פארק העסקים קיסריה - תכנון בנייה ירוקה

תכנון פארק תעשייה קיסריה, שבוצע במסגרת תחרות ועתה מצוי לקראת תכנון לביצוע, היווה הזדמנות לבחון ולאתגר שני נושאים עיקריים: ניסוח של מערכת היחסים בין המשתמש וסביבת עבודתו היומיומית תוך זיהוי האיכויות המרחביות והנופיות בפארק קיסריה, ותכנון ומחקר בנושא הבניה הירוקה בארץ, תוך עמידה בכל סעיפי התקן הישראלי לבניה ירוקה.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: הדמיות: עמית רייסברג | "גוטמן אסיף אדריכלים, אדר' יהושע גוטמן ועדי אסיף, אדר' ענת איילון 03/04/2013

סיום פרוייקט: 2013 (משוער)

 

תכנון הפארק יצא מתוך הנחה שהערך המוסף בבנייה הירוקה צריך להיות חווית המשתמש, בנוסף ליעילות האנרגטית של המבנה.


הפרויקט עתיד להיבנות על קבוצת מגרשים בשטח כולל של 37,500 מר’ ב75% בניה, ותכנונו כולל 3 מבנים אורכיים ברוחב של 24 מ’ כל אחד. שלושת המבנים מאפשרים גמישות תכנונית ושיווקית מרבית.
העמדת הבניינים  המקבילה לצפון דרום היא האופטימאלית  - הן בניצול נכון של השמש, הן כלפי משטר הרוחות באתר, והן מהבחינה האורבאנית.
 

 

האתר מתוכנן להיבנות כחלקה אחת, במפלס אחד רציף  שעליו יוקם קמפוס ירוק שיהיה פתוח לסביבתו ולא יתוחם בגדר. ההצעה מתייחסת לקרקע טופוגראפית רציפה ופתוחה לציבור בכל המתחם, בה יוכלו המשתמשים והמבקרים לנוע באופן חופשי, ללא הפרעות של תנועת רכבים ולהגיע מכל מקום לכל מקום בקמפוס, ברגל או באופניים.
קומת הקרקע תהווה תשתית ציבורית לפרויקט ומערכת התנועה העיקרית בקמפוס, וממנה ניתן יהיה להיכנס באופן מבוקר לתוך הגבעות הטופוגראפיות שיאכלסו, בין השאר, את הלובי והגרעין של כל מבנה.

העמדת המבנים האורכיים ממזרח למערב מנצלת את האור להארה טבעית של הבניין בכל שעות היום. המבנים הם צרים ועל כן מתאווררים בקלות דרך החצרות הפנימיות, והחזיתות מותאמות למשטר הרוחות באתר: החזית הדרומית הכפולה מייצרת הצללה וסינון האור הדרומי, ופתחי האוורור בחזיתות מייצרים סירקולציה. המים באתר יופרדו לסוגים שונים וימוחזרו ברובם לשימוש חוזר לצרכים שונים בו.
 
פארק העסקים קיסריה- תכנון בנייה ירוקה

 

מעבר לעמידתו בעקרונות הבנייה הירוקה והיותו ממחיש בנייה אקולוגית, הקמפוס המתוכנן אמור להעניק למשתמשים והמבקרים את ההזדמנות ליהנות מהיותו קמפוס ירוק.

הצמחייה באתר תהייה חסכונית במים, ותשמש את הקמפוס באופנים שונים, החל מכיסוי גג המבנה בצמחייה מדברית חסכונית במים כדי לצמצם את הקרינה והחזרת החום לאטמוספרה. בשטחים הפתוחים יינטעו עצים גבוהים שייצרו אזורים מוצלים ולצורכי מנוחה, על הגבעות יישתלו גידולים חקלאיים אורגניים שישמשו את העובדים במשרדים, ובכל כניסות המבנים ישולבו צמחים שונים שיאפיינו את החברות השונות בפארק.

 

מתוך חוברת כנס בנייה ירוקה 2010


לאתר פארק התעשייה קיסריה>>

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי