מה בין תיירות לתחנות אוטובוס, אצטדיון כפתרון למצוקת דיור, ומה אפשר לעשות עם תחנות מטרו נטושות?

 

מפה ומשם - עיצובים מדליקים מרחבי הגלובוס

מאת: | צילום: | 29/01/2015

מחכים לאוטובוס

בכפר הקטן קרומבאך באוסטריה מתגוררים כ-1000 איש בלבד. כדי לעודד את התיירות למקום הוזמנו שבעה אדריכלים בינלאומיים מובילים מיפן, סין, צ’ילה, ספרד, נורבגיה, בלגיה ורוסיה, על מנת לתכנן תחנת אוטובוס מקומית, כאשר במקום שכר עבור עבודתם הוצעה להם חופשה של שבוע במקום.

 

בנוסף, משרדי אדריכלות מקומיים הציעו להם את עזרתם בתיווך עם בעלי מלאכה מקומיים שיוכלו לסייע בחומרים לבנייה. מטרת הפרויקט, לדברי המתכננים, היא לקשור בין הישגיה של האדריכלות המודרנית הבינלאומית ובעלי המלאכה המסורתיים המקומיים המתגוררים באזור. ואמנם, תוצאת הפרויקט הלא שגרתי: שבעה מבנים שונים זה מזה המשקפים לדעתם את השילוב שבין תכנון מודרני וחומרים ומלאכות מסורתיות.


www.kulturkrumbach.atממחזרים תחנות


בפריז קיימות 11 תחנות מטרו, מהן עוד מימי מלחמת העולם השנייה, שמסיבות שונות כבר אינן נמצאות בשימוש, אלא ניצבות ריקות כתחנות רפאים. האדריכל מנאל רשדי, המתגורר בפריז בשיתוף עם האדריכל ניקולאד לאסן, החליטו להחזיר לחיים את הפאר של מערכת התחבורה הציבורית הצרפתית, כאשר בתוך כך הם מציעים מספר תוכניות להפיכתן לחללים שונים לטובת תושבי העיר, דוגמת אולם תיאטרון, בריכת שחייה, מסעדה ובר.


  

"זה אמנם נראה ונשמע דמיוני לשחות בתחנת מטרו" אומר רשדי, "אולם בעיר יש מחסור חמור בשטחים מסוג זה וניצול חללים אלה יכול בהחלט לעזור". לדבריו ולדברי לאסן, המועמדים השונים לראשות העיר פריז מגלים עניין בתוכנית, וימים יגידו אםאמנם תצא לפועל.

 

www.oxoarch.com


מונדיאל כל השנה


לאחר סיום טורניר הכדורגל הגדול והיקר ביותר בעולם נשאלת השאלה מה יקרה עכשיו בברזיל עם כל האיצטדיונים אשר נבנו במשך שבע שנים בהשקעה אדירה. במדינה הסובלת ממחסור חמור במקומות דיור, החליטו שני אדריכלים מצרפת ומצ’ילה להציע תוכנית מהפכנית בשם "Casa Futebol” שבה ייבנו בחלק מהאיצטדיון יחידות דיור מודולאריות קטנות וכך ינוצל שטחו כפתרון למצוקת הדיור.

 

 

ההצעה, אשר הוגשה במסגרת "פרויקט אחד בשבוע”, היא אמנם עדיין בגדר קונספט בלבד, אבל בהחלט מהווה חומר ראוי למחשבה, גם לגבי איצטדיונים נוספים ברחבי תבל.


www.1week1project.org 

 

 

 

 

 


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי