עיר פרבר

האם סגנון חיים חייב להיות קשור למיקום פיזי, גיאוגרפי? האם הכפר יכול לבקר בעיר או שהעיר מסוגלת לאמץ ריחות של שדות פרוסים? על הכפר והעיר בפרספקטיבה של שבעה עשורים

מאת: אורי סלע | צילום: | - 06/07/2018

ישראל חוגגת 70. זה אמנם צעיר במונחים גלובליים חוצי אוקיינוסים, אבל זה גיל שכבר צבר קילומטראז'. זה גיל שהבינה תופסת בו מקום מרכזי, שמאפשר לקחת הכול בפרופורציות. מי שחגג 70, הבין את הפטנט שניסו ללמד אותנו בעולם הזה ולוקח הכול בקריצה. נדמה שהקילומטראז' הזה בא לידי ביטוי כמעט בכל תחום במדינה. שנים של הקמה אינטנסיבית והגדרות הולידו טעם ישראלי, מטבח ישראלי, סגנון ישראלי. היכן הישראלים גרים וכיצד הם מעצבים את חללי הבית הפרטי שלהם?

כפר עיר כפר
גג עירוני. עיצוב: אורון מילשטיין, צילום: אלעד גונן

כפר עיר כפר
אדר׳ איריס אבנרי דביר-בית בהרצליה, צילום: רן ארדה

ב-2006 הסתיימה בנייתם של מגדלי אקירוב, בתכנון משרד האדריכלים יאסקי מור סיוון, שמייצגים את הדור החדש של מגדלי המגורים. שנתיים מאוחר יותר קמו מגדלי YOO, גם הם בתכנון יסקי מור סיון, על עיצובם היה אחראי המעצב פיליפ סטארק שבאותן שנים היה שם רענן והרבה פחות נדוש מכפי שהוא היום. אחריהם צצו עשרות רבות של מגדלים נוספים ואפשר לומר שמגמה זו העמיקה את העיסוק האדריכלי ביכולת להעתיק את חיי הכפר המרווחים לקומה 40 בבניין מגורים.

 

כפר עיר כפר
תכנון ועיצוב: לירן בן איבגי. צילום: עידן גור

כמי שעוסק בין השאר, בעיצוב הפנים של לא מעט דירות יוקרה ואף היה אחראי על עיצוב הפנים במגדל 'אינפיניטי' של קבוצת חג'ג', מסביר האדריכל עודד לביא את תפיסות המגורים המתקדמות, להבנתו, "מגדל יוקרה הוא למעשה 100 ומשהו בתים פרטיים. אלו לא דירות. מי שרוכש דירה במגדל יוקרה רוכש חוויית מגורים שהיא לפחות כמו זו שמספקת וילה צמודת קרקע, אם מדובר בקומה ה-17 או בקומה ה-30. התפיסה הזאת מאפיינת היום את היזמים, המתכננים, מעצבי הפנים וכמובן הדיירים. הרבה מהרוכשים במגדלים האלו הם חבר'ה בגילאי 50 פלוס שהמעבר מהפרברים לעיר, הוא אלטרנטיבה נהדרת שמאפשרת להם להמשיך בסגנון החיים שיצרו לעצמם ובה בעת להיות קרובים לילדים ולמוקדי הבילוי שמציעה העיר."

 

כפר עיר כפר
אדריכלית פנים: ורוניקה שפיר פרטי ריהוט: דליה ארמוני, צילום: שי אדם

    

כפר עיר כפר
בית בקיבוץ אלומות, תכנון אדריכלי: דניאלה קינן. עיצוב פנים: גרשון צור. צילום: רועי חן

 הרצון לייצר סביבה נוחה ומרווחת גם במגורים במגדל דירות אורבני, העלה לקומות הפנטהאוז ולדירות הגן בריכות שחייה רחבות ידיים. כיום אפשר להעלות כמעט כל דבר שיש על הקרקע לכל קומה במגדלי מגורים. המתמחים בהתקנת בריכות שחייה מסבירים שהרעיון הוא לעשות את הדברים בצורה מקצועית. חייבים להקפיד למשל על אקוסטיקה ברמה גבוהה מאוד ולהקפיד שבניית הבריכה תיעשה כיחידה נפרדת, על גבי מצע איטום ומערכת ניקוז איכותיים, שימנעו הפרעות של הדייר בקומה שמתחת. בניגוד לבריכה הנבנית על הקרקע, שבה חדר המכונות מוטמן באדמה, ובמקרה של פיצוץ צינור, לכל היותר הגינה מוצפת, כשמדובר במגדל מגורים חדר המכונות יושב פעמים רבות בגרעין הבניין, ופיצוץ כזה יכול להציף חדרי מדרגות ולגרום נזקים של מיליונים. בעבודה נכונה מתוך הבנה שמקרים כאלו חייבים לקבל התייחסות מבעוד מועד, מיוצרת מערכת ניקוז איכותית שמונעת בקלות נזקים של מיליוני שקלים, ועל כן יש חשיבות רבה לבחירת בעלי מקצוע איכותיים ומנוסים. כשמדובר בווילה בשחקים, הבריכות הנמכרות ביותר לדברי המומחים בתכנון ובניית בריכות שחייה, הן בריכות האינפיניטי, בריכות שמייצרות תחושה של מים העולים על גדותיהם ומתחברים עם קו האופק. אין כל מגבלה בחיפוי הבריכות האלה. אפשר לחפות אותן בפסיפס בגווני האקווה, הנחשב לקלאסיקה על זמנית, או לבחור בחיפוי המזכיר אבן טבעית בגווני בזלת, הטרנד התורן בתחום הבריכות הפרטיות.

 

כפר עיר כפר
תכנון: ישראלביץ אדריכלים, צילום: עודד סמדר

    

כפר עיר כפר
תכנון: שירלי דן, צילום: גלעד רדט

 הפנטהאוז מהיקרים בישראל, במגדל מאייר של קבוצת חג'ג', המשתרע על פני כ-1500 מ"ר הוא דוגמה נוספת, אולי אף קיצונית במונחים מקומיים, לווילה בשחקים. ריצ'ארד מאייר, החתום על מגדלי הפרימיום היוקרתיים, הוא מהאדריכלים הבולטים בסצנת האדריכלות הגלובלית והוא אחד האדריכלים הבודדים שזכו בפרס 'פריצקר'. חוויית המגורים שמציע אדריכל הצמרת, בכל אחד משלושת הפנטהאוזים שבמגדל מאייר, היא חוויה אדריכלית מרהיבה ומהודקת – החלל שתכנן מגיש חוויית לייף סטייל, מהמדויקות ביותר, המשלבת את כל החושים ומעניקה לנמצא בתוכה תחושה של ארמון צף בשחקים.

ישראלים רבים הבוחרים במגדל המגורים רוצים מזה ומזה. הם רוצה לחוש את הנהנתנות שמאפשרת וילה רחבת ידיים עם בריכה צמודה ובה בעת הם מבקשים לראות עם רדת הערב קו רקיע אורבני מנצנץ ולחוש את נגישות השיא למקום שבו הדברים קורים.

כפר עיר כפר
בית בכפר. תכנון ועיצוב: שירלי דן, צילום: אורית אלפסי

    

כפר עיר כפר
תכנון ועיצוב: שלומית זלדמן, צילום: עמית גושר

מנגד יש את מי שצריך להרגיש על הקרקע. אמנם העלינו בהצלחה רבה את הווילה צמודת הקרקע לקומה גבוהה במגדל, אך יש מי שמבקש להישאר צמוד לקרקע. אפשר לומר שסגנון הבנייה פחות מתנצל היום. זה כנראה קשור גם לגיל (של המדינה). המדינה עברה שנים של הקמה שחייבה חיים בצמצום. היום, קיימת בישראל שכבה לא מבוטלת של אנשים שצברו הון ויכולים לאפשר לעצמם לתכנן בית חלומות ולהגשים פנטזיות שבעבר הלא רחוק היו פחות מקובלות. הפרבר של ישראל היום הוא פרבר מטופל ומטופח מבעבר, ובמידה מסוימת אף מעט מנוכר מבעבר. אם פעם היה הווי שכונתי, היום סגנון החיים בפרברים הישראליים מזכיר את זה של פרברי היוקרה בניו ג'רסי. הבנייה משלבת פעמים רבות חומות וחציצות שונות המנתקות את דיירי הבית מהרחוב. במובן הפסיכולוגי יש היום רצון בהתכנסות, בשמירה על הפרטיות, וזה מורגש גם בעת תכנון הבתים צמודי הקרקע.

    

כפר עיר כפר
תכנון ועיצוב: ניצן הורוביץ, צילום: עודד סמדר

    

כפר עיר כפר
תכנון ועיצוב: שלומית זלדמן, צילום: עמית גושר

יכול להיות שעכבר הכפר ועכבר העיר ישנו זה אצל זה, חוו זה מהטוב של זה ועשו סוג של מיקס. האדריכלית שירה מוסקל, מבעלות המשרד 'הלל אדריכלות ועיצוב פנים', מסבירה ש"תחושה אפשר ליצור באמצעות עיצוב, חומרים, מוזיקה וריחות. מי שגר בדירה במרכז עיר יכול לעצב אותה באופן כפרי מאוד, עם גינת תבלינים על אדן החלון, והתחושה שלו תהיה תחושה כפרית חמימה ולא מנוכרת. ריחות של פריחות הדרים ודשא מכוסח שיעטפו את חלל המגורים, יתאימו לחיזוק האווירה הכפרית. לעומת זאת ריחות אושן וריחות מתוחכמים יותר יתאימו ליצירת תחושה אורבנית. אפשר למעשה ליצור כמעט כל תסריט." מוסקל מוסיפה ומסבירה כי ישנם אינספור וריאנטים לכל קטגוריה – "דירות עירוניות בעיצוב כפרי או כפרי-לייט ובתי כפר במבנה חווה או חאן בעיצוב מודרני-מינימליסטי. התכנון האדריכלי, עיצוב הפנים והחומריות הנבחרת הם המקנים לחלל את אופיו האמיתי. כאשר הבחירות העיצוביות מותאמות לסביבה, התוצאה הרמונית ומתבקשת. כאשר יש ניגוד בין העיצוב לסביבה נוצרות סיטואציות ייחודיות שיכולות להיות מוצלחות בתחכום שלהן וגם באלמנט ההפתעה שבהן, אך במקרים רבים הן עלולות להיות מוגזמות, מתאמצות ומלאכותיות."

 

כפר עיר כפר
מראה כפרי בדירה עירונית. תכנון: ניצן הורוביץ, פריטי ריהוט: דליה ארמוני, צילום: עודד סמדר

    

כפר עיר כפר
הלל אדריכלות ועיצוב פנים, צילום: עודד סמדר


יצירת קשר - עיר פרבר