הקיר הכחול שנותן את הטון

מהפך לדירת מגורים בה מתגוררות אם ובתה בת ה-9, מדירה חשוכה ו"כבדה" לדירה מוארת ואלגנטית.

מאת: יונת אטלס וקרט | צילום: ליאור שניידר | עיצוב: סטודיו פגי למפרט

הבית: דירה בת 4 חדרים, בשטח של 94 מ"ר. הדירה נמצאת בבניין רב קומות שנבנה בשנות ה-90. הדירה אמנם עברה שיפוץ לפני כ-8 שנים אך העיצוב בה לא תאם את רצונות דיירות הבית ולכן האם פנתה לסטודיו פגי-למפרט.


"החלום של הלקוחה היה ליצור בית עם אווירה קלאסית אך לא כבדה", מספרות מעצבות הפנים. "הלקוחה הייתה פתוחה לרעיונות שלנו ולא הציבה מגבלות עיצוב מסוימות למעט הרצון שלה להכניס צבע בצורה אלגנטית וליצור דירה מעוצבת ונעימה".


האתגר: מכיוון שהדירה פונה לכיוון צפון היא חשוכה למדי. האתגר היה ליצור דירה מוארת מצד אחד אך ללא התפשרות על הכנסת צבע מצד שני. האילוץ העיקרי היה התקציב המוגבל ולכן העיצוב התבסס על הקיים ועל יצירת אלמנטים מעניינים בתקציבים לא גבוהים, זאת תוך שימוש בצבע, קרניזים, החלפת חזיתות וכד'.


הקיר הכחול שנותן את הטון
הקיר הכחול שנותן את הטון

 

בפגישה מול הלקוחה הוחלט לא לקנות לדירה שום דבר חדש, אלא אם הוא חיוני, ובנוסף הוחלט לא לבצע שינוי ברצפת הדירה. רוב התקציב הוקדש לשיפוץ חדרי הרחצה. במטבח הוחלפו החזיתות ונוספו מדפים לאחסון ונוי. בחדר השינה הוחלפו החזיתות והידיות בארון הקיר על מנת שיתאימו לעיצוב החדש.  


מאירים את החלל


בשלב התכנון הוחלט לעצב את הבית  בגוונים מודרנים ו"חיים" יותר, כאלה שיכניסו את האופי הדומיננטי של הדיירת. על ידי שילוב בין צבעים המוגדרים "מודרניים" וקרניזים שמאפיינים את הכיוון הקלאסי נוצר סגנון "אירופאי מודרני".  

בחלל הציבורי ישנו קיר אחד כחול ונועז שנותן את הטון.  על מנת לשבור את הכבדות שעלולה הייתה להיווצר עקב צבעו הכהה של הקיר, החליטו מעצבות הפנים ליצור מסגרות באמצעות פרופילים דקורטיבים. מסגרות אלה יצרו קלילות ובנוסף תחמו אזורים מיועדים לתאורה ולתמונות.  

 

  

הקיר הכחול שנותן את הטון
צבעים "מודרנים" וקרניז "קלאסי" מכתיבים את הסגנון בחלל

האווירה הכללית בבית עודנה באמצעות שילוב בין חומרים חדשים לרהיטים הקיימים: הוספת מדפי עץ לנישה קיימת והנחת פרטי עיצוב ונוי עליהם. הכנסת שטיח מ"גלריית מיקלולה" שמוסיף רכות ומשלב בגווניו את צבע הקיר. הספה, בגוון מנטה בהיר עדין, תוכננה בקווים ישרים אך שולב בה קפיטונאז', דבר שהתכתב עם הסגנון האירופאי-מודרני שנוצר בבית. לצד הספה הוצבו שני כיסאות שנרכשו ב"גלריית וינטג' מאניה" ורופדו מחדש בגוונים רכים. על הקיר הכחול נתלו שתי מנורות שחורות מיוחדות. לעומתן נבחרה מנורת כדור זכוכית אטומה לבנה מעל פינת האוכל. כמו כן, בתוך שניים מהמסגרות שיצרו הקרניזים, נתלו תמונות בסגנון נקי ובהיר שנרכשו מ"סטודיו 1:135."


תפקיד נוסף לקריניזים היה להכניס משהו "מובנה" עם גיאומטריה ישרה לתוך  החלל הציבורי אשר בו קיים קיר זוויתי שמקנה לדירה מראה קצת מעוקם ומיושן.  "למעשה הקיר הכחול והקרניזים שימשו עבורנו עוגן עיצובי", מספרות המעצבות." קו זה רץ לאורך הדירה כולה – במטבח שארונותיו היו במצב יחסית טוב הוחלפו הדלתות לחזיתות קלסיות עם קרניז דקורטיבי. קירות המטבח נצבעו גם הם באותו גוון כחול של הסלון ליצירת המשכיות. חדר העבודה וחדר הילדה, המשיכו את הקו הצבעוני".

הקיר הכחול שנותן את הטון
הגוון הכחול ממשיך במטבח ליצירת המשכיות

ללקוחה היה חשוב מאוד להכניס ציור פורטרט אישי שלה שגווניו ירוקים. חדר העבודה נבחר כמקום אידיאלי לפורטרט ולכן גווניו משתקפים בנגרות שנצבעה בצבע ירוק חאקי תוך שילוב של קרניזים דקורטיביים בדלתות וקישורם לסגנון העיצובי. דרישה מעניינת נוספת של הלקוחה, העובדת באחת מחברות התעופה, הייתה ליצור אחסון נוח למזוודה שתוכל להישלף בצורה קלה בכל רגע נתון. לשם כך נבנה ארון ייעודי ממנו קל לשלוף את המזוודה ללא צורך בהרמתה.

 

הקיר הכחול שנותן את הטון
צילום: ליאור שניידר

לחדר הילדה נרכשו שולחן וארון חדשים, המיטה הושארה כפי שהייתה. על מנת להכניס טוויסט מעניין, שולב טפט מיוחד ולא ילדותי מדיי ושטיח בצבע ורוד פוקסיה נועז שמאפיין את הטמפרמנט של הילדה.  

    

הקיר הכחול שנותן את הטון
טפט ושטיח נועזים בחדר הילדה מכניסים טוויסט עיצובי מעניין

חדר השינה של האם עוצב בגוון רגוע ומונוכרומטי יותר. בדומה למטבח, הוחלפו חזיתות הארון ונצבעו בגוון ירקרק עדין ורך. המיטה הושארה ולצידה שולבו שידות וינטג' אשר נצבעו מחדש ועליהן הוצבו מנורות קריאה בסגנון מודרני. הוילון בעל גווני פסטל רכים נמתח לאורך כל הקיר בגב המיטה ומטשטש הימצאותו של חלון קטן ולא ממורכז מאחורי המיטה.

 

הקיר הכחול שנותן את הטון
חדר השינה - רגוע ומונוכרומטי

    

הקיר הכחול שנותן את הטון
חזיתות הארון הוחלפו ונצבעו בגוון ירקרק עדין

 

שני חדרי הרחצה שופצו מן היסוד. הנגרות בחדר הרחצה הכללית נבחרה בשחור אלגנטי, בשילוב ידיות בצבע ברונזה ולבן והונחה פלטת בציפוי פורניר אלון. הרצפה חופתה באריחים בצבע שחור-לבן קלאסי. בחדר הרחצה שביחידת ההורים הוחלט להכניס יותר חום באמצעות עץ אלון הן ביחידת הכיור והן במדפי עץ עבים.

 

הקיר הכחול שנותן את הטון
חדר הרחצה - גווני שחור ולבן קלאסיים


קצת על סטודיו פגי למפרט - 

עבודות הסטודיו מאופיינות בקו המשלב נגיעות אישיות, תוך מתן שירות מקצועי, מסירות ומעורבות גבוהה בכל פרויקט ופרויקט.

ליהי למפרט היא בוגרת המחלקה לצילום בבצלאל והחוג לעיצוב פנים בבית הספר הגבוה לעיצוב בניו יורק PARSONS. אורית גורן-פגי בוגרת האוניברסיטה העברית ולימודי עיצוב פנים בטכניון.

 

בקרו באתר הסטודיו- www.plstudio.co.il

לעמוד הפייסבוק- לחצו כאן

 

הקיר הכחול שנותן את הטון
ארון חדר השינה לפני

    

הקיר הכחול שנותן את הטון

הקיר הכחול שנותן את הטון
מדירה חשוכה לדירה מוארת ואלגנטית

תגיות

יצירת קשר - הקיר הכחול שנותן את הטון