דברים טובים באים בזוגות

הם מתחילים ומסיימים את היום יחד, את יום העבודה הם ממשיכים גם הרבה אחרי שחזרו הביתה ומעידים שבתחום יצירתי ומרגש כמו אדריכלות ועיצוב, שיתוף פעולה מקצועי עם פרטנר לחיים עושה רק טוב. לרגל יום האהבה הבינלאומי, ריכזנו את הזוגות שבחרו לשלב בין האישי למקצועי ואמונים יחד על הפרויקטים מהיפים בישראל. 

מאת: בית ונוי | צילום: | 14/02/2019

רבים מסיפורי ההצלחה בהיסטוריה של העיצוב והאדריכלות הבינלאומית כוללים יוצרים סוליסטים שבחרו ליצור לבד. המקרים המוכרים לנו, בהם בני זוג בחיים לנתב את הקשר הזוגי גם לפסים מקצועיים, הם מעטים אך בהחלט קיימים. כך למשל צמד המעצבים האייקוני ריי וצ'ארלס איימס או אדריכלי העל לינדון נרי ורוזנה הו (Neri&Hu) שהוכיחו שטובים השניים מן האחד. והם לגמרי לא לבד- גם בסצנת העיצוב המקומית יש לא מעט זוגות שבחרו לשלב בין העולמות והם מהווים את ההוכחה שסימביוזה גם בשעות העבודה יכולה לעשות טוב לזוגיות ולהפך וכן, בכוחה לברוא לעיתים פרויקטים ראויים לשבח שאף זוכים להצלחה בעולם. 


השניים שמסקרנים את ביונסה- דן והילה ישראלביץ- ישראלביץ אדריכלים

את הילה פגש האדריכל דן ישראלביץ עם סיום לימודיו בסקוטלנד. השניים פגשו בבר תל-אביבי בזמן שהיתה בחופשת סימסטר בפקולטה (תחזיקו חזק) לאדריכלות.  מהר מאוד הבינו השניים שהעיסוק והאהבה המשותפת לארכיטקטורה גם תורמת ומחזקת את הקשר ההולך ונבנה והחליטו עם סיום לימודיה של לחבור ולהקים משרד משותף.

 

האדריכלים דן והילה ישראלביץ, צילום: תומר שלום-סטודיו תומס
 

 

"כבר משלבי הקשר הראשונים הרגשנו שנוצר בונדינג בכל המישורים, גם המקצועי", מספר דן. "ישבנו בדייטים הראשונים כשעל השולחן פרוסות תכניות עבודה וסקיצות שהכינה הילה לסמסטר הקרוב. משם התקדמנו: הילה המשיכה את התואר במרץ ואני, עד שסיימה  עבדתי כפרילנס במשרדי אדריכלים מובילים. ב-1997 פתחתי את המשרד אליו הצטרפה הילה שנתיים אחרי". 

20 שנה אחרי משרדם נחשב לסיפור הצלחה בקנה מידה בינלאומי. הם ידועים ביכולתם לנתח לעומק כל נדבך בפרויקט ולתת גדש לדיטיילים, גדולים כקטנים. לצד בתי יוקרה פרטיים מונומנטליים שמוזכרים ככאלה המשפיעים על תפיסת מרחבי המגורים בסביבתם, הם נמצאים בשלבים מתקדמים של פרויקט שאפתני בשכונת יוקרה בלוס אנג'לס שמצליח למשוך את תשומת ליבה של לא אחרת מכוכבת הפופ ביונסה.

 

ישראלביץ אדריכלים צילום: עודד סמדר

 

"כל פרויקט מתחיל מחזון משותף של שנינו ומדיאלוג שבנוי על בחינה מדוקדקת של צרכי הלקוחות, תוואי השטח, בחינה של הסביבה ומציאת פיתרונות יצירתיים לשלב בין חללי החוץ והפנים", מסבירה הילה. "באופן טבעי בתהליכי העבודה על כל פרויקט אנחנו מתפצלים וכל אחד אמון ואחראי על נדבכים שונים בפרויקט אבל לאורך כל התהליך אנחנו מתכנסים לחוות דעה ולשמור על תכנון רציף וקוהרנטי. באופן טבעי העבודה ממשיכה גם הרבה אחרי שאנחנו מגיעים הביתה. אחרי שהילדים נרדמים הלפטופים נפתחים וזהו זמן מצויין מבחינתנו להמשיך במשימה. אנחנו כ"כ מכירים אחד את השני ומתורגלים כך שאנחנו גם יודעים מתי "להפריד כוחות" ולתת לפרטנר להתעמק בתכנים שבאחריותו הבלעדית". 

 

דן והילה ישראלביץ צלם: עמית גירון


איש הפרטים ואשפית הקומפוזיציה- דורית סלע וניצן הורוביץ 

אחרי שנים בהם הסתובבו באותם חוגים מקצועיים וחברתיים, היה זה דווקא פרויקט שהפגיש בין המעצבים דורית סלע וניצן הורוביץ. כיום, אחרי יותר מ-15 שנה במהלכן בנו קריירות מפוארות בחרו שניהם לעבוד ביחד ובנפרד- דורית בעלת משרד המתמחה בשירותי אדריכלות ועיצוב פנים לדירות ובתים פרטיים וניצן מעצב פנים של דירות, בתים ומגוון פרויקטים מסחריים ואולמות תצוגה של מותגים מובילים. הם חולקים עבודה משותף ובינהם מפריד קיר בלבד. 

 

דורית סלע וניצן הורוביץ, צילום: יהודית הופמן

 

"העבודה המשותפת שלנו מאפשרת לנו לצקת בפרויקטים יתרונות ברורים ובמהלך העבודה לכל אחד מאיתנו יש נישה מאוד ברורה", מסביר ניצן. "אני איש של פרטים ודורית היא אשפית של קומפוזיציה ופרופורציה", הוא מפרגן. אני מזהה בה את היכולת לבחון ולנתח מסות,לתכנן ולהעמיד אלמנטים מורכבים  ופרט לכך היא רעיונאית גדולה. בעבודה שלי אני מתמחה יותר בפרטים, בפיתוח חדשנות ובטכנולוגיה ולכן בפרויקטים משותפים החלוקה היא ברורה ואיכותית. אנחנו מעורבים בכל פרט ועדיין יודעים לפנות מקום ולתת לאחר לבלוט בחוזקותיו".  

"היצירה המשותפת שלנו פותחת לשנינו את הראש וכל אחד מכניס את השני לתוך עולמו הוא", מוסיפה דורית. "הפרויקטים המשותפים הם כאלה בהם אנחנו מזהים פוטנציאל שהביחד יוכל לתרום  עד לכדי תוצר עוצמתי. אנחנו ניזונים מעולמות תוכן רבים אחד הבולטים שבהם עולם האופנה ומושפעים מפרויקטים בעולם, מטיולים משותפים בחו"ל, מאוכל, ובעצם כמעט מהכל".


דורית סלע וניצן הורוביץ, משרדי חברת קרדיט DNArc


"העובדה שאנחנו חווים את אותן חוויות יחד מובילה אותנו ליצור באופן מגוון כי כל אחד חווה ומעבד את הדברים קצת אחרת", מוסיף ניצן  "החוויות והמראות נצרבים בראש וצצים בזמן ובמקום הנכון. העבודה המשותפת שלנו מבוססת על תכנון, אמנות, עיצוב וחומרים. אנחנו מסיימים את מרבית הימים על המרפסת, עם כוס וויסקי ביד ומדברים על האתגרים, ההצלחות והשאיפות". 


דורית סלע וניצן הורוביץ, משרדי חברת קרדיט DNArc


טוסקנה פינת השרון- שירלי וגבי דן מביאים את העיצוב הצרפתי והאיטלקי המסורתי לישראל. 

עוד זוג שעובד במשותף (וכבר קרוב ל-20 שנה) הם שירלי וגבי דן, שאחראיים על וילות יוקרה , מרביתן בסגנון מחוזות טוסקנה ופרובנס הקסומים. הם הכירו כששירלי היתה בעיצומם של לימודי הנדסאי אדריכלות וגבי עבד בחברת נדל"ן בבעלות משפחתית. גם במקרה זה, תחומי העניין המשיקים דירבנו אותם להתקדם ולרקום עתיד מקצועי משותף. "התחלנו בקטן מתוך המרתף בבית שתכננו עבור עצמם בישוב קדימה", מספרת שירלי. "בדיעבד אני יכולה לומר שהעבודה המשותפת רק היטיבה עם הקשר שלנו. תחומי העיסוק וחלוקת התפקידים היא ברורה ומאפשרת לנו הפרדה: אני אמונה על תכנון המעטפת, פיתוח השטח, עיצוב הפנים והלבשת הבית וגבי על פיקוח עליון באתרי הבניה הרבים".


שירלי וגבי דן, צילום גלעד רדט


על אף שרוב הזמן הוא בשטח והיא במשרד, ממשקי העבודה בין השניים רבים; "בזמן שאנחנו במשרד עובדים על תכנון הפרויקט, כאיש ביצוע שחיי את השטח גבי נותן לנו המון אינפוטים חשובים", מסבירה שירלי. יש לו את הכלים להעריך האם תכנון מורכב היא בר ביצוע, אילו קשיים ובלתמ"ים עשויים להופיע בשטח וכמה כל זה יעלה בפועל ללקוח. אחרי המון שנים יחד, בנינו נהלי עבודה ואם גבי מזרז אותנו מהשטח אנחנו מקבלים זאת בהבנה ומספקים לצוות שבאתר פתרונות מיידיים. שנינו מבינים שהאינטרס הוא משותף ואין לנו זמן למשחקי כוחות ואגו". 


שירלי דן, אדריכלות, עיצוב - צלם: יואב פלג


"כל מי שאי פעם חווה שיפוץ או בניית בית יודע עד כמה מדובר בהליך קשה, מלחיץ וסבוך והיכולת שלנו לתת רשת רחבה ומענה כולל, מונעת מהלקוחות הרבה כאבי ראש ואותנו האתגר ממלא סיפוק", מוסיף גבי. "ליצור בתיםזה מה שאנחנו אוהבים לעשות לכן קצת קשה לעשות הפרדה מוחלטת בין האישי למקצועי גם אם ממש מנסים. לדוגמה קורים מקרים רבים בהם אחד מאיתנו מקבל הרבה אחרי שעות העבודה מייל או טלפון דחוף ושנינו נרתמים באתגרובהרבה לילות אנחנו מעלים רעיונות רגע לפני שהעיניים נעצמות. שנינו חיים ונושמים את העבודה ומקבלים באהבה את הבלתי מתוכננים ועושים הכל להצלחת הפרויקט, שהוא גם ההצלחה שלנו". 


פרוייקט שירלי דן , גלעד רדט

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי