרך כלל ייעשה בו שימוש במינון לא מכביד. כיום ניתן למצוא חיפויי עץ המגיעים כפלטות גדולות ושטוחות או דווקא חיפויי עץ העשויים מקוביות עץ בגבהים שונים, היוצרים עניין וזרימה. 

 

'מי השרון'
  

 

דפוס דיגיטלי

עידן הדפוס הדיגיטלי מאפשר כיום להזמין אריחים 'אישיים' המודפסים בדוגמה ייחודית ופרטנית נבחרת. 

 

'סטודיו לקרמיקה'
  

 

זכוכית

זכוכית היא בהחלט אחד החומרים החדשים שנכנסו לתחום חיפויי הפנים. בזכוכית ניתן להשתמש כחיפוי במרחבים שונים בתחום הפנים: במטבח, בחדרי הרחצה וגם בחדרי המגורים. אחד החידושים האחרונים בתחום הוא שילוב של דפוס דיגיטלי על זכוכית, המאפשר ליצור משטחי זכוכית שעליהם מודפסת דוגמה נבחרת אישית.

 

'Tifa arts'
  

 

קוריאן

חומר הקוריאן מוכר מזה זמן כחומר ליצירת משטחים. הקוריאן (Corian) פותח על ידי חברת 'דופונט' האמריקאית, ליצירת משטחים המתחברים באמצעות דבק ייחודי ההופך ה'מעלים' את התפרים והחיבורים, ליצירת משטח אחיד. יתרונות משטחי הקוריאן בכך שהם אנטי-בקטריאליים ואינם סופגים נוזלים ובכך הם מהווים פתרון טוב כמשטחים במטבח ובחדר הרחצה. בזמן האחרון ניתן להצביע על שני חידושים בתחום הקוריאן. האחד הוא יצירה של קוריאן בגוונים ובדיגומים רבים (מלבד לבן), גם כאלה בעלי שקיפות. החידוש השני הוא בפיתוח הקוריאן כלוח המיועד לחיפוי קירות. כאשר מיישמים את הקוריאן כמשטח עבודה וממשיכים עם חיפוי קיר מאותו החומר, מתקבל מראה המשכי, ייחודי ונקי.

 

'רגבה'
  

 

[אחד החידושים המעניינים בתחום האריחים הוא כאלה המגיעים עם דוגמה בסגנון גרפיטי, פופ ארט, עיתונים ועולמות תוכן שונים. שילוב של קטע אריחים מסוג זה מוסיף עניין וחיוך בעיצוב הפנים]

מתוך 'חיפויים', "המדריך לחיפויים וריצוף" 2012.  

 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי