מתי צריך לבצע שיקום למבנה?

שיקום מבנים הוא תהליך של חידוש מרקם מבנה ישן, או חלק ממנו, כך שייראה ויתפקד כמו חדש. שיקום עוסק בתיקון נזקים והסרת השפעות הזמן. הוא כולל תיקונים בגגות, קירות, רצפות, חלונות ויטראז' וחלקים נוספים. זה עשוי לכלול גם הסרת גרפיטי או תוספות לא רצויות אחרות לחלק החיצוני. זה עשוי לכלול גם התאמה לשימושים חדשים כמו הוספת רמפה לכיסא גלגלים לבניין שעובר הסבה לדירות. המטרה העיקרית של השיקום היא החזרת מבנה למצבו המקורי. התהליך יכול להיות יקר וגוזל זמן, אבל זה גם יכול להיות מתגמל מאוד לראות את ההיסטוריה של הבניין חוזרת לחיים. תהליך השיקום מתחיל בדרך כלל בהערכת מצב המבנה על ידי איש מקצוע. לאחר מכן, תוכנית לתיקונים ושיקום, אשר מיושמת לאחר מכן על ידי אומנים מיומנים.

מאת: | צילום: קרדיט תמונה: freepik | 27/12/2022
שיקום מבנים

שיקום מבנים מסוכנים יכול להיות תהליך יקר מאוד וגוזל זמן רב. שיקום בניין עוסק לא רק במבנה הפיזי, אלא כולל גם את הפנים והחוץ. עלות שיקום מבנה תהיה תלויה בסוג המבנה, מה צריך לשחזר וכמה נזק נגרם לו. לדוגמה, אם צריך לבנות מחדש את החלק החיצוני אז זה יעלה יותר מאשר אם רק צריך לעשות סיוד. תהליך שיקום מבנים הוא תהליך מורכב. זה כולל היבטים רבים כמו העיצוב, החומרים והאלמנטים האדריכליים. הדבר החשוב ביותר שיש לקחת בחשבון הוא האותנטיות של המבנה. פרויקט שיקום מבנים דורש תכנון וביצוע קפדניים על מנת להבטיח שהוא עומד בכל דרישות הבטיחות ועומד בקנה אחד עם כל הקודים הרלוונטיים. שיקום מבנים הוא תהליך של חידוש החוץ והפנים שלהם על מנת לשמור על חזותם ושלמותם ההיסטורית. שיקום מבנים הוא תהליך מורכב וארוך שיכול להיות יקר. חשוב להבין מהו המבנה מורכב לפני תחילת תהליך השיקום. לבניין שלושה מרכיבים עיקריים: החזית, המסגרת והמילוי. החזית מכסה את מה שאנו רואים מבחוץ וכוללת דברים כמו לבנים, אבן, טיח או לוחות מתכת; הוא כולל גם חלונות ודלתות. המסגרת תומכת במה שאנו רואים מבחוץ אך אינה כוללת את החומרים הרשומים עבור חזיתות. המילוי מתייחס לכל שאר החלקים המרכיבים את הבניין לרבות רצפות, תקרות, קירות, מדרגות וכו'. יש לשחזר את חזית הבניין לאחר שנים של חשיפה לאלמנטים סביבתיים כמו רוח, גשם או שמש שעלולים לגרום להידרדרות פני השטח או סדקים בלבנים או אבן; זה ישפיע על המראה שלו ויכול להוביל
קרדיט תמונה: freepik
קרדיט תמונה: freepik

עיצוב ובנייה של מבנים

בניין הוא מבנה גדול ומורכב המשמש בדרך כלל כבית, עסק או מקום עבודה. המבנים בנויים לרוב מסוגים שונים של חומרים כמו בטון, פלדה, עץ ואבן. ניתן לחזק מבנים על מנת להפחית את הסיכון לקריסה. ישנן דרכים רבות לחזק בניין. אלה כוללים הוספת אלמנטים מבניים כגון קורות ועמודים כדי לספק תמיכה למשקל הבניין. דרכים אחרות כוללות שימוש בקירות גזירה כדי להתנגד לכוחות רוחביים על מבנים הנגרמים מעומסי רוח או כוחות סיסמיים. החשיבות של עיצוב ובנייה של מבנים הייתה עניין מרכזי עבור אדריכלים, מהנדסים ובנאים במשך מאות שנים. הצורך לחזק מבנים אינו רק עניין מודרני. במאה ה-19, היה צורך גדול לחזק מבנים ככל שהם גדלים. הבעיה הייתה שככל שהבניין גבוה יותר, כך היה לו משקל רב יותר בכל קומה. המשמעות היא שהרצפות יצטרכו להיות עבות וכבדות יותר מה שיגרום למשקל רב יותר בקומות התחתונות. זה בתורו הקשה על אנשים לעלות במדרגות או אפילו להשתמש בהן בכלל. על מנת להתמודד עם הנושא הזה, המהנדסים היו צריכים למצוא דרכים להפוך מבנים לקלים יותר מבלי לפגוע בחוזקם. הם עשו זאת על ידי שימוש במסגרות פלדה שהיו הרבה יותר קלות מחומרי בניין מסורתיים כמו אבן או לבנים אך עדיין חזקות מאוד. חיזוק מבנים הוא מנהג הנדסי נפוץ המשמש להגנה על מבנים מפני רעידות אדמה, רוחות ואסונות טבע אחרים. ישנן טכניקות רבות שניתן להשתמש בהן לחיזוק מבנים. חלק מהפופולריים ביותר כוללים הוספת תמיכה מבנית, חיזוק בסיס, הוספת מסגרות פלדה והתקנת קירות גזירה.
קרדיט תמונה: freepik
קרדיט תמונה: freepik

החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים Ecommerce Website Development