דיור בר קיימא - "דומיקס" פרויקט מגורים 2011

פרויקט המגורים דומיקס הוא פתרון חירום לצרכים ההולכים וגדלים למגורים זולים

מאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: | אדריכל זאב ברן 03/04/2013
פרויקט המגורים דומיקס הוא פתרון חירום לצרכים ההולכים וגדלים למגורים זולים, יעילים ומהירי ביצוע, ונועד לספק מענה למשבר הדיור בישראל. הפרויקט, המציע קונצפציה חדשה, תוכנן תוך התייחסות להיבטים המוזכרים לעיל, כמו גם להיבטים אסתטיים תוך אינטגרציה במרקם האורבאני.

 

 

 

המרכיב הבסיסי של פרויקט הדומיקס הוא בניין בעל 4 מפלסים (במקרה שקיימים שיפועים ניתן להוסיף מפלסים נוספים כלפי מטה), כאשר כל חדר מדרגות מזין 4 דירות בכל קומה (קיימת אופציה למעלית). כל שני מבנים צמודים תוחמים חצר פנימית המספקת אור ואוורור לכל השירותים והמטבחים, על תשתיותיהם. הקונספציה הארכיטקטונית של הקומות הנסוגות מאפשרת ליצור בכל דירה טרסות בגודל של חדר, וכל טרסה יכולה לשמש כסוכה או במידת הצורך להגדלת הדירה בחדר נוסף עם קונסטרוקציה קלה.

 

הפרויקט המוצג הוא מבנן בן שבעה מבנים כפולים, התוחמים חלל ירוק עם אופציה לבנות בו שני מבני ציבור קטנים אשר לא יגרמו הפרעות לדיירים, דוגמת מועדון, ספריה או פונקציה אחרת מסוג זה.  מסביב למבנן, בתוך החללים שבין המבנים, נוצר חלל חניה על-קרקעית המספק את צרכי הדיירים (בטבלה המצורפת מובאים כל הנתונים והמספרים הרלבנטיים). חשוב לציין כי צפיפות המגורים בפרויקט הדומיקס יכולה להגיע ל-14 עד 20 דירות לדונם, כאשר רוב הדירות הן בנות שלושה חדרים, אך ישנן גם בנות שניים וארבעה חדרים, וכן יחידות מסחר קטנות הקשורות לפינות המבנים בקומת הקרקע. באורח זה, אנשים החיים במשבצת אורבאנית דוגמת זו, של כ-230 יחידות דיור, יכולים ליהנות מהשירותים החיוניים ביותר שמצויים בהישג יד. על אף המקצב  השיטתי של הקונספציה התכנונית, התדמית העיצובית יוצרת מגוון מרנין של הנפחים האורבאניים.

 

 

"דומיקס" פרויקט מגורים 2011
 

 תוך שימוש בטכנולוגיות  ובחומרי בניה מיוחדים ויעילים, הקומפלקס יכול להבנות בפרק זמן קצר של מספר חודשים, ואומדני העלות שנעשו מוכיחים כי בנייה ירוקה על פי קונצפציית דומיקס תהיה בכ-20 עד 30 אחוז זולה יותר מבניית מגורים מסורתית. 

 

פרויקט המגורים דומיקס הוא דוגמא לאדריכלות פתוחה, עם גמישות והתאמה לשטחים בעלי שיפועים שונים ולאופציה של בניה בשלבים, וסטנדרט הבניה יכול בקלות להתאים את עצמו לתקציב הנתון של כל פרויקט. הדבר החשוב ביותר בהצעה הוא האפשרות לייצר סביבה אורבאנית פיסית אשר תשפיע באופן חיובי על התפיסה האנושית של צרכני הפרויקט ותדמית יצירתית של העיר בה הוא נבנה.

 

המתואר להלן הוא בחזקת הצעה של קונספציה תכנונית שאינה נוגעת לזמינות קרקע עליו יוקם הפרויקט. עם זאת, במצב חירום בו אנו נתונים, מחובתן של הרשויות המקומיות ושל המוסדות הממשלתיים לדאוג ליישם תקנות חירום אשר יעקפו ויגברו על הבירוקרטיה ועל תקנות וחוקים נוקשים אשר חוסמים, מעכבים והופכים לבלתי אפשריים פתרונות מתאימים למשבר המגורים.  הפרויקט נועד להסב את תשומת לבם של הצבור והממסד על מנת שבסופו של יום הוא יהווה תרומה ודרך התמודדות עם משבר המגורים באופן היצירתי ביותר.

 

תערוכת דיור בר קיימא בר השגה הוצגה בכנס בניה ירוקה 2, אשר התקיים בתאריך 30.11.2011

בתערוכה הוצגו תוכניות לשכונות בר קיימא מאת אדריכלים נבחרים 

 

"דומיקס" פרויקט מגורים 2011
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי