Scubi - דיור בר קיימא

Scubi הינו בלוק בניה בעל מימדים משתנים הנותן פתרון לדיור בר השגה לזוגות צעירים 

מאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: | GreenLiving, A&D Studio 03/04/2013
"במטרה ליצור פתרונות דיור בר השגה לזוגות צעירים ולזכאי משרד הבינוי והשיכון, קיבלה המועצה החלטה הקובעת כי במסגרת שיווק של קרקעות במכרזים בשיטת "מחיר למשתכן" יחויב הקבלן לבנות דירות קטנות, שגודלן אינו עולה על 100 מ"ר באזורים ללא עדיפות לאומית ועל 120 מ"ר באזורי עדיפות לאומית."
[ישיבת מועצת מקרקעי ישראל 10.8.2011 - אתר משרד הבינוי והשיכון]

 

 

 

"דיור בר השגה-בר קיימא" אינו עוד סלוגן בפי כל, מדובר בצורך עכשיוי ואמיתי לפתרון בעיה לא פשוטה, הן ברמה הארצית והן ברמה הגלובאלית. ההצעה המובאת להלן מציגה מהפכה בתפיסת המושג "בניה קונבנציונאלית". המהפכה, שהינה תפיסתית-מערכתית בעיקרה, באה לענות על צורך- יצירת דיור בר השגה בר קיימא, ובתוך כך היא מתמקדת במוצר אחד פשוט שעשוי לשפר את איכות חיינו מבחינות רבות, ה- Scubi.

 

במסגרת מכרזי "מחיר למשתכן" היזם הזוכה קונה את הקרקע בחצי מערכה האמיתי, ומתחייב למכור את הנכסים שיבנה במחיר הנמוך ביותר שהוצע במסגרת המכרז. אם נגלם הפחתה של 50% מערך הקרקע היחסי בעסקת רכישת דירה בת 100 מ"ר בתל אביב רבתי, נעמוד עדיין על סכום שמרבית האוכלוסיה הזכאית אינה יכולה לעמוד בו. המסקנה המתבקשת היא שיש צורך דחוף להוזיל את עלויות הבניה באופן משמעותי. עלויות הבניה נובעות מתכנון ורישוי, חומרי גלם וכח אדם. חומרי הגלם מתחלקים לשניים, חומרים שחורים(בניה) וחומרים לבנים(גמר), וההצעה המובאת להלן מתמקדת בהפחתת עלויות החומרים ה"שחורים" וכח האדם.

 

 

קבוצת GreenLiving, תכנון וליווי בניה ירוקה
 

 

דוגמת קומפלקס מגורים למעוטי יכולת המבוסס על טכניקת הבניה של ה- Scubi
 

ה- Scubi הינו בלוק בניה מפלסטיק ממוחזר או פולימר ביולוגי(ביו-פלסטיק), בעל מימדים משתנים בהתאם לעובי הקיר ולאורך הבלוק הנדרש (10 ס"מ ומעלה). גובה הבלוק קבוע בד"כ. ה- Scubi מבוסס על שיטת שקע-תקע בבסיסו ובראשו, כך שכל חלק רוכב במדוייק על גבי החלק/ים שמתחתיו  ללא צורך בחומרי מליטה או דבקים מיוחדים. ה-  Scubi מיועד לשימוש במסגרת שיטת קונסטרוקצית שלד הבטון הנפוצה, הנדרשת לעמידה בתקנים ההנדסיים. בשל היותו יצוק מחומר הניתן לעיצוב,  ה- Scubi, הינו גמיש מאוד ליצירת תצורות משלימות הנגזרות מצורכי תפקודו בבנין המודרני, כגון- בלוק עם פתח "6-"4 לוונטה/ קולטן, בלוק עם תעלה אפקית "2 למעבר תשתיות ללא צורך בצנרת PVC נוספת, בלוק חיפוי עליון שטוח לסגירה ע"ג חלק אחרון (במקרה של מחיצה נמוכה, סף חלון או ספסל) וכד'. ה- Scubi מתאים בעיקר לאזורים בהם הפרשי הטמפרטורה בין היום ללילה אינם גבוהים, כמו במרכז וצפון הארץ, והצפי שהשימוש בו ייתן השראה לאנשים רבים יותר לבנות את ביתם באופן מקיים, למענם ולמען הסביבה. 

יתרונות השיטה:
- קיימות. ה- Scubi מופק מפסולת פלסטיק ונועד לספק פתרון לכמות האדירה של בקבוקי השתיה הנזרקים מידי יום בעולם. ה- Scubi מפחית את השימוש בצינורות PVC לתשתיות,  מותיר אתר בניה נקי שאינו מזהם את סביבתו, ואף  ניתן למחזור/פרוק.
- יעילות בניה. ה- Scubi דורש מקצועיות מינימאלית בבניה לקבלת תוצאה מדוייקת ונקיה, כך שכמעט כל אחד יכול להיות שותף בבניית ביתו. בניית המעטפת ומחיצות הפנים אורכת זמן קצר מאוד והנחת התשתיות אפשרית לביצוע במקביל. לאחר תכנון אדריכלי ממוחשב, ניתן לקבל ערכה הכוללת את כל הרכיבים לבניה בהובלה אחת מרוכזת.
- יעילות אנרגטית. שיטת הבניה של ה- Scubi מביאה לתוצאה מדוייקת, בחפיפות מושלמות ובחיבורים "נקיים", ובתוך כך מיטיבה עם הבידוד התרמי והאקוסטי של החלל (אף הבלוק עצמו הינו בעל מקדמים תרמיים ואקוסטיים תקניים). אלמנטים כמו דלתות וחלונות משתלבים באופן מדוייק להפליא בפתחים שהוכנו עבורם בבניה, ללא מילוי רווחים בחומרים שונים ומשונים.

 

תערוכת דיור בר קיימא בר השגה הוצגה בכנס בניה ירוקה 2, אשר התקיים בתאריך 30.11.2011
בתערוכה הוצגו תוכניות לשכונות בר קיימא מאת אדריכלים נבחרים

 

 

 


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי