שדרוג מבנה קיים - בית זיקי

בית זיקי (קיצור של זיכרון יעקב) הינו בית מגורים ונבנה בתחילת האלף, ושיקולי צריכת אנרגיה נמוכה היו קווים מנחים בתכנונו כבר לפני עשר שנים.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: אדר' אלה ברנד-אדל | הרי ברנד אדריכלים ומתכנני ערים (1994) בע"מ, אדר' אלה ברנד-אדל 03/04/2013

סיום פרוייקט: שלב א' 2000 / שלב ב' - 2009 / שלב ג' - בתכנון

 

החזית הארוכה של המבנה פונה מצפון דרום; מיקום הפתחים  וגודלם תוכננו כך שהם מאפשרים אוורור טבעי וניתן לעבור את מרבית עונת הקיץ ללא צורך במזגן;הצללות בצד דרום מאפשרות חימום פאסיבי בחורף ומונעות כניסת שמש ישירה בקיץ; החזית הצפונית פתוחה ברובה  ומעניקה תאורה טבעית בלתי ישירה כל שעות היום. דגש מיוחד הושם על נושא בידוד המעטפת ואיטום הפתחים: המסה התרמית של הקירות היא 20 ס"מ בטון בחלק הפנימי וטיח תרמי בעובי 6 ס"מ בחוץ, והזיגוג במבנה הוא זיגוג כפול. מרכיבים ירוקים נוספים הם שימוש בנורות חסכוניות במאווררי תקרה, אגירת מי גשמים להשקיה, וכן שילוב קומפוסטר והפרדת פסולת במקור.


 

 

האתגר העיקרי באקלום הבית מתייחס לחימומו בחורף. לאחרונה, עם התפתחות המודעות לבניה ירוקה מחד, והטכנולוגיה הקיימת בתחום מאידך, כמו גם בשל העובדה שבעל הבית הינו ד"ר לפיסיקה המודע לחשיבות הנושא, עבר המבנה שדרוג ונוספו לו מערכות חימום סולארי, ומחזור מים מהמתקדמות ביותר.

חימום סולארי:
על גג המבנה, בשטח של 10 מ"ר, הותקנו קולטי שמש המחממים מכל מים בנפח 1 קו"ב, כאשר מים אלו מוזרמים ברדיאטורים ומחממים את חלל הבית (הרדיאטורים באמבטיה משמשים גם לחימום מגבות). מערכת זו מאפשרת לחמם את כל הבית באמצעות השמש כמעט לכל אורך עונת החורף (למעט כעשרה ימים קרים במיוחד), ובמידת הצורך נעשה שימוש באח עצים כשמקור העץ הוא בגזם מהסביבה. מערכת החימום מספקת גם את כל צרכי המים החמים של הבית.

מחזור מים אפורים:
טיהור המים האפורים נעשה בשלושה שלבים: סינון מוצקים, פירוק ביולוגי והקרנת UV. מהתהליך מתקבלים מים בדרגת טיהור שלישוני המשמשים להדחת אסלות לבריכת הדגים  ולהשקיה.

מאחר והמבנה ממוקם באתר "מבורך" ברוחות, מוגשות כיום תכניות למקם על הגג טורבינת רוח שתהפוך את המבנה לבעל פליטת פחמן אפסית ( carbon neutral ) ותביעת רגל אקולוגית מינימאלית.

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי