דיור בר קיימא - טירת הכרמל

פרויקט נולד על ידי צעירים תושבי טירת הפועלים במטרה להביא לבנייתן של דירות מגורים בנות השגה 

מאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: | אדריכל טל דויטש, מתכננת ערים טובי כהן - 03/04/2013
הפרויקט נולד מתוך יוזמה של קבוצת צעירים תושבי טירת הכרמל הפועלים מזה כשנתיים בעיר במטרה להביא לבנייתן של דירות מגורים בנות השגה בתמהיל חברתי ובמחיר בר השגה המותאם לחתך החברתי-כלכלי של תושבי העיר. בתוך כך הוא מציג ניסיון לשלב דיור בר השגה עם דיור במחירי השוק, על פי עקרונות של קיימות חברתית וסביבתית, ומתאפיין גם בשילוב יזמות מקומית ושיתוף ציבור בתהליכים הרעיוניים והתכנוניים. הפרויקט מבוסס על מודל כלכלי על-פיו מימון דירות בנות ההשגה יתאפשר על ידי מכירת דירות יקרות יותר במחירי שוק  תוך "סבסוד" מחירן של הדירות בנות ההשגה. בנוסף, מציע המודל הכלכלי גם יזמות חברתית המוזילה את רכיב הרווח היזמי.

 

 

 

הפרויקט מציע דירות בגדלים שונים בבניין אחד: דירות גדולות למכירה במחירי השוק ודירות בינוניות וקטנות למכירה במחירים מוזלים, מתוך עיקרון מוביל של מגורים בתמהיל חברתי. 

 

מבנה המגורים מאפשר גמישות מקסימאלית בכל הקשור לסוג ולכמות היחידות המרכיבות אותו, כתוצר של המודל הכלכלי הגורס כי על תמהיל הדירות לאפשר שינויים תואמים לביקושים, למחירים המשתנים ולאיזון הכלכלי של הפרויקט- אפשרות להחלפה קלה יחסית בין יחידות בנות השגה ויחידות במחיר שוק. 
הגמישות המבנית מאפשרת הקמת ארבעה סוגי דירות בארבעה מערכי קומות שונים, כך שניתן להחליט על תמהיל היחידות גם בשלב מאוחר בהקמת הפרויקט ולשווקן באופן העונה על אופי הביקוש באזור.

 

על מנת לחסוך בעלויות, לשרת עקרונות של קיימות חברתית וסביבתית, ולאפשר גמישות מקסימלית בסידור היחידות אומצו עקרונות התכנון הבאים:
- מעטפת קבועה לאורך המבנה (למעט קומת הפנטהאוז).
- מיקום חדרים רטובים זה מעל זה בכל המפלסים ובכל סוגי הדירות.
- שטחי קומות קבועים, כאשר סוגי הדירות שונים מתקבלים ע"י הזזת מחיצות פנים.
- שטחי חזיתות מינימאליים להקטנת אובדן אנרגטי.
 
שותפים לרעיון ולהובלת הפרויקט: קבוצת צעירים לדיור בר השגה בטירת כרמל בהנחיית המתכננת חגית נעלי-יוסף. הקבוצה, הפועלת בתוך מרכז צעירים והון אנושי בליווי קרן קהילתית טירת כרמל. נתמכת על-ידי הקרן החדשה לישראל. 

 

תערוכת דיור בר קיימא בר השגה הוצגה בכנס בניה ירוקה 2, אשר התקיים בתאריך 30.11.2011
בתערוכה הוצגו תוכניות לשכונות בר קיימא מאת אדריכלים נבחרים

  

דיור בר קיימא - "טירת הכרמל"


יצירת קשר - דיור בר קיימא - טירת הכרמל