דיור בר קיימא בהשראת ערי הבסטיד

גריד גמיש בהשראת ערי הבסטיד, כאשר ההחלטה מה לשמר נקבעה על פי מפת מגרש הרוסים של קונרד שיק משנת 1894

מאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: | אדריכל נעם בן חורין - 03/04/2013
איים אורבנים- איך מנסחים אותם מחדש, ובכלל זה את בנייני הציבור והרחבות המשתרעות בחזיתם, כך שיהוו חלק מריקמה אורבנית? הפתרון שנבדק הינו גריד גמיש בהשראת ערי הבסטיד, כאשר ההחלטה מה לשמר נקבעה על פי מפת מגרש הרוסים של קונרד שיק משנת 1894. 

 

  

העקרונות העיצוביים התגבשו תוך כדי התהליך הארכיטקטוני ונמצא כי בשיטה זו של הגריד הגמיש נוצרת אפשרות להגברת הנגישות, והגמישות מאפשרת התייחסות לתכסית קיימת והשגת ייחודיות של כל יחידת גרעין מולדולרי. התכסית הקיימת כוללת בניינים לשימור, עצים, ואלמנטים אשר שרדו את הזמנים שחלפו ויש בהם כדי ליצור זהות מקומית.

 

כל יחידה כוללת כ- 100 יחידות דיור לפי מפתח של ¼ מכל קבוצת גודל וגימור.
מפלס הכניסה בכל גרעין נחלק כך שמחציתו הינה לשימוש הדיירים בלבד, המחצית השנייה לכלל העוברים ברחוב, אם לשהיה ואם למעבר על הציר, ובתוך אף מתקבלת הדרגה של החלל- מהציבורי אל הפרטי.
בדרך זו, כל בניין, גם כזה המארח את השלטון המקומי/ עירייה, הופך להיות מבנה ציבור ללא מירכאות. עיקרון עיצובי נוסף הוא חיבור על ידי חשיפה, ובמקרה זה חשיפת בית המישפט אל רחוב יפו או הנגשת גן דניאל לרחוב יפו.
 הפרויקט מציע מגוון יחידות דיור - ארבעה סוגים - ומונע בכך אזורי "רפאים", כאשר הנוכחות הרציפה גם מגבירה את תחושת הבטחון האישי.
חצרות - במרכז כל גרעין ישנה חצר, המאפשרת מיני קהילתיות מחד, ופרטיות מאידך, כי כל אחד צריך פינה ירוקה. בכל הגגות מותקנות יחידות סולריות להפקת חשמל.

 

תערוכת דיור בר קיימא בר השגה הוצגה בכנס בניה ירוקה 2, אשר התקיים בתאריך 30.11.2011
בתערוכה הוצגו תוכניות לשכונות בר קיימא מאת אדריכלים נבחרים

 

יצירת קשר - דיור בר קיימא בהשראת ערי הבסטיד