מה באמת לומדים בלימודי עיצוב פנים?

הום סטיילינג, ניהול פרויקטים עיצוביים, עמידה בתקני חשמל ואנרגיה, ועד לתכנון ולעיצוב עצמו. הכל על לימודי עיצוב פנים.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: באדיבות אתר pexels י | 07/01/2020

  


נכנסים לחדר ומדמיינים מיד איך הוא יראה אחרי "מתיחת פנים" קלה? עיצוב פנים מתחיל מאהבה ומרצון ליצור ולשפר את איכות החיים, אנו מאמינים שעולם אסתטי יותר הוא עולם מעניין יותר. במהלך לימודי עיצוב פנים לומדים לא מעט על: תורת הצבע, יצירת אווירה, תאורה ומושגים נוספים. ננסה להכיר את עולם התוכן של מעצבי הפנים ונכיר כמה מהאתגרים עימם מתמודדים חלק מהמעצבים בדרך ליצירת המרחב הביתי המחודש או המשרד המרשים. 

 

הום סטיילינג

הום סטיילינג או "עיצוב הבית" הוא תחום המשיק לאדריכלות פנים אך אינו משנה את מבנה החללים אלא את התחושה והאוירה שהם משדרים. מומחי הום סטיילינג מגלים את היתרונות של החלל ומרחיבים חדרים קטנים באמצעות: תאורה חזקה יותר, גוונים בהירים, מראות ואקססוריז עדינים. שילוב נכון של צבעים ויצירת נישות מעניינות, הופכות את הבית ליוקרתי או כפרי, חמים וקלאסי או מודרני. כל זאת באמצעות חומר, צורה וצבע. מומחי העיצוב ידעו לזהות את התמונות הנכונות לשים על הקיר, את הריהוט שכדאי לבחור והאם לשלב וילון על החלון? במהלך לימודי עיצוב פנים מכירים את כל הסודות הקטנים שהופכים את הבית או המשרד לחלל עוצר נשימה.

ניהול פרויקטים עיצוביים

פרויקט עיצובי כולל תכנון מקיף של החללים אותם מעוניינים לשנות: בחירת אנשי המקצוע, חומרי הגלם הריהוט והצבע שיעניקו לחלל בסוף את הפרויקט את האווירה אליה כיוונו. כאשר מתכננים פרויקטים עיצוביים, נלקח בחשבון גם התקציב ממנו מנסים שלא לחרוג ועומד להשפיע על השינויים שיתבצעו. לעתים, שינויים אלה יצריכו שיפוץ קל ולעתים השינויים יתבצע רק ברמה קוסמטית. בנוסף, בחירת חומרי הגלם תושפע אף היא מהתקציב המבוקש וממטרת הפרויקט. מעצב פנים מתחשב במכלול האילוצים ומתכנן את הפרויקט מא' ועד ת' עד להשלמתו.

עמידה בתקנים ותקנות לרבות חשמל ואנרגיה

למרות שנראה כאילו עיצוב פנים של חלל אינו כולל מגבלות מעבר לגודל החלל, בפועל פעמים רבות מעצבי הפנים צריכים לקחת בחשבון תקנות שונות. החל ממגבלות הקשורות לעבודה עם חשמל, לתכנון נכון של שימוש בתאורה טבעית (אור השמש) ולהגבלות הנוגעות לחומרי הבנייה. על המעצבים להכיר את תקנות הבנייה ושינויי חקיקה אחרונים היכולים להשפיע, למשל, על גודל חדר המדרגות. היבט נוסף שנלמד בתחום זה וקשור בעיקר לעיצוב משרדים ושטחי מסחר הוא נושא הנגישות שזכה לעדכוני חקיקה רבים בעשור האחרון. 

העיצוב עצמו: תכנון דו ממדי ותלת ממדי

כאשר למעצב יש חזון מסוים עליו להעבירו ללקוח בדרך בה יוכל להמחיש את חלוקת החלל החדשה, התאורה הצפויה בכל חדר, המקום הפנוי שישאר בכל חלל והתחושה הכללית של הבית. כיום, ניתן ליצור כל זאת באמצעות מודלים דו ממדיים או תלת ממדיים הן פיזיים והן על גבי תוכנת מחשב. במהלך לימודי עיצוב פנים לומדים לבצע את הרישומים של הסקיצות הבסיסיות עד לתכנון המוצר המוגמר. 

לסיכום, עיצוב פנים הוא תחום מרתק המאפשר להפוך חזון למציאות מרהיבה. כיום יש לתחום זה ביקוש רב הן בתחום עיצוב חללי מגורים, בתים פרטיים ומגדלי מגורים והן בתחום המסחרי והבנייה למשרדים. במהלך לימודי עיצוב פנים זוכים הן לידע התאורטי המקיף שנצבר בתחום והן לניסיון מעשי בתכנון פרויקטים לדוגמה ויצירת תיק עבודות לשימוש עתידי. 

 


 

 

 

 


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי